Bernie Sanders

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bernie Sanders
Bernie Sanders.jpg
Data i miejsce urodzenia 8 września 1941
Nowy Jork
Młodszy senator Stanów Zjednoczonych z Vermontu
Przynależność polityczna Niezależny (stowarzyszony z demokratami)
Okres urzędowania od 4 stycznia 2007
Poprzednik Jim Jeffords
Kongresmen z Vermontu
Okres urzędowania od 3 stycznia 1991
do 4 stycznia 2007
Poprzednik Peter P. Smith
Następca Peter Welch
Bernie Sanders signature.svg

Bernie Sanders, właśc. Bernand Sanders (ur. 8 września 1941) – amerykański polityk. W latach 1991-2007 reprezentował stan Vermont w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych jako niezależny członek tej izby Kongresu, choć był stowarzyszony z delegatami Partii Demokratycznej. Jest też jednym z nielicznych w historii USA osób, które zostały wybrane na urząd federalny i deklarują się otwarcie jako socjaliści.

Sanders wszedł do historii polityki amerykańskiej nie tylko jako najdłużej zasiadający niezależny kongresmen. 7 listopada 2006 został wybrany, jako niezależny, aczkolwiek z poparciem demokratów, przytłaczającą większością głosów na urząd Senatora Stanów Zjednoczonych na miejsce Jima Jeffordsa, który odchodził na emeryturę polityczną. Został tym samym pierwszym socjalistą wybranym do izby wyższej kongresu. Jest senatorem niezależnym, ale dalej związanym z demokratami, jak przedtem w Izbie oraz jak jego poprzednik Jeffords.

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Sanders, syn polskich i żydowskich emigrantów, urodził się w Nowym Jorku. Jest wyznawcą judaizmu. Ukończył Uniwersytet Chicagowski oraz Brooklyn College. W Vermont mieszka od roku 1964. Brał aktywny udział w protestach przeciwko interwencji wojsk USA w Wietnamie w latach 60. i 70. Jest żonaty, ma czworo dzieci.

Wczesna kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W roku 1981 wystartował, jako kandydat niezależny, na urząd burmistrza miasta Burlington, pokonując zajmującego dotychczas przez sześć kadencji ten urząd demokratę zaledwie 12 głosami.

Sanders był popularnym i skutecznym burmistrzem, którego mieszkańcy Burlington obierali trzy razy. W roku 1987 pokonał kandydata popieranego zarówno przez demokratów, jak i republikanów.

Podczas jego pierwszej kadencji poplecznicy burmistrza Sandersa utworzyli zalążek dziś istniejącej stanowej Partii Postępowej, która stanowi jego polityczną bazę.

W roku 1986 Sanders ubiegał się o stanowisko gubernatora stanu i zdobył 14,5% głosów oraz trzecie miejsce.

Kongresmen[edytuj | edytuj kod]

Sanders wraz z senatorami z Vermontu – Jimem Jeffordsem (niezależnym) oraz Patrickem Leahym (demokratą)

W wyborach roku 1990 pokonał swoich konkurentów do zajęcia fotela kongresmena z Vermont. Stał się tym samym pierwszym, do roku 1950 niezależnym deputowanym w skład izby niższej amerykańskiego kongresu. Warto dodać, że także jeden z dwóch (tym drugim jest demokrata Partick Lehy) senatorów z Vermont też jest niezależny. Przedtem służył jako republikanin, ale odszedł w roku 2001 na znak protestu przeciwko konserwatywnej polityce prezydenta George’a W. Busha (co doprowadziło wówczas do przejęcia kontroli senatu przez opozycję).

Wielu zastanawiało się i nadal zastanawia, jak w tym bardziej konserwatywnym od np. Europy i dwupartyjnym kraju tak długo może reprezentować jeden ze stanów w Izbie niezależny i socjalista. Najbliższa prawdy wydawać się może odpowiedź, że Vermont jest jednym z najbardziej liberalnych (w znaczeniu amerykańskim: lewicowym) stanów USA.

Największe jak dotychczas zwycięstwo wyborcze Sandersa przypadło na rok 2004, kiedy uzyskał 69% głosów, na 24 jakie zgromadził republikanin Greg Parke i 7, które przypadły demokracie Larry’emu Drownowi.

Sanders, jako kongresmen, zazwyczaj głosuje wraz z demokratami, którzy politycznie są mu znacznie bliżsi niż republikanie.

Wykaz ważniejszych stanowisk, jakie zajął Sanders w czasie swej kadencji w Izbie:

  • Poparcie prawa kobiet do aborcji
  • Głos przeciwko konstytucyjnej poprawce zakazującej legalnych związków homoseksualnych (notabene jego stan jako pierwszy zalegalizował takie związki)
  • Głos przeciwko konstytucyjnej poprawce zabraniającej palenia flagi USA
  • Sprzeciw wobec kary śmierci i głos za obowiązkowymi testami DNA dla przeprowadzenia każdej federalnej egzekucji
  • Głos przeciwko w pełni normalnym relacjom gospodarczym z ChRL ze względu na łamanie przez nie praw człowieka. Głos za utrzymaniem embarga przeciwko Kubie z tych samych powodów
  • Sprzeciw wobec interwencji wojskowej w Iraku w roku 2003

Sander jest też jednym z współzałożycieli Postępowego Koła w Izbie, do którego należy wielu liberalnych demokratów, w tym kandydat do prezydenckiej nominacji partii w roku 2004 Dennis Kucinich.

Senator Stanów Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

W 2006 dotychczasowy niezależny senator USA z Vermont James Jeffords oznajmił, iż nie będzie już ubiegał się o odnowienie swego mandatu. Sanders cieszący się bardzo dużym poparciem w stanie (który ma tylko jednego reprezentanta w Izbie), z poparciem demokratów, ubiegał się o to miejsce. Senator Chuck Schumer z Nowego Jorku, szef demokratycznego komitetu ds. kampanii senackich, poparł go niemal od razu. Demokraci nie wystawili też własnego kandydata i udzielili mu swej nominacji.

Sanders pokonał republikanina Richarda Tarranta, stosunkiem 65,5% – 32,4% głosów (169 815 do 84 517).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]