Bet Jisra’el

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bet Jisra’el
בית ישראל
Osiedle Jerozolimy
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Jerozolimy
Miasto Jerozolima
Dzielnica Zachodnia Jerozolima
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
Bet Jisra’el בית ישראל
Bet Jisra’el
בית ישראל
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Bet Jisra’el בית ישראל
Bet Jisra’el
בית ישראל
Ziemia31°47′20″N 35°13′32″E/31,788889 35,225556
Portal Portal Izrael
בית ישראל.jpg

Bet Jisra’el (hebr. בית ישראל; pol. Dom Izraela) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Zachodniej Jerozolimy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży w północnej części miasta. Na północy znajduje się osiedle Arze ha-Bira, na zachodzie Bucharim, Kerem Awraham i Ge’ula, na południu Me’a Sze’arim i Batte Ungarin, a na wschodzie Bab az-Zahira i Ha-Moszawa ha-Amerika’it.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle powstało w 1880 jako mieszkanie dla ubogich ultra-ortodoksyjnych Żydów. Wielu z jej mieszkańców pochodziło z sąsiedniego osiedla Me’a Sze’arim. Dlatego pierwotnie osiedle nazywało się Me’a Sze’arim ha-Hadasza (hebr. מאה שערים החדשה). W 1900 w osiedlu było już sześćdziesiąt domów i dwie synagogi.

Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w 1948 na skraju osiedla doszło do bitwy o Bramę Mandelbauma (9-19 lipca). Po wojnie wzdłuż wschodniej granicy osiedla przebiegała granica pomiędzy izraelską a jordańską strefą miasta, a Brama Mandelbauma była pierwszym przejściem granicznym pomiędzy Izraelem a Jordanią.

Terroryzm[edytuj | edytuj kod]

W dniu 2 marca 2002 w osiedlu doszło do samobójczego zamachu terrorystycznego, w którym zginęło 11 osób, a ponad 50 zostało rannych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Suicide bombing in the Beit Yisrael neighborhood in Jerusalem – March 2, 2002 (ang.). W: Israel Ministry of Foreign Affairs [on-line]. [dostęp 2011-09-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-05)].