Bernard Tissier de Mallerais

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bernard Tissier de Mallerais
Ilustracja
Herb duchownego Pax Christi Regis
Pokój Chrystusa Króla
Data urodzenia 1945
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Sakra biskupia 30 czerwca 1988
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 30 czerwca 1988
Konsekrator Marcel Lefebvre
Współkonsekratorzy Antônio de Castro Mayer

Bernard Tissier de Mallerais (ur. 14 września 1945 w Sallanchesfrancuski biskup tradycjonalistyczny Bractwa Świętego Piusa X od 1988.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Bernard Tissier de Mallerias urodził się Sallanches w regionie Owernia-Rodan-Alpy. Z wykształcenia jest biologiem, po zakończeniu studiów zdecydował się na wstąpienie do Międzynarodowego Seminarium Świętego Piusa X w październiku 1969. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1975 z rąk arcybiskupa Marcela Lefebvre'a. Jako kapłan rozpoczął pracę w na uczelni seminaryjnej na której się uczył, zaczynając wykładać jako profesor a potem jako prorektor, na koniec zostając rektorem seminarium w Ecône. Późniejszym okresie został wybrany przez kapitułę bractwa na sekretarza generalnego FSSPX.

W 1988 został wyświęcony na biskupa przez abp. Marcela Lefebvre'a bez zgody Stolicy Apostolskiej, za co w tym samym roku został przez papieża uznany za ekskomunikowanego (dokładniej: papież stwierdził, że z chwilą przyjęcia święceń zaciągnął on na siebie ekskomunikę latae sententiae). Biskup De Mallerais od początku kwestionował ważność ekskomuniki. 21 stycznia 2009 została ona formalnie zniesiona przez papieża Benedykta XVI[1], ale pozostał on jeszcze suspendowany[2].

Jako biskup pomocniczy bractwa kontynuował swoją prace jako sekretarz bractwa do 1996. W 1991 konsekrował na biskupa Licinio Rangel, brazylijskiego tradycjonalistę oraz przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego Jana Marii Vianneya.

Jest autorem książki biograficznej poświęconej abp. Marcelowi Lefebvremu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Watykan: zdjęcie ekskomuniki z biskupów lefebrystów, radiovaticana.va, 24 stycznia 2009 [dostęp 2016-04-20].
  2. Catholic Bishops’ Conference statement on lifting of excommunications of SSPX Bishops (ang.). catholic-ew.org.uk (arch.), 2009-01-27. [dostęp 2012-07-17].