Beskid (759 m)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Beskid
Ilustracja
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Mały, Karpaty
Wysokość 759 m n.p.m.
Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Beskid
Beskid
Ziemia49°46′47,1″N 19°18′20,0″E/49,779750 19,305556

Beskid (759 m) – szczyt w głównym grzbiecie wschodniej części Beskidu Małego, zwanej Beskidem Andrychowskim lub Górami Zasolskimi. Znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy Kocierzem (884 m) i Błasiakówką. Od Kocierza oddziela go płytkie i szeroki obniżenie Przełęczy Szerokiej. Grzbiet, w którym wznosi się Beskid oddziela dolinę Wielkiej Puszczy (po północnej stronie) od doliny Kocierzanki (po południowej stronie). W południowym kierunku opada z Beskidu krótki grzbiet oddzielający dwa źródłowe cieki Cisowego Potoku (dopływ Kocierzanki)[1]. Stoki północne są całkowicie porośnięte lasem, natomiast na południowym grzbiecie znajduje się duża polana Rafałówka[2].

Nazwa Beskid dość często występuje w Karpatach, szczególnie zachodnich. Jest to nazwa ludowa, najczęściej oznaczająca grzbiet górski, wzniesienie lub górę, czasami także las, łąkę lub pole, ale na zboczu grzbietu lub góry. Zdarza się, że oznacza także potok lub osiedle, ale wówczas jest to nazwa przeniesiona z sąsiedniej góry czy grzbietu[3].

Przez szczyt Beskidu prowadzi szlak turystyczny. Jest on porośnięty bukowym lasem. Z niewielkiej polanki po zachodniej stronie Beskidu jest jednak fragmentaryczny widok na południową stronę. Niewielka i silnie już zarastająca jarzębinami polanka Szklanica znajduje się również na wschodnim grzbiecie Beskidu łączącym Beskid z Błasiakówką. Z grzbietu tego do doliny Wielkiej Puszczy schodzi droga leśna, a przy niej znajduje się baza harcerzy z Gliwic. Z bazy tej widok na Kocierz, Bukowski Groń, Porębski Wierch i Wielką Bukową[2].

Szlaki turystyczne
szlak turystyczny czerwony Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Żarnówka MałaŻarKiczeraPrzełęcz IsepnickaCisowa GrapaWielka Cisowa GrapaPrzysłop Cisowy – Kocierz – Przełęcz Szeroka – Beskid – Błasiakówka – Przełęcz Kocierska. Czas przejścia: 4.05 h, ↓ 3.30 h

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
  2. a b Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.
  3. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
Panorama widokowa z okolic Wielkiego Gibasów Gronia
Panorama widokowa z okolic Wielkiego Gibasów Gronia