Beukarnea wygięta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Beukarnea wygięta
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd szparagowce
Rodzina myszopłochowate
Rodzaj Beaucarnea
Gatunek beukarnea wygięta
Nazwa systematyczna
Beaucarnea recurvata Lem.
: Ill. Hort. Misc.: 59 1861.
Synonimy

Nolina recurvata (Lem.) Hemsl[2].

Beukarnea wygięta (Beaucarnea recurvata Lem.) – gatunek roślin z rodziny myszopłochowatych. Potocznie nazywany jest również nogą słonia, w użyciu jest również nazwa nolina wygięta[3] Pochodzi z Meksyku i jest uprawiany w wielu krajach świata[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

W warunkach naturalnych beukarnea wygięta wraz z kaktusami rośnie na suchych płaskowyżach meksykańskich. Jest sukulentem i posiada gruby pień. Uprawiana w mieszkaniach jako roślina pokojowa, u podstawy łodygi wykształca okrągłą, zgrubiałą podstawę, z której po kilku latach wyrasta kilka pędów z rozetą długich, mocnych liści. Mają one szorstką górną powierzchnię i ostre brzegi. Po wielu latach wytwarza kwiatostany składające się z licznych, białozielonkawych kwiatów. Owocem jest torebka[5].

Zastosowanie i uprawa[edytuj | edytuj kod]

W polskich warunkach klimatycznych beukarnea wygięta uprawiana jest jako roślina pokojowa. Rośnie bardzo wolno. Wymaga żyznej i przepuszczalnej ziemi. Podobnie jak kaktusy, potrzebuje dużo światła i może stać w lecie na wolnym powietrzu, przy czym liście powinny być stopniowo przyzwyczajane do bezpośredniego nasłonecznienia ze względu na niebezpieczeństwo oparzeń. W zimie powinna być sztucznie doświetlana. Wiosną i latem należy podlewać obficie, ale rzadko (tak, aby pomiędzy kolejnymi podlewaniami ziemia zdążyła lekko przeschnąć), zimą podlewanie należy znacznie ograniczyć. Nawozi się tylko w okresie wegetacyjnym, wieloskładnikowymi nawozami o zmniejszonej ilości azotu[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-14].
  2. The Plant List. [dostęp 2014-05-15].
  3. Beukarnea wygięta. [dostęp 2014-05-15].
  4. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2014-05-15].
  5. a b Jarosław Rak: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Cz. II. Edward Kawecki (zdjęcia). Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1998. ISBN 83-7073-089-2.