Bernauer Straße (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy stacji metra. Zobacz też: ulica.
Bernauer Straße
Zdjęcie Bernauer Straße
Data otwarcia 18 kwietnia 1930
Berlin U8.svg
Poprzednia stacja Voltastraße
Odległość do poprzedniej stacji 594 m
Następna stacja Rosenthaler Platz
Odległość do następnej stacji 821 m
Położenie na mapie Berlina
Mapa lokalizacyjna Berlina
Bernauer Straße
Bernauer Straße
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Bernauer Straße
Bernauer Straße
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Bernauer Straße
Bernauer Straße
Ziemia 52°32′15,28″N 13°23′47,85″E/52,537578 13,396625
Portal Portal Transport szynowy

Bernauer Straße – stacja metra w Berlinie na linii U8, w dzielnicy Mitte, w okręgu administracyjnym Mitte. Stacja została otwarta w 1930 r.

Stacja znajduje się na skrzyżowaniu ulic Bernauer Straße i Brunnenstraße, na skraju dzielnic Wedding (przed październikiem 1989 Berlin Zachodnisektor francuski) oraz Mitte (przed październikiem 1989 Berlin Wschodni – sektor radziecki). Przebiega też tam linia tramwajowa M10 na trasie S Nordbahnhof – S+U Berlin Warschauer Straße.

W okresie istnienia Muru Berlińskiego (13.VIII.1961 – 9.XI.1989) stacja była nieczynna.

Walory turystyczne i historia okolicy[edytuj]

Miejsce pamięci muru berlińskiego

Wzdłuż ulicy Bernauer Straße, począwszy od stacji metra w kierunku dworca S-Bahn Berlin Nordbahnhof, znajduje się odcinek Ścieżki Pamięci Muru Berlińskiego (Geschichtsmeile Berliner Mauer[1][2]). Na w/w odcinku jest ona umiejscowiona pomiędzy byłą wschodnią i zachodnią ścianą muru. Znajduje się tam stała ekspozycja złożona ze zdjęć (również na ścianach budynków), materiałów filmowych (stanowiska z filmami do wyboru po wybraniu odpowiedniej opcji), tekstów, informacji o niektórych ofiarach ucieczek (zdjęcia i nazwiska), pozostałości po murze, zaznaczonych tuneli ucieczek i wiele innych. W miejscach, gdzie nie pozostały fragmenty muru, i gdzie było to możliwe, granice dawnego muru są zaznaczone brukowaną linią.

Na Bernauer Straße 111–119 znajduje się Centrum Dokumentacji Muru Berlińskiego (Dokumentationszentrum Berliner Mauer[3]). Jest to muzeum składające się z dwóch budynków (główny - róg Bernauer Straße/Ackerstraße, jest w nim też wieża widokowa. Drugi budynek nieco dalej, tuż przy stacji Nordbahnhof). Zawiera wystawę składającą się ze zdjęć, dokumentów, projekcji filmowych, materiałów dźwiękowych dokumentujących m.in., jak w początkowym okresie istnienia muru uciekinierzy masowo wyskakiwali przez okna z mieszkań na zachodnią stronę, Jest też szczegółowa lista znanych ofiar ucieczek ze zdjęciami i opisami osób.

Zobacz też[edytuj]

  • Ida Siekmann – śmiertelna ofiara ucieczki do Berlina Zachodniego, mieszkanka ulicy Bernauer Straße.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]