Betty Applewhite

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Betty Applewhite
Postać z Gotowe na wszystko
Ilustracja
Alfre Woodard
Pierwsze wystąpienie 1.22 "Goodbye for Now"
(jako postać gościnna)
oraz
2.01 "Next"
(jako główna postać)
Ostatnie wystąpienie 2.24 "Remember (Part 2)"
(jako główna postać)
Grany przez Alfre Woodard
Liczba odcinków 19
Dane biograficzne
Rodzina małżeństwo: Virgil Applewhite (były mąż)[1]
dzieci: Matthew Applewhite (starszy syn – nie żyje)
Caleb Applewhite (syn)
Inne informacje
Wiek około 50 – 60 lat
Zajęcie Gospodyni domowa
Była pianistka

Betty Applewhite – postać fikcyjna, bohaterka serialu Gotowe na wszystko. Grała ją Alfre Woodard.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed sezonem[edytuj | edytuj kod]

Betty urodziła się w latach 60. XX wieku. Wyszła za mąż za Virgila Applewhite'a[1]. W 1987 roku urodził się Matthew a rok później Caleb Applewhite. Mieszkali w Chicago. Zarabiała na życie będąc pianistką koncertową[2]. Była bardzo uzdolniona zarówno w repertuarze dramatycznym, jak i tym lżejszym. Z niewiadomych powodów rozwiodła się z Virgilem[1].

W międzyczasie jej starszy syn Matthew dorósł i znalazł sobie dziewczynę, Melanie Foster. Ich związek był burzliwy. Rozstawali się i wracali do siebie. W 2005 roku Matthew zdecydował, że zerwie z nią ostatecznie. Jego młodszy i upośledzony brat wszystko słyszał. Spotkał się pierwszy na umówionym miejscu z Melanie ale wrócił od niej z zakrwawioną koszulą. Betty sądziła, że jej dziecko zabiło kogoś. Tymczasem to Matthew był mordercą dziewczyny i choć zrobił to przypadkowo, nie sprostował wersji w jaką uwierzyła jego matka[3].

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

Betty Applewhite wprowadziła się pod osłoną nocy do domu przy 4351 Wisteria Lane, wraz z synem Matthew[4].

Kupiła go przez telefon. Dlatego też nazajutrz Edie Britt, agentka nieruchomości która sprzedała po raz pierwszy w ten sposób dom, przyszła do Betty by ją poznać. Chciała oprowadzić gospodynię po budynku i pokazać jej gdzie mogą być usterki. Betty nie zgodziła się a Edie odeszła, zostawiając swoją wizytówkę[5].

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Bree Van De Kamp przyszła wraz z córką, Danielle do Betty. Nowa sąsiadka zgodziła się zagrać na pogrzebie jej zmarłego męża, Rexa. Po uroczystości pogrzebowej, Betty poszła z tacą do swojej piwnicy, wraz z Matthew, trzymającym broń. Otworzyła pancerne drzwi i dała swojemu drugiemu synowi, zakutemu w skórzane kajdany, posiłek[6].

Wieczorem upomniała Matthew, który chciał uciszyć hałasującego brata, że jego karą jest to, że się do niego nie odzywają. Natomiast jej karą było to, że musiała słuchać pobrzękiwań łańcuchów. Nazajutrz, Susan Mayer podbiegła do Betty. Poskarżyła się na hałasy dochodzące z jej domu. Właśnie jeden taki miał miejsce gdy rozmawiały. Betty najpierw to zignorowała, a następnie skłamała, że to jej syn zawsze coś robi w domu, podczas gdy Matthew przeszedł za jej plecami. Betty szybko poszła do domu. Udała się do psychiatry. Betty opowiedziała mu historyjkę bezsennych nocach na temat bicia syna przez męża i lekarz (Loren Lester) przepisał jej nitrazepan. Wieczorem Betty sproszkowała pastylki i wsypała je do zupy przetrzymywanego syna[1].

Betty znowu szykowała się do podania posiłku młodszemu synowi. Matthew wziął broń i gdy otworzył zamek, Caleb wyskoczył zza drzwi. Chciał on uciec ale Betty ogłuszyła go rękojeścią broni. Susan poszła do domu Betty. Chciała się nauczyć grania na pianinie, ponieważ jej córka miała rodzinny występ. Betty odmówiła i skłamała, że krew na jej kołnierzyku to wiśnie od ciasta. Zamknęła drzwi a Matthew zauważył, że gdy nie będzie miła, sąsiedzi zaczną plotkować. Betty przyjęła Susan na lekcje a Matthew słuchał głośno muzyki co zagłuszyło wkręcanie nowej zasuwy w drzwi celi[7].

Betty poszła do domu Edie i wręczyła jej źle dostarczoną pocztę. Gdy Britt poszła po listy Betty, sąsiadka zauważyła we włączonym telewizorze, że ktoś został aresztowany za zamordowanie Melanie Foster. Betty poszła do siebie a Matthew, który też oglądał wiadomości, powiedział, że są bezpieczni. Betty napisała jednak list z rękawiczkami na dłoniach, by nie zostawiać odcisków palców. Przerwała pisanie i poszła na chwilę do Caleba gdy Matthew wszedł do domu i znalazł oraz przeczytał list. Betty wyszła z celi i niestarannie zamknęła zasuwę. Wyjaśniła synowi, że nie dopuści by aresztowano niewinnego człowieka. Matthew odparł, że Caleb otrzyma krzesło elektryczne jeśli ich znajdą. Tymczasem jego brat wyszedł z celi i wszystko słyszał po czym zamknął się ponownie w swym pomieszczeniu. Przesyłka dotarła natomiast do policji w Chicago[8].

Betty przyszła do Caleba z lodami na zachętę lub nagrodę za to jeśli uświadomi sobie jaki, według niej, czyn popełnił. Wizyta nie dała owoców i oboje wyszli. Po zamknięciu drzwi, Caleb zaczął się szarpać i ciągnąć za łańcuchy. Po chwili zauważył, że śruby, na których były przymocowane, obluzowały się. Wieczorem, gdy Betty i Matthew znowu zeszli do piwnicy, Betty zaczęła narzekać do syna o naprawę spróchniałych schodów a on zobaczył otwarte drzwi. Caleb uciekł z domu. Betty i Matthew przez noc lub z samego rana przeszukiwali osiedle poszukiwania. Gdy Matthew, z pomocą matki, przeszukał ogródek Van De Kampów nie znalazł brata ale omówił się na randkę z Danielle. Wieczorem Caleb odwiedził dom ciężarnej Gabrielle Solis która była ubrana w zbyt ciasną sukienkę do ucieczki. Dlatego spadła ze schodów. Caleb popatrzył na nią i wyszedł a później karetka zabrała Gabi do szpitala[9].

Betty Applewhite była bardzo uzdolniona. Powtarzano jej to od dziecka. Nauczycielka muzyki wychwalała jej zręczność. Profesor w college'u zachwycał się wyczuciem rytmu. Dyrygent rozpływał się nad jej talentem dramatycznym. Betty przestała być jednak pianistką. Teraz miała swoją tajemnicę i była zdecydowana strzec jej za wszelką cenę.

— Mary Alice Young

Betty zorganizowała u siebie spotkanie sąsiadów, którzy mieli zadecydować o tym jak podnieść bezpieczeństwo na ulicy. Karen McCluskey wnioskowała za wynajęciem profesjonalnej ochrony. Applewhite'owie zaczęli się denerwować. Gdy padło hasło głosowania, Betty szybko podeszła do fortepianu i zagrała charakterystyczny fragment "piątej symfonii" Beethovena. Wszyscy skupili się na Betty a ta zagrała utwór Chopina "Walc Des-dur" zwany też "minutowym", na złość Karen.

Betty Applewhite była bardzo uzdolniona a jej największym talentem było genialne wyczucie czasu.

— Mary Alice Young

Gabrielle straciła swoje dziecko. Wieczorem Mattew chciał wyjść i skłamał matce, że poszuka Caleba. Spotkał się jednak z Danielle w parku. Tymczasem pies Mike'a Delfino o imieniu Bongo wyczuł Caleba. Ten został powalony przez niego w ogródku Karen, a gospodyni zadzwoniła na policję. Gabi rozpoznała go jako tego, który się do niej włamał i Caleb został aresztowany. Gdy odjeżdżał, Betty dyskretnie dała mu znak palcem, żeby milczał[2].

Po niespodziewanej wizycie Curtisa Monroe, Caleb został sprowadzony do domu[10].

Natomiast gospodynie zaczęły być bardzo podejrzliwe. Susan przeczuwała, że Applewhite'owie maczali palce w śmierci mężczyzny znalezionego przed ich domem. Panie nie znały jednak personaliów zamordowanego, więc przekonywały Bree, by zadzwoniła do detektywa Bartona, by ich sprawdził. Betty podeszła do nich podczas dorocznego oddawania krwi i zaproponowała uczczenie urodzin Susan. Gdy odeszła, zwierzyła się synowi, że trzeba wyjechać z miasta pod przykrywką jakiegoś wiarygodnego powodu. Później podeszła do Bree i powiedziała, że jej matka w Chicago zachorowała i się przeprowadzą. Jej wizyta skłoniła Bree do kontaktu z detektywem. Podczas spotkania detektyw nic jej nie powiedziała a Bree za dużo wypiła. Wkrótce została przez niego aresztowana, a jej samochód zatrzymano. Musiała wracać do domu pieszo. Zauważyła ją Betty i razem wróciły na Wisteria Lane. W czasie rozmowy Betty powiedziała Bree, że dużo wie o jej życiu osobistym, ponieważ mieszkańcy nie są dyskretni. Bree odpowiedziała, że Betty jest natomiast bardzo dyskretna, skoro wprowadziła się w środku nocy, ktoś hałasuje w piwnicy i przed domem znaleziono trupa. Gdy wyszła, Betty zadzwoniła do Edie z postanowieniem sprzedaży domu. Wieczorem Bree odsłuchała wiadomość detektywa na domowej sekretarce z informacją kim był znaleziony denat[11].

Z pokoju na piętrze domu Applewhite'ów, roztaczał się najpiękniejszy widok na całą Wisteria Lane. Z okien widać było dom Mike'a Delfino na końcu ulicy i stary dom pani Huber na drugim końcu. Niestety dla nowego mieszkańca, widok miał się zmienić dramatycznie.

— Mary Alice Young

Matthew wykleił gazetami okna pokoju na piętrze domu. Caleb siedział na schodach i gdy Matthew zszedł, Betty weszła do domu. Caleb miał iść do owego pokoju, ale Betty na to nie pozwoliła, ponieważ chroniła go przed policją, Fosterami i nim samym. Matthew wrzasnął, że on, wskazując na brata, nie pójdzie do piwnicy, ponieważ sam też ponosi ryzyko. Wyszedł i udał się do Danielle. Bree odkryła jednak obecność Matthew pod łóżkiem córki i odprowadziła ich pod drzwi Betty. Po krótkim wysłuchaniu wyjaśnień, spoliczkowała syna. Kazała mu wejść do środka a sąsiadkom oświadczyła, że sprzeda dom i się wyprowadzą. Nazajutrz Caleb zerwał jedną z gazet w oknie, w momencie, gdy Bree podeszła do Betty. Bree, na rozpaczliwą i pełną łez prośbę córki, chciała przekonać sąsiadkę żeby ich nie rozdzielano. Applewhite powiedziała jasno, że jeśli biedą wzajemnie pilnować dzieci to nic się nie stanie. Po tym jak Bree zauważyła Caleba w oknie, szybko odeszła. W starych gazetach zgromadzonych w swoim garażu zobaczyła podobiznę twarzy mężczyzny w oknie. Zadzwoniła do Lynette Scavo by powiedzieć o tym dziewczynom z sąsiedztwa. Ostrzegła też Danielle by nie zbliżała się do Applewhite'ów, ponieważ ukrywają przestępce aresztowanego kilka tygodni wcześniej. Niedługo potem Matthew powiedział swej dziewczynie kogo ukrywają. W usłyszał od niej tajemnicę Andrew dotyczącą potrącenia matki Carlosa Solis. Gdy już wszystko było przygotowane do pokera, Betty przyszła do Bree. Powiedziała jej, że Caleb to jej syn i nie zabił on tamtego mężczyzny oraz nie skrzywdził Gabi. Sama pomogła mu uciec ze szpitala. Zagroziła Bree, że jeśli coś powie, przekaże policji fakt, ze Andrew sam kiedyś potrącił Juanitę Solis. Sąsiadki przyszły do Bree a gospodyni skłamała, że była tak podekscytowana, ponieważ dowiedziała się, że Betty także gra w pokera. Zaprosiła więc ją do siebie na partyjkę gry[12].

Bree, pomimo nalegać Edie i Susan, nic nie powiedziała im na temat Applewhite'ów. Usłyszała natomiast od Edie, że Matthew spotyka się z Danielle. Nazajutrz Bree odwiedziła Caleba po czym wróciła do siebie i kilka godzin później zapukała do niej Betty, która już wiedziała od Caleba o niespodziewanej wizycie rudowłosej kobiety. Betty zbeształa Bree ale i po tym jak usłyszała imię "Melanie Foster", Bree nalała drinka, który miał pomóc przetrwać jej spowiedź. Betty i Bree usiadły w jadalni. Pierwsza z nich wyznała, że nie płakała przy tym, jak lekarze powiedzieli jej, że Caleb był upośledzony. Czuła się wybrana a Caleb był miły i dobry. Przykuła go łańcuchem do ściany przez Melanie Foster, byłą dziewczynę Matthew. Betty powiedziała o wersji wydarzeń jaką przedstawił Caleb, że zabił Melanie. Kobieta odpowiadała za Caleba, dlatego też uważała tę zbrodnię za swoją. W czasie gdy odbywała się ta rozmowa, Danielle i Matthew całowali się a Caleb obserwował ich z góry uśmiechając się[13].

Matthew przyszedł do matki, która grała na fortepianie i spytał się, czy może pożyczyć 50 dolarów. Miały one być na urodziny Danielle. Po kłótni o brata i jego zejściu z piętra, wręczyła mu 20 dolarów. Wieczorem Caleb odwiedził Danielle w jej pokoju. Chciał jej wręczyć prezent ale go odrzuciła przez co chłopak wyszedł od niej zdenerwowany[14].

Betty skończyła właśnie oprowadzać pewne małżeństwo po swoim domu. Ominęła piwnicę, zasłaniając się naprawą schodów. Gdy Matthew podszedł, powiedziała, że sprzedała dom i kazała się mu pakować. Danielle była wściekła na to, że Matthew się wyprowadzi. Powiedziała mu, że zrobi wszystko by go zatrzymać. Oboje obmyślili misterny plan, mający na celu pozbycie się problemu Caleba. Został zrealizowany z pełnym sukcesem. Bree jako matka "poszkodowanej" Danielle, przyszła do domu Betty i zażądała od sąsiadki fachowej opieki nad mężczyną. Jeżeli nie załatwiła by tego do jutra, powiadomiła by policję. Betty, ze spokojną twarzą, zobowiązała się, że coś wymyśli. Nazajutrz Matthew sprawdził szpitale psychiatryczne a Betty zdecydowała się "uśpić go" za pomocą luminalu niż oddać na łaskę lub nie łaskę u obcych ludzi. Matthew był przerażony gdy to usłyszał[15].

Betty dodała środek do lodów. Zabrała Caleba na piknik z jego przysmakami ale tam chłopak powiedział matce, przez zupełny przypadek, że to był tylko narzędziem brata w "napaści" na Danielle. Wieczorem, tego samego dnia, Betty przyszła do domu i poprosiła Matthew o posprzątanie celi po zmarłym bracie. Po chwili zamknęła go tam a Caleb siedział w samochodzie przed domem[16].

Zamknięty Matthew przyznał się matce, że wmanewrował brata w aferę bo sądził, że jak go oddadzą i będą wiedli normalne życie. Wściekła Betty wrzeszczała, że za taką zdradę to lepiej dla niego by został w piwnicy. Wieczorem Danielle obchodziła 17. urodziny. Okazały się one katastrofą dlatego uciekła z domu. Włamała się do piwnicy Applewhite i znalazła swego chłopaka w celi. Schowała się i gdy Betty otworzyła zamki bo chciała dać synowi posiłek, ogłuszyła ją metalowym prętem. Razem uciekli a Matthew zabrał rewolwer, który jego maka przyniosła na tacy. Natomiast matka Danielle zgłosiła się do szpitala psychiatrycznego z objawami załamania nerwowego[17].

Na każdym osiedlu ludzie wprowadzają się i wyprowadzają, ale rzadko pakują się i wynoszą o drugiej nad ranem. To nie pierwszy raz Betty Applewhite próbowała zniknąć pod osłoną ciemności. (...) Minął rok odkąd Applewhite'owie opuścili Chicago. Betty liczyła, że i tym razem uda się wymknąć w środku nocy. Wkrótce jednak odkryła, że nie tak łatwo zniknąć z przedmieścia. Kiedy sąsiedzi usłyszą, że masz zamiar się wynieść, koniecznie chcą się pożegnać.

— Mary Alice Young

Rok po opuszczeniu Chicago, Betty wraz z Calebem, którzy chcieli się wyprowadzić z Fairview, zostali aresztowani przez policję. Na komisariacie, Caleb przyznał się do zabójstwa. Funkcjonariusz (James Shanklin) pokazał jej list który napisała, ale kobieta nie przyznała się do nadania korespondencji z Fairview. Natomiast na zdjęciu z miejsca zamordowania Melanie, rozpoznała kurtkę Matthew. Bree odsłuchała pocztę od Betty. Powiedziała jej, że Matthew zabił Melanie i muszą odnaleźć swoje dzieci. Van De Kamp próbowała się wyrwać ze szpitala ponieważ zgłosiła się tu dobrowolnie ale jej pierwsza próba ucieczki okazała się daremna[3].

Matthew i Danielle z głodu i braku gotówki odwiedzili dom Bree. Danielle znała szyfr do sejfu matki, ale z powodu jego zmiany, Matthew udał się do swojego byłego domu po młot. Tam spotkał matkę, której przyznał się do wszystkiego i rzucił w twarz fakt, ze bardziej kochała Caleba niż jego. Opuścił dom z uczuciem, że może kiedyś jej wybaczy. Betty zadzwoniła na policję a w tym czasie Matthew otworzył sejf. Natomiast Bree zdołała brawurowo wyrwać się ze szpitala i zatrzymała młodych w swoim domu. Powiedziała córce, że to Matthew zabił swą poprzednią dziewczynę a zniecierpliwiony chłopak wyjął rewolwer. Ku przerażeniu dziewczyny, wycelował lufę prosto w czoło Bree. Już miał pociągnąć za spust, gdy wszyscy usłyszeli tylko cichy brzęk szkła. Danielle chwilę milczała roztrzęsiona i Bree odciągnęła ją na bok. Policyjny snajper zastrzelił Matthew, który padł martwy z krwią cieknącą z prawej piersi. Ciszę przerwał przerażający wrzask Danielle, a matka przytuliła ją do siebie. Drzwi zostały otwarte z hukiem i policja weszła do budynku. Jeden z funkcjonariuszy odrzucił nogą broń od Matthew. Bree z córką, Betty z młodszym synem, Karen[18], Gabrielle z Xiao Mei oraz Tom i Lynette Scavo byli obecni w ciemny wieczór pod 4354 Wisteria Lane, gdy zwłoki Matthew wywieziono z wnętrza budynku. Betty miała łzy w oczach, ale odetchnęła z ulgą. Nazajutrz rano, wraz z Calebem, wyprowadziła się i odjechała ciężarówką z uliczki[19].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Betty Applewhite, Katherine Mayfair i Renee Perry to jedyne damskie i główne postacie, których panieńskiego nazwiska nigdy nie podano.
 • Alfre Woodward wystąpiła tylko w siedemnastu odcinkach (na dwadzieścia cztery) drugiej serii.
 • Zarówno postać Betty jak i Katherine pochodziły z Chicago. Jest to czysty przypadek ponieważ podczas kręcenia zdjęć do czwartego sezonu serialu, scenarzyści mieli przygotowaną nazwę innego miasta. Niestety okazało się, że mieszkała już w nim pewna kobieta o imieniu "Katherine Mayfair", dlatego Marc Cherry rzucił nazwę Chicago. Dopiero kilka dni później zorientowano się, że z tego miasta pochodziła także Betty[20].
 • Betty Applewhite i Angie Bolen są jedynymi postaciami, z jedenastu tytułowych desperatek, które wystąpiły tylko w jednym, ale nie tym samym, sezonie.
 • Alfre Woodard była nominowana w roku 2006 na 58. rozdaniu nagród Emmy w kategorii "wybitna drugoplanowa aktorka w serialu komediowym" za rolę Betty. Nagrodę zdobyła Megan Mullally.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Sezon 2 odcinek 2: wspomniany z imienia u lekarza.
 2. a b Sezon 2 odcinek 8
 3. a b Sezon 2 odcinek 23
 4. Sezon 1 odcinek 22
 5. Sezon 1 odcinek 23
 6. Sezon 2 odcinek 1
 7. Sezon 2 odcinek 3
 8. Sezon 2 odcinek 5
 9. Sezon 2 odcinek 7
 10. Sezon 2 odcinek 10 i 11
 11. Sezon 2 odcinek 12
 12. Sezon 2 odcinek 13
 13. Sezon 2 odcinek 14
 14. Sezon 2 odcinek 17
 15. Sezon 2 odcinek 20
 16. Sezon 2 odcinek 21
 17. Sezon 2 odcinek 22
 18. Pokazano tylko tył głowy aktorki, dosyć blisko kamery, przez co była zamazana.
 19. Sezon 2 odcinek 24
 20. Ask Desperate Housewives: Season 6 Part 3 , You Tube, 11 października 2009