Bernauer Straße (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bernauer Straße
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Berlin

Data otwarcia

18 kwietnia 1930

U8
Poprzednia stacja

Voltastraße

Odległość do poprzedniej stacji

594 m

Następna stacja

Rosenthaler Platz

Odległość do następnej stacji

821 m

Położenie na mapie Berlina
Mapa konturowa Berlina, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bernauer Straße”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Bernauer Straße”
Ziemia52°32′15,28″N 13°23′47,85″E/52,537578 13,396625

Bernauer Straße – stacja metra w Berlinie na linii U8, w dzielnicy Mitte, w okręgu administracyjnym Mitte. Stacja została otwarta w 1930 r.

Stacja znajduje się na skrzyżowaniu ulic Bernauer Straße i Brunnenstraße, na skraju dzielnic Wedding (przed październikiem 1989 Berlin Zachodnisektor francuski) oraz Mitte (przed październikiem 1989 Berlin Wschodni – sektor radziecki). Przebiega też tam linia tramwajowa M10 na trasie S Nordbahnhof – S+U Berlin Warschauer Straße.

W okresie istnienia Muru Berlińskiego (13.VIII.1961 – 9.XI.1989) stacja była nieczynna.

Walory turystyczne i historia okolicy[edytuj | edytuj kod]

Miejsce pamięci muru berlińskiego

Wzdłuż ulicy Bernauer Straße, począwszy od stacji metra w kierunku dworca S-Bahn Berlin Nordbahnhof, znajduje się odcinek Ścieżki Pamięci Muru Berlińskiego (Geschichtsmeile Berliner Mauer[1][2]). Na w/w odcinku jest ona umiejscowiona pomiędzy byłą wschodnią i zachodnią ścianą muru. Znajduje się tam stała ekspozycja złożona ze zdjęć (również na ścianach budynków), materiałów filmowych (stanowiska z filmami do wyboru po wybraniu odpowiedniej opcji), tekstów, informacji o niektórych ofiarach ucieczek (zdjęcia i nazwiska), pozostałości po murze, zaznaczonych tuneli ucieczek i wiele innych. W miejscach, gdzie nie pozostały fragmenty muru, i gdzie było to możliwe, granice dawnego muru są zaznaczone brukowaną linią.

Na Bernauer Straße 111–119 znajduje się Centrum Dokumentacji Muru Berlińskiego (Dokumentationszentrum Berliner Mauer[3]). Jest to muzeum składające się z dwóch budynków (główny - róg Bernauer Straße/Ackerstraße, jest w nim też wieża widokowa. Drugi budynek nieco dalej, tuż przy stacji Nordbahnhof). Zawiera wystawę składającą się ze zdjęć, dokumentów, projekcji filmowych, materiałów dźwiękowych dokumentujących m.in., jak w początkowym okresie istnienia muru uciekinierzy masowo wyskakiwali przez okna z mieszkań na zachodnią stronę, Jest też szczegółowa lista znanych ofiar ucieczek ze zdjęciami i opisami osób.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Ida Siekmann – śmiertelna ofiara ucieczki do Berlina Zachodniego, mieszkanka ulicy Bernauer Straße.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]