Benedykt Menni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Benedykt Menni OH

Angelo Ercole Menni
prezbiter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 11 marca 1841
Mediolan (Włochy)
Data i miejsce śmierci 24 kwietnia 1914
Dinan (Francja)
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 23 czerwca 1985
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II
Kanonizacja 21 listopada 1999
Bazylika św. Piotra na Watykanie
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 24 kwietnia

Benedetto Menni, właśc. wł. Angelo Ercole Menni (ur. 11 marca 1841 w Mediolanie we Włoszech, zm. 24 kwietnia 1914 w Dinan we Francji) – bonifrater (OH), prezbiter, założyciel Zgromadzenia Sióstr Szpitalnych od Najświętszego Serca Jezusa, święty Kościoła katolickiego.

Był piątym z piętnaściorga dzieci Ludwika i Luisa Figini. Na chrzcie otrzymał dwa imiona: Anioł i Herkules.

W 1860 roku wstąpił do Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego i pracował w szpitalu w Lodi, równocześnie studiował filozofię i teologię w seminarium w Lodi i Kolegium Rzymskim. W dniu 14 października 1866 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

W 1867 roku z polecenia papieża Piusa IX udał się do Hiszpanii, gdzie jego zadaniem było przywrócenie działalności Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego. Jego działalność przyczyniła się do odrodzenia zakonu w Hiszpanii, Portugalii i w Meksyku.

W dniu 31 maja 1881 roku założył Zgromadzenie Sióstr Szpitalnych od Najświętszego Serca Jezusa. Był organizatorem licznych domów opieki, szpitali. Zmarł we Francji w Dinan. Jego szczątki pochowane zostały w Domu Macierzystym Zgromadzenia Sióstr Szpitalnych od Najświętszego Serca Jezusa w Ciempozuelos, w Hiszpanii.

Proces beatyfikacyjny sługi Bożego rozpoczął się w r. 1945. Dnia 23 czerwca 1985 został beatyfikowany, a następnie kanonizowany w dniu 21 listopada 1999 roku w Rzymie. Obu aktów dokonał papież Jan Paweł II.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]