Bert Hoselitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bert Hoselitz
Data urodzenia 1913
Data śmierci 1995
Zawód ekonomista
Narodowość austriacka, amerykańska

Berthold Frank Hoselitz (ur. 27 maja 1913 w Wiedniu; zm. 14 lutego 1995 w Chicago) – profesor ekonomii, ekspert w tematyce krajów rozwijających.

Był doradcą wielu krajowych i międzynarodowych organizacji w kwestiach handlu i rozwoju międzynarodowego. Jego prace dotyczyły wielu tematów w naukach społecznych. Szczególnym zainteresowaniem obdarzył rozwój gospodarczy, szczególnie w Indiach.

W 1936 otrzymał stopień doktora ekonomii i prawa na Uniwersytecie w Wiedniu. Dwa lata później wyemigrował do Anglii, a następnie do Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie już pozostał. Uzyskał tam tytuł magistra ekonomii w Chicago. Wstąpił na wydział Chicago w 1945 roku.

"Był jednym z pierwszych ekonomistów, którzy rozwinęli zagadnienie związku z niegospodarczymi czynnikami rozwoju gospodarczego", powiedział Manning Nash, emerytowany profesor antropologii. "Jego Europejskie wykształcenie na polu historycznym i orzecznictwa w dziedzinie nauk społecznych dało mu szerokie perspektywy rozwoju".

W 1952 założył czasopismo Rozwoju Gospodarczego i Zmian Kulturowych (Economic Development and Cultural Change), które było pionierem interdyscyplinarnych badań na temat nowych państw, które powstały po II wojnie światowej. Pracował w nim jako redaktor od jego powstania do 1985 roku.

W roku 1952 rozpoczął pomoc techniczną dla Organizacji Narodów Zjednoczonych w misji Salwadoru, a także był autorem dla ONZ raportu o przemysłowym wzroście Salwadoru. Pisał również dla ONZ w takich kwestiach jak rekrutacja pracowników umysłowych w krajach słabo rozwiniętych.

W latach 19571958 był członkiem zespoły doradców rządu Indii w sprawie planowania strategicznego centralnego regionu Delhi. Napisał w tym czasie raport "Rola pomocy zagranicznej w rozwoju krajów słabo rozwiniętych" dla amerykańskiego Senatu ds. Stosunków Zagranicznych.

Jego książka opublikowana w 1960 roku pod nazwą Socjologiczne aspekty wzrostu gospodarczego Sociological Aspects of Economic Growth została później przetłumaczona na 14 języków. W tym samym roku zorganizował ośmiodniową konferencję na Uniwersytecie w sprawie rozwoju gospodarczego. Konferencja ta, współfinansowana przez Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), Stanów Zjednoczonych Narodowej Komisji ds. UNESCO i kanadyjskiej Narodowej Komisji ds. UNESCO – zgromadziła przedstawicieli Indii, Francji, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chile i innych krajów, na Uniwersytecie w celu omówienia kwestii związanych z rozwojem gospodarek wschodzących, w Afryce i Azji. W 1962 roku nadzorował dwa badania sponsorowane przez National Science Foundation w sprawie gospodarczych i społecznych wpływów w dziedzinie nauki i technologii. Jedno z nich dotyczyło przyczyn powolnego postępu technologicznego rolnictwa w Indiach, a drugie badanie roli drobnego przemysłu w Azji, głównie w Indiach.

Stwierdził, że ze względu na niedobór kapitału, na małą skalę, prywatny rozwój gospodarczy jest najbardziej odpowiednim środkiem do rozwoju w gospodarkach wschodzących.

"W przypadku zmiany [zwiększenia rozwoju gospodarczego], wydajność przedsiębiorców może wzrosnąć do poziomu, gdzie będzie można zapewnić dobrobyt nie tylko pojedynczym jednostkom, lecz także szerszej społecznej grupie, również w postaci niektórych wpływów politycznych", pisał w 1963 w "The Entrepreneurial Element of Economic Development", na zlecenie Narodów Zjednoczonych.

Wśród innych publikacji jest książka A Reader's Guide to the Social Sciences (1970), który redagował i do którego dołożył kilka rozdziałów. Książka była bardzo popularna na uniwersytetach w całym kraju. Przed przystąpieniem do wydziału w Chicago, działał na wydziale Manchester North College w Manchester, Ind. i był asystentem badań na Yale University. Przeszedł na emeryturę w 1978 roku.

Miał córkę Ann i syna Davida.

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

  • "Socialist Planning amnd International Economic Relations", 1943, AER
  • Economics of Military Occupation, with H.S. Bloch, 1944.
  • The Progress of Underdeveloped Areas, 1952.
  • "Non-Economic Barriers to Economic Development", 1952, EDCC
  • "The Role of Cities in the Economic Growth of Underdeveloped Countries", 1953, JPE
  • "Social Structure and Economic Growth", 1953, Economia Internazionale
  • "Non-Economic Factors in Economic Development", 1957, AER
  • Sociological Aspects of Economic Growth, 1960.
  • "Tradition and Economic Growth", 1961, in Braibanti and Spengler, editors, Tradition, Values and Socio-Economic Development.
  • "Entrepreneurship and Traditional Elites", 1963, Explorations in Entrepreneurial History

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]