Berengaria portugalska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Berengaria portugalska
Berengaria of Portugal.jpg
Królowa Danii
Okres panowania od 1214
do 1221
Jako żona Waldemara II
Poprzedniczka Dagmara czeska
Następczyni Eleonora portugalska
Dane biograficzne
Dynastia Burgundzka
Urodzona ok. 1195
Zmarła 1221
Pochowana Ringsted, kościół św. Benedykta
Ojciec Sancho I
Matka Dulce Berenguer
Mąż Waldemar II
Dzieci Eryk IV
Abel
Krzysztof I
Zofia
Kościół św. Benedykta w Ringsted, gdzie pochowano królową Berengarię

Berengaria portugalska (duń. Berengaria af Portugal) – infantka portugalska, późniejsza królowa Danii (ur. ok. 1195, zm. 27 marca 1221 roku). Była piątą córką króla Portugalii, Sancha I i królowej Dulce Berenguer (młodsza była tylko Mafalda) i drugą żoną króla duńskiego Waldemara II. Matka przyszłych królów: Eryka IV, Abla i Krzysztofa I oraz Zofii (1217–1247), która poślubiła margrabiego Brandenburgii Jana I (1213–1266).

Berengaria został przedstawiona na dworze przez Ingeborgę, królową Francji i siostrę Waldemara. Król poślubił ją w 1214 roku. Pierwsza żona Waldemara, księżniczka czeska Małgorzata, znana jako królowa Dagmar, była niebieskooką blondynką, ogromnie popularną wśród ludu. Berengaria była jej przeciwieństwem – ciemnooka, z kruczoczarnymi włosami. Duńczycy układali pieśni na cześć nowej i pięknej królowej. Obwiniali ją jednak o zwiększenie podatków przez jej męża, które szły na jego działania wojskowe. Trudno jest jednak wobec braku wiarygodnych źródeł pisanych zweryfikować te zarzuty. Poza tym, ludność wciąż pamiętała dobrą królową Dagmar, przez co Berengarii nie było łatwo zaskarbić sobie sympatię poddanych.

Berengaria zmarła w połogu w 1221 roku. Jej ciało złożone zostało w kościele św. Benedykta w Ringsted, gdzie później pochowano również jej męża, króla Waldemara II. Interesujący się archeologią król Danii Fryderyk VII kazał w 1855 roku otworzyć grób Berengarii. W środku znaleziono szkielet kobiety, resztki jedwabnych szat i warkocz królowej.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]


Poprzednik
Małgorzata Dagmara
National Coat of arms of Denmark.svg Królowa Danii
12141221
National Coat of arms of Denmark.svg Następca
Eleonora portugalska