Beryks wspaniały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Beryks wspaniały
Beryx splendens[1]
Lowe, 1834
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd beryksokształtne
Rodzina beryksowate
Rodzaj Beryx
Gatunek beryks wspaniały
Synonimy
  • Bryx splendens Lowe, 1834
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Beryks wspaniały[3][4], beryks szkarłatny[5] (Beryx splendens) – gatunek morskiej ryby z rodziny beryksowatych (Berycidae).

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie oceany z wyjątkiem północno-wschodniego Pacyfiku i Morza Śródziemnego. W zachodnim Atlantyku występuje od Zatoki Maine na północy po Zatokę Meksykańską na południu, we wschodnim Atlantyku od południowo-zachodnich krańców Europy i Wysp Kanaryjskich po południową Afrykę. Ocean Indyjski i Pacyfik od wschodniej Afryki po Japonię, Hawaje, Australię i Nową Zelandię oraz Chile.

Osobniki dorosłe żyją zazwyczaj na szelfie i stoku kontynentalnym na głębokości 180–1300 m (zazwyczaj 400–600 m). często spotykany nad górami i grzbietami podwodnymi. Prawdopodobnie nocą oddala się od dna. Osobniki młode są pelagiczne, spotyka się je na głębokości do 25 m.

Cechy morfologiczne[edytuj | edytuj kod]

Osiąga średnio 40 cm długości (max. 70 cm długości i 4 kg masy ciała). Pierwsza kość podoczodołowa z wystającą w bok i przód krawędzią. Na środku głowy mięsisty dysk pozbawiony łusek. Na dolnej części pierwszego łuku skrzelowego 17–20 wyrostków filtracyjnych, na górnej 6–8 wyrostków. Wzdłuż linii bocznej, zachodzącej na płetwę ogonową, 65–83 łusek. W płetwie grzbietowej 4 twarde i 13–16 miękkich promieni; w płetwie odbytowej 4 twarde i 26–30 miękkich promieni. U młodych osobników drugi promień płetwy grzbietowej wydłużony. W płetwach piersiowych 1 twardy i 9–11 miękkich promieni; w płetwach brzusznych 1 twardy i 9–11 miękkich promieni.

Odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Żywi się głównie rybami, skorupiakami i głowonogami.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Dojrzewa płciowo w wieku 2–6 lat przy długości 19–32 cm. Jajorodny; tarło odbywa się partiami 10–12 razy co około 4 dni. Ikra i larwy pelagiczne. Żyje do 23 lat.

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Ma znaczenie w rybołówstwie. Sprzedawany mrożony.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beryx splendens, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Beryx splendens. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik Mały słownik zoologiczny, Ryby, Wiedza Powszechna, Warszawa 1973
  4. Ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976, seria: Mały słownik zoologiczny.
  5. Stanisław Rutkowicz: Encyklopedia ryb morskich. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1982, s. 286. ISBN 83-215-2103-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Beryx splendens. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 5 kwietnia 2012]