Bernard Nathanson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bernard Nathanson
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

31 lipca 1926
Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

21 lutego 2011
Nowy Jork

Zawód, zajęcie

prof. nauk medycznych

Bernard Nathanson (ur. 31 lipca 1926 w Nowym Jorku, zm. 21 lutego 2011 tamże) – amerykański lekarz, profesor nauk medycznych żydowskiego pochodzenia. Były aborcjonista, a następnie działacz ruchów pro-life[1]. Współzałożyciel NARAL Pro-Choice America oraz kliniki aborcyjnej Center for Reproductive and Sexual Health w Nowym Jorku[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Do trzynastego roku życia uczęszczał do szkoły żydowskiej, jednak po kpinach jego ojca z tego, czego tam uczono, i jego przekonywaniach porzucił tam naukę[potrzebny przypis]. Ukończył w 1949 roku University of Medicine Facility w Montrealu. Posiadał licencję na wykonywanie zawodu w stanie Nowy Jork od 1952 roku.

Początkowo popierał ruchy proaborcyjne, między innymi współpracował z Betty Friedan. W 1979 roku zmienił poglądy i stał się zagorzałym przeciwnikiem przerywania ciąży i stosowania eutanazji[3], a w 1996 roku za sprawą księdza Johna McCloskeya z Opus Dei został katolikiem. W 1984 roku nakręcił głośny, dokumentalny film Niemy krzyk. W 1987 roku w filmie Zaćmienie rozumowania pokazał aborcję pięciomiesięcznego płodu. Według Nathansona pokazywany w filmie płód stara się uciec przed narzędziami medycznymi, krzycząc z bólu. Dokument ten wygrał nagrodę na pięciu festiwalach filmowych, a także był nominowany do Oskara w Hollywood. Oba te filmy oskarżali o manipulację i fałszerstwa medyczne francuski lekarz Étienne-Émile Baulieu[4] i amerykańska organizacja pro-choice Planned Parenthood[5]. Członkowie American College of Obstetrics and Gynecology w październiku 1985 roku potępili w deklaracji film Niemy krzyk za szerzenie fałszywych i przesadnych stwierdzeń[4].

Był autorem książek Aborting America i The Hand of God[6].

Inne informacje[edytuj | edytuj kod]

Nathanson był wielkim zwolennikiem aborcji. To między innymi dzięki jego aktywności w 1973 roku zalegalizowano ją w Stanach Zjednoczonych[7].

U początków swojego nawrócenia zaczął poszukiwać odpowiedzi na nurtujące go coraz bardziej pytania wczytując się między innymi w dzieła św. Augustyna, Fiodora Dostojewskiego, Paula Tillicha, Sørena Kierkegaarda, C.S. Lewisa.

Twórca wielu kampanii antyaborcyjnych i apelu do Baracka Obamy w sprawie obrony życia nienarodzonych, w którym zawarł krytykę postępowania prezydenta USA[8]. Przez kilka ostatnich lat życia Bernard Nathanson był przykuty do łóżka i ciężko chory. Nie przestawał jednak działać na rzecz ruchów pro-life oraz tworzyć spotów mówiących o złu aborcji[9].

Przez niektóre środowiska liberalne, większość organizacji i polityków lewicowych oraz środowiska pro-choice oskarżany był o fałszowanie prawdy na temat aborcji i stosowanie fałszywych danych i analiz medycznych[10].

W swoich wypowiedziach, między innymi w autobiograficznej książce Ręka Boga, stwierdza natomiast, że w swych filmach udokumentował prawdę, a to właśnie pod koniec lat 60. wraz z grupą osób mających na celu zliberalizowanie prawa w dziedzinie aborcji publikował „wątpliwe wyniki sondaży i badań opinii publicznej” w celu zmiany postaw społeczeństwa w stosunku do tej kwestii[11].

W 1996 roku na kilka dni przed głosowaniem w Sejmie RP nad ustawą w sprawie ograniczenia stosowania aborcji przyjechał do Polski[2]. Podczas wizyty między innymi modlił się na grobie ks. Jerzego Popiełuszki, spotkał z polskimi biskupami, uczestniczył w kilku konferencjach i Rozmowach Niedokończonych w Radiu Maryja, które jako jedyne przeprowadzało transmisję z tej wizyty.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Książki[edytuj | edytuj kod]

 • Aborting America, 1979
 • Ręka Boga (The Hand of God), 1996 (wydana także jako Dłoń Boga)
 • Świadek życia: prof. Bernard Nathanson w Polsce, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 1997, ss. 85 (ISBN 83-86851-37-6)

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Informacje na stronie internetowej katolickiej „Niedzieli”. [dostęp 2010-08-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-24)].
 2. a b Bernard Nathanson – aborter w obronie życia, milujciesie.org.pl
 3. Nathanson przeciw aborcji i eutanazji
 4. a b Biuletyn Neutrum, Nr 2(6), Maj 1993 Dostęp w wersji elektronicznej
 5. Krytyka zespołu ekspertów medycznych z Planned Parenthood Dostęp w wersji elektronicznej
 6. Prof. Bernard Nathanson- życiorys
 7. Nieczyste gry o aborcję
 8. Apel dr Bernarda Nathansona do Baracka Obamy
 9. Jeden ze spotów doktora Bernarda Nathansona został umieszczony na portalu youtube
 10. Krytyka filmu „Niemy krzyk”
 11. B. N. Nathanson, „Ręka Boga”. wyd. przez Fronda Sp. z o.o. w wydawnictwie Apostolicum, Ząbki, 1997, str. 74