Bernard Landry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bernard Landry
Bernard Landry2-.jpg
Data i miejsce urodzenia 9 marca 1937
Saint-Jacob (Quebec)
Premier Quebecu
Okres od 8 marca 2001
do 6 czerwca 2003
Przynależność polityczna Parti québécois
Poprzednik Lucien Bouchard
Następca Jean Charest
Odznaczenia
Wielki Oficer Narodowego Orderu Quebecu (Kanada) Krzyż Wielki Orderu Plejady (Frankofonia) Bawarski Order Zasługi Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Bernard Landry (ur. 9 marca 1937 w Saint-Jacob w regionie Lanaudière) – polityk kanadyjski, premier prowincji Quebec z ramienia Partii Quebecu.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Uniwersytecie Montrealskim na wydziale prawa, a następnie ekonomii. Studia kontynuował w Instytucie Studiów Społecznych w Paryżu.

Początkowo pracował jako wyższy urzędnik w ministerstwie zasobów naturalnych. W 1970 zaczął działać w Partii Quebecu. W 1974 został po raz pierwszy wybrany do zgromadzenia narodowego. W 1977 wszedł do rządów Rene Levesque'a jako minister spraw zagranicznych, a następnie rozwoju gospodarczego. W rządzie Pierre'a-Marca Johnsona pełnił funkcję ministra finansów oraz wiele innych eksponowanych stanowisk. Uchodził za jednego z najsprawniejszych biurokratów. W 2001 objął przewodnictwo partii i stanowisko premiera prowincji po wycofującym się z polityki Lucienie Bouchard. W swej polityce wysunął nową koncepcję dążenia do niezależności w Quebecu. Proponował daleko idące zmiany w funkcjonowaniu federacji, tak by zmniejszyć uprawnienia rządu federalnego i znacznie powiększyć znaczenie rządów prowincjonalnych, tworząc z Kanady strefę wolnego handlu podobną do Unii Europejskiej. Swoje idee wyłożył w książce Commerce sans frontières (Handel bez granic).

W 2005, dwa lata po tym jak jego partia przegrała wybory oddając władzę Liberalnej Partii Quebecu, zrezygnował z przewodniczenia jej, mimo ciągle wysokiej popularności w jej szeregach.