Bernie Sanders

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bernie Sanders
US Senator of Vermont Bernie Sanders in Conway NH on August 24th 2015 by Michael Vadon,,, 08 (cropped).jpg
Data i miejsce urodzenia 8 września 1941
Nowy Jork
Młodszy senator Stanów Zjednoczonych z Vermontu
Okres od 4 stycznia 2007
Przynależność polityczna Niezależny (stowarzyszony z demokratami)
Poprzednik Jim Jeffords
Kongresmen z Vermontu
Okres od 3 stycznia 1991
do 4 stycznia 2007
Poprzednik Peter P. Smith
Następca Peter Welch
Bernie Sanders signature.svg

Bernie Sanders, właśc. Bernand Sanders (ur. 8 września 1941 w Nowym Jorku) – amerykański polityk. W latach 1991-2007 reprezentował stan Vermont w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych jako niezależny członek tej izby Kongresu, choć był stowarzyszony z delegatami Partii Demokratycznej. Jest też jednym z nielicznych w historii USA osób, które zostały wybrane na urząd federalny i deklarują się otwarcie jako socjaliści.

Wszedł do historii polityki amerykańskiej nie tylko jako najdłużej zasiadający niezależny kongresmen. 7 listopada 2006 został wybrany, jako niezależny, aczkolwiek z poparciem demokratów, przytłaczającą większością głosów na urząd senatora Stanów Zjednoczonych na miejsce Jima Jeffordsa, który odchodził na emeryturę polityczną. Został tym samym pierwszym socjalistą wybranym do izby wyższej kongresu. Jest senatorem niezależnym, ale dalej związanym z demokratami, jak przedtem w Izbie oraz jak jego poprzednik Jeffords.

Sanders jest kandydatem w prawyborach w Partii Demokratycznej w nadchodzących wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych (2016).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest synem żydowskiego emigranta z Polski, Eliego Sandersa, oraz Dorothy, z domu Glassburg[1]. Jest wyznawcą judaizmu. Ukończył Uniwersytet Chicagowski oraz Brooklyn College. W Vermont mieszka od 1964. Jest żonaty, ma czworo dzieci.

Utrzymuje związki z Polską, m.in. w 2013 odwiedził Słopnice, w których urodził się jego ojciec. W trakcie wizyty od władz gminy otrzymał pamiątki po rodzinie[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesna kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W latach 60. i 70. brał aktywny udział w protestach przeciwko interwencji wojsk USA w Wietnamie.

W 1981 wystartował, jako kandydat niezależny, na urząd burmistrza miasta Burlington, pokonując zajmującego dotychczas przez sześć kadencji ten urząd demokratę zaledwie 12 głosami. Był popularnym i skutecznym burmistrzem, którego mieszkańcy Burlington obierali trzy razy. W 1987 pokonał kandydata popieranego zarówno przez demokratów, jak i republikanów. Podczas jego pierwszej popierające go osoby utworzyły zalążek dziś istniejącej stanowej Partii Postępowej, która stanowi jego polityczną bazę.

W 1986 Sanders ubiegał się o stanowisko gubernatora stanu i zdobył 14,5% głosów oraz trzecie miejsce.

Kongresmen[edytuj | edytuj kod]

Sanders wraz z senatorami z Vermontu – Jimem Jeffordsem (niezależnym) oraz Patrickem Leahym (demokratą)

W wyborach roku 1990 pokonał swoich konkurentów do zajęcia fotela kongresmena z Vermont. Stał się tym samym pierwszym, do roku 1950 niezależnym deputowanym w skład izby niższej amerykańskiego kongresu.

Największe jak dotychczas zwycięstwo wyborcze Sandersa miało miejsce w 2004, kiedy uzyskał 69% głosów, na 24 jakie zgromadził republikanin Greg Parke i 7, które przypadły demokracie Larry’emu Drownowi.

Jako kongresmen, zazwyczaj głosował podobnie jak demokraci, którzy politycznie są mu znacznie bliżsi niż republikanie.

Wykaz ważniejszych stanowisk, jakie zajął podczas głosowań w Izbie:

  • poparcie prawa kobiet do aborcji
  • głos przeciwko konstytucyjnej poprawce zakazującej legalnych związków homoseksualnych (notabene jego stan jako pierwszy zalegalizował takie związki)
  • głos przeciwko konstytucyjnej poprawce zabraniającej palenia flagi USA
  • Sprzeciw wobec kary śmierci i głos za obowiązkowymi testami DNA dla przeprowadzenia każdej federalnej egzekucji
  • głos przeciwko w pełni normalnym relacjom gospodarczym z ChRL ze względu na łamanie przez nie praw człowieka. Głos za utrzymaniem embarga przeciwko Kubie z tych samych powodów
  • sprzeciw wobec interwencji wojskowej w Iraku w roku 2003.

Jest jednym z współzałożycieli Postępowego Koła w Izbie, do którego należy wielu liberalnych demokratów, w tym kandydat do prezydenckiej nominacji partii w roku 2004 Dennis Kucinich.

Senator Stanów Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

Bernie Sanders

W 2006 dotychczasowy niezależny senator USA z Vermont James Jeffords oznajmił, iż nie będzie już ubiegał się o odnowienie swego mandatu. Sanders cieszący się bardzo dużym poparciem w stanie (który ma tylko jednego reprezentanta w Izbie), z poparciem demokratów, ubiegał się o to miejsce. Senator Chuck Schumer z Nowego Jorku, szef demokratycznego komitetu ds. kampanii senackich, poparł go niemal od razu. Demokraci nie wystawili też własnego kandydata i udzielili mu swej nominacji.

Sanders pokonał republikanina Richarda Tarranta, stosunkiem 65,5% – 32,4% głosów (169 815 do 84 517).

Przypisy

  1. Mark Leibovich: The Socialist Senator. W: New York Times [on-line]. 2007-01-21. [dostęp 2015-07-03].
  2. Bernard Sanders startuje w wyborach prezydenckich w USA. "Jestem synem imigranta z Polski", „Onet Wiadomości”, Onet Wiadomości [dostęp 2016-02-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]