Bet Me’ir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bet Me’ir
בית מאיר
Ilustracja
Widok na moszaw Bet Me’ir
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Jerozolimy
Wysokość 637 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

618
Kod pocztowy 90865
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Bet Me’ir
Bet Me’ir
Ziemia31°47′39″N 35°02′14″E/31,794167 35,037222
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Bet Me’ir (hebr. בית מאיר; pol. Dom Meira) – religijny moszaw położony w samorządzie regionu Matte Jehuda, w Dystrykcie Jerozolimy, w Izraelu.

Leży w górach Judzkich w odległości około 11 km na zachód od Jerozolimy, w otoczeniu moszawów Mesillat Cijjon, Tarum, Ta’oz i Eszta’ol oraz wioski Newe Szalom.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w miejscu tym znajdowała się arabska wioska Bajt Mahsir, w której podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny stacjonowały siły arabskich milicje. Atakowały one żydowskie konwoje do Jerozolimy. Aby temu przeciwdziałać, żydowska organizacja paramilitarna Hagana zaatakowała wioskę. Walki trwały przez dwa dni, i 11 maja 1948 Bajt Mahsir została zajęta przez żołnierzy Brygady Harel. W trakcie walk mieszkańcy wioski opuścili swoje domy. Następnie żydowscy żołnierze wysadzili prawie wszystkie domy, aby w ten sposób uniemożliwić powrót arabskich milicji[1]. Na początku wojny o niepodległość w rejonie zniszczonej wioski kończyła się trasa Drogi Birmańskiej prowadzącej do Jerozolimy z pominięciem arabskich pozycji w rejonie Latrun.

Współczesny moszaw został założony w 1950 i nazwany na cześć rabina Meira Bar-Ilana (1880-1949).

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W moszawie znajduje się jesziwa Yeshivat Ohr Yerushalayim, oferująca roczne programy edukacyjne dla studentów głównie ze Stanów Zjednoczonych[2].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na rolnictwiem, sadownictwie i uprawach w szklarniach. W 2000 powstała tutaj Winnica Hamasrek Winery[3].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na północ od wioski przebiega autostrada nr 1 ISR-FW-1.svg (Tel AwiwJerozolima), brak jednak bezpośredniego wjazdu na nią. Z moszawu wychodzi droga nr 3955 ISR-HW-3955.svg, którą jadąc na wschód dojeżdża się do moszawów Shoresh i Sho’eva.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Welcome To Bayt Mahsir (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-05-16].
  2. Yeshivat Ohr Yerushalayim: Yeshivat Ohr Yerushalayim (ang.). [dostęp 11 października 2008].
  3. Yeshivat Ohr Yerushalayim: Hamasrek Winery (ang.). [dostęp 11 października 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]