Beveren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Beveren
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Belgia

Prowincja

Flandria Wschodnia

Burmistrz

Marc Van de Vijve

Powierzchnia

150,18 km²

Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość


45 705
304 os./km²

Nr kierunkowy

03

Kod pocztowy

9120

Położenie na mapie Flandrii Wschodniej
Mapa konturowa Flandrii Wschodniej, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Beveren”
Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, u góry znajduje się punkt z opisem „Beveren”
Ziemia51°13′N 4°15′E/51,216667 4,250000
Strona internetowa
Zamek Cortewalle, najstarsza część, z XV wieku

Beveren – miejscowość i gmina w Belgii, w prowincji Flandria Wschodnia.

Gmina o dużym zagęszczeniu zakładów przemysłowych. Duża część portu w Antwerpii znajduje się na terenie Beveren, na lewym brzegu Skaldy. W pobliżu, w Doel znajduje się też elektrownia atomowa. Żyjący w tak niespokojnej okolicy mieszkańcy korzystają za to z ulg podatkowych.

Beveren jest najstarszym politycznym ośrodkiem Waaslandu, historycznej krainy w północno-wschodniej Flandrii. Znajdują się tu dwa zamki: Cortewalle (XV wiek) i Ter Saksen (ruiny, XVIII wiek).

W skład gminy wchodzą miejscowości Beveren, Doel, Haasdonk, Kallo, Kieldrecht, Melsele, Verrebroek i Vrasene.

W miejscowości jest stacja kolejowa Beveren.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rzymskie korzenie[edytuj | edytuj kod]

W czasach rzymskich region wokół Beveren było zależne od pływów morskich. Mieszkańcy wznieśli prymitywne tamy, które później zostały wzmocniony i podwyższone przez religijne społeczności zamieszkujące region. Inwazja Normanów w IX wieku zmusiła hrabiego Flandrii i wasalów do obrony tych terenów. Wśród szlachty znajdował się lord Beveren, którego terytorium zostało ostatecznie przekazane Ludwikowi I Flandryjskiemu w 1334 roku. W ten sposób Beveren zostało najstarszym politycznym centrum Waaslandu – północno-wschodniej części historycznego hrabstwa Flandrii – korzystając przez ponad dwa stulecia z chwały Flandrii i Burgundii.

Od roku 1570 do dziś[edytuj | edytuj kod]

W 1570 roku teren został zalany przez przypływ. Z powodów strategicznych, chcąc chronić Antwerpię lokalne władze zadecydowały o rozebraniu pozostałych tam. Pięć lat później sprzedano prawa własności tego terytorium. Tereny położone bliżej Skaldy zostały zakupione przez antwerpskich kupców, a pozostałe ziemie przez diuka Aarschot. Stan ten trwał aż do Rewolucji Francuskiej, kiedy to obszar ten został podzielony na gminy. Od XVII wieku ziemia były powoli zabierana przez morze aż do roku 1846, kiedy znowu zbudowano tamy.

1 lutego 1953 roku silny sztorm zrobił wyłom w tamach i zniszczył setki domów. W latach 60. i 70. rozwój portu w Antwerpii miał także miejsce na terytorium Kallo. Liczba mieszkańców Doel zmniejszyła się z 900 do 250 mieszkańców w ciągu 10 lat z tego powodu. Powstały rozległe przemysłowe tereny, w tym elektrownia atomowa w Doel, dzięki której mieszkańcy Beveren płacą niskie podatki. Otwarcie tunelu Liefkenshoek pod Skaldą w 1991 roku zwiększyło dostęp do lewego brzegu rzeki. Pomimo tych zmian, Beveren zachowało swoje zielone tereny i ciągle kusi turystów malowniczymi widokami.

Widoki[edytuj | edytuj kod]

  • Dwa zamki z czasów feudalnych: pięknie odrestaurowany, otoczony przez wodę XV-wieczny zamek Cortewalle i zamek Ter Saksen (XVII wiek), który ewaluował ze średniowiecznego zajazdu na drodze z Gandawy do Antwerpii i po którym pozostały tylko ruiny i park.
  • Fort Haasdonk zbudowany przed II wojną światową dla ochrony Antwerpii. Można obejrzeć pobliskie bunkry.
  • Kilka zabytkowych domów, dworków, kaplic i kościołów.
  • XVII-wieczny młyn we wsi Doel, jeden z najstarszych we Flandrii.
  • Poldery położone na północ od Beveren oferują unikalne widoki, przypominające południową Holandię.
  • Stadion Freethiel

Sławni mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]