Bet ha-Tefucot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bet ha-Tefucot
‏בית התפוצות‎
Ilustracja
Bet ha-Tefucot
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Tel Awiw

Adres

P.O.B. 39359
Tel Awiw 61392

Data założenia

1978

Położenie na mapie Tel Awiwu
Mapa konturowa Tel Awiwu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bet ha-Tefucot”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Bet ha-Tefucot”
Ziemia32°06′49″N 34°48′19″E/32,113611 34,805278
Strona internetowa
Bet ha-Tefucot

Bet ha-Tefucot' (Beit Hatfutsot, Bejt ha-Tfucot, hebr. ‏בית התפוצות‎, dosłownie: „Dom Diaspor”) – muzeum położone w Kampusie Uniwersytetu Tel Awiwu w Tel Awiwie, w Izraelu. Niegdyś jako Muzeum Diaspory, a obecnie jako Muzeum Narodu Żydowskiego, jest ważną instytucją kulturalną prezentującą historię żydowskiej diaspory, związków narodu żydowskiego ze swoimi korzeniami i umacniającą żydowską tożsamość narodową.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zostało założone w maju 1978 roku z inicjatywy przywódcy ruchu syjonistycznego, Nachuma Goldmanna. W momencie powstania było uważane za jedno z najbardziej nowatorskich muzeów na świecie – zrywało z tradycją eksponowania oryginalnych przedmiotów i wykorzystywało w szerokim zakresie kopie, reprodukcje, repliki, makiety, filmy i nagrania dźwiękowe.

W 2005 roku izraelski parlament Kneset uchwalił Prawo Bet ha-Tefucot, które określiło muzeum jako „Narodowe Centrum dla żydowskich społeczności w Izraelu i na całym świecie”[1].

Zbiory Muzeum[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zajmuje budynek położony pośrodku kampusu uniwersyteckiego. Zgromadzone zbiory ułatwiają zrozumienie Izraela i jego mieszkańców. Ekspozycje ukazują dzieje Żydów i 80 różnych narodów, pośród których naród żydowski żył podczas Diaspory (po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej w 70 r. n.e.). Ideą przewodnią muzeum jest pokazanie elementów wspólnych dla wszystkich Żydów – przywiązanie do tradycji oraz idei Ziemi Izraela, która pozwoliły Żydom zachować tożsamość i powrócić do kraju swoich przodków. Jednocześnie muzeum prezentuje różne odmiany kultury żydowskiej na świecie, charakterystyczne dla miejsc, w których Żydzi przebywali i przebywają[2].

Muzeum wykorzystuje nowe technologie audio-wizualne. Ekspozycje pokazują przedmioty liturgiczne, tradycyjne stroje, książki, zdjęcia, modele synagog, filmy i nagrania dźwiękowe. Poszczególne sale omawiają kolejne tematy: „Rodzina i wspólnota”, „Wiara i kultura”, „Wśród narodów świata”, „Powrót na Syjonu” i „Pamięć”, „Teatr żydowski”, „Żydzi w sztuce i w nauce”.

W muzeum działają też ośrodki badawcze: Centrum Muzyki Żydowskiej, Żydowskie Centrum Genealogiczne im. Douglasa E.Goldmana, oraz Ośrodek Dokumentacji Wizualnej z największą na świecie kolekcją fotografii o tematyce żydowskiej[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beit Hatfutsot: About Beit Hatfutsot. [dostęp 2010-02-20]. (ang.).
  2. Andrew Sanger: Explorer Izrael. Warszawa: Grupa Wydawnicza Bertelsmann, 2000, s. 126-127. ISBN 83-7227-747-8.
  3. Andrew Humphreys, Neil Tilbury: Praktyczny Przewodnik: Izrael i terytoria palestyńskie. Bielsko-Biała: Pascal, 2000, s. 248-249. ISBN 83-87696-88-9.