Beyond Good & Evil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Beyond Good & Evil
Producent Ubisoft Montpellier
Ubisoft Milan (port na platformy Windows i Xbox)
Ubisoft Shanghai (wersja HD)[1]
Wydawca Ubisoft
Dystrybutor Cenega Poland
Steam
GOG.com
Projektant Michel Ancel[2]
Sébastien Morin
Scenarzysta Michel Ancel[2]
Kompozytor Christophe Héral
Silnik JADE engine[3]
Aktualna wersja 1.01[4]
Data wydania
Gatunek Przygodowa gra akcji
Tryby gry Gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: T
ACB: G8+
PEGI: 7[3], 12 (wersja HD)
USK: 12
Język Polski (więcej)
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows GameCube, PlayStation 2, Xbox, Xbox Live Arcade, PlayStation Network
Nośniki CD, DVD, Nintendo optical disc
Wymagania

Procesor Pentium III 700 MHz, 128 MB RAM, karta graficzna z 32 MB RAM, DirectX 9.0b.

Beyond Good & Evil – komputerowa przygodowa gra akcji stworzona i wydana przez Ubisoft w 2003 roku na platformy GameCube, Microsoft Windows, PlayStation 2 i Xbox. Gra została zaprojektowana przez twórcę serii Rayman, Michela Ancela.

Akcja gry toczy się w alternatywnej rzeczywistości na planecie Hillys, która jest atakowana przez kosmitów z planety DomZ. Główną bohaterką jest młoda reporterka Jade. Miała być pierwszą częścią trylogii, lecz ze względu na niezadowalające wyniki sprzedaży stworzenie następnej części stanęło pod znakiem zapytania. Mimo to Beyond Good & Evil 2 zostało zapowiedziane podczas konferencji Ubidays 2008.

W 2011 roku ukazała się Beyond Good & Evil HD. Ta wersja zawiera ulepszone modele postaci, tekstury, zremasterowaną ścieżkę dźwiękową oraz osiągnięcia i internetowe rankingi. Reedycja dostępna jest na usługi PlayStation Network i Xbox Live Arcade[5].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Beyond Good & Evil zaczyna się wiadomościami telewizji Hillyan Television, w których reporter mówi o następującym ataku trwającej wojnie na planecie Hillys. Kolejna scena przedstawia główną bohaterkę gry – młodą kobietę o imieniu Jade, która – wraz ze swoim młodym podopiecznym – ćwiczy jogę nad brzegiem zbiornika wodnego. Ćwiczenia przerywa wyjący sygnał alarmowy i inwazja wrogo nastawionych obcych, którzy w kilka minut porywają grupkę dzieci znajdujących się pod opieką Jade na wyspie.

Od tej chwili kontrolę nad Jade przejmuje gracz. Dopiero po kilkunastu minutach wszystkie wydarzenia zaczynają układać się w całość. Okazuje się, że Jade jest fotoreporterką, żyjącą na Hillys – zielonym świecie nękanym przez ataki kosmitów o nazwie DomZ. Mieszkańców Hillys przed inwazją obcych chronią elitarne jednostki wojskowe nazywane Oddziałami Alpha. Tej oficjalnej, przedstawianej m.in. w telewizyjnych wiadomościach wizji świata sprzeciwia się tajna organizacja, zwana Siecią IRIS (pod dowództwem Pey'ja – wujka Jade), której członkowie uważają, że Oddziały Alpha i DomZ są ze sobą wspólnikami i działają w kooperacji.

Postacie i formacje[edytuj | edytuj kod]

Poniżej przedstawiona jest lista najważniejszych postaci oraz formacji występujących w grze.

Postacie:

 • Jade – główna bohaterka, fotoreporterka oraz mistrzyni sztuki walki kijem daï-jo. Mieszka w latarni znajdującej się na jednej z wysp, gdzie opiekuje się dziećmi, których rodzice zostali porwani przez armadę DomZ. Po dołączeniu do Sieci IRIS przybiera pseudonim „Shauni”. Pod koniec gry z Jade zaczyna uwalniać się ogromna siła, która m.in. przywróciła jej wujka Pey'ja do życia. Ta siła pozwoliła jej również na uwolnienie porwanych mieszkańców Hillys z kokonów DomZ.
 • Pey'j – przybrany wujek Jade. Gdy Jade była mała, rodzice oddali ją w ręce Pey'ja, aby ratować jej życie. Pey'j sądził, że po dotarciu na Hillys będzie mógł ją spokojnie wychować. Okazało się jednak, że wojna z DomZ rozszerzyła się również na tą planetę. Pey'j zostaje porwany w Fabryce Nutripilis, a następnie przewieziony do starej Rzeźni, stamtąd będąc wysłany na Selenę – księżyc Hillys – gdzie umiera z powodu zbyt długiego pobytu w kokonie DomZ. Jade przywraca go do życia i ten ponownie staje koło jej boku w dalszej części gry. W scenie po napisach końcowych można zobaczyć, że Pey'j został zarażony pasożytem DomZ. Jest założycielem oraz szefem organizacji zwanej Siecią IRIS.
 • Dwa H – agent Sieci IRIS. Pierwszy raz gracz dowiaduje się o nim w kryjówce Sieci, gdzie Hahn objaśnia Jade założenia jej pierwszej misji. Agent Dwa H zostaje później uwolniony przez Jade w Fabryce i dołącza do jej drużyny. Dwa H posiada ekwipunek armii hilliańskiej, co pozwala mu na łatwiejszą walkę z żołnierzami Oddziałów Alpha i DomZ. Na początku – z powodu oszołomienia po pobycie w maszynie torturującej DomZ – nazywa Jade „panną Thyrus”.
 • Hahn – agent Sieci IRIS i jej lider na czas nieobecności Pey'ja. Zleceniodawca dla Jade, a później osoba ją wtajemniczająca w Sieć IRIS.
 • Fehn – agent Sieci IRIS. Zajmuje się on nadawaniem w hilliańskiej telewizji.
 • Mei – agentka Sieci IRIS. Zajmuje się pisaniem oraz publikowaniem artykułów w gazetach od IRIS. Utrzymuje ona kontakt z Jade podczas wykonywanych przez nią zadań.
 • Gubernator Hillys – kobieta w podeszłym wieku o nieznanym imieniu, przyczyniająca się do pomocy Sieci IRIS w osiągnięciu jej celu. Jade spotyka ją po powrocie z Rzeźni, gdzie otrzymuje informacje o ostatniej części misji. Podaje jej ona także klucz z gwiazdą, który umożliwi przejście przez zamknięty sektor w mieście.
 • Ming-Tzu – mors prowadzący sklep z gadżetami dla Sieci IRIS oraz z perłami za „łatwe jednostki”.
 • Nouri – kobieta prowadząca swój sklep w mieście. Można u niej kupić perły, PA 1, czy też jedzenie.
 • Peepers – starszy człowiek prowadzący grę zbliżoną do gry trzy kubki w Akuda Bar. Za jedną z wygranych oferuje on kod służący przejściu do kryjówki Sieci IRIS.
 • Secundo – elektroniczny partner Jade. Istnieje jako wysoko rozwinięty program komputerowy, który potrafi przeanalizować każdy dokument, obiekt oraz włamać się do większości systemów ochronnych.
 • Lider Oddziałów Alpha, generał Kekh – główny ludzki przeciwnik Sieci IRIS. Kekh wydaje się być człowiekiem, który zjednoczył się z siłami DomZ. Razem z Wyższym Kapłanem DomZ wysysał siły życiowe z porywanych przez DomZ istot.
 • Wyższy Kapłan DomZ (lub Jego Ekscelencja) – stwór o nieznanym gatunku; przywódca cywilizacji DomZ. Objawia się parę razy w umyśle Jade, próbując ją zwabić do swojej siedziby.

Formacje:

 • Żołnierze Oddziałów Alpha – całkowicie kontrolowani przez DomZ, prawdopodobnie dzięki pasożytowi DomZ – kreatury pomagające DomZ w atakach na różne planety w kosmosie. Według nich samych pomagają mieszkańcom tych planet w ich obronie przed DomZ, a tak naprawdę są tylko przykrywką dla ich ataków. Według Sieci IRIS „na dziesięć porwanych osób ratują jedną”. Pomagają porywać istoty rozumne dla DomZ, które następnie żywią się ich siłami witalnymi, same przedłużając swoje życie.
 • DomZ – cywilizacja pozaziemska atakująca Hillys. Podróżuje ona pomiędzy systemami planetarnymi, niszcząc ich życie jedno po drugim. Oddziały Alpha pod przykrywką formacji walczącej z DomZ pomagają im w unicestwianiu życia. DomZ kieruje Jego Ekscelencja, nazywany też Wyższym Kapłanem (oryg. High Priest). Do porywania istot żywych używają potworów, które przez Centrum Naukowe Hillys sklasyfikowane zostały jako sarcophagus domzii. Ich działanie polega na uwięzieniu we własnym wnętrzu porywanego osobnika, a następnie przetransportowanie go do kokonu na księżycu Hillys, Selenie.
 • Sieć IRIS – bojówka partyzancka, której celem jest ujawnienie spisku pomiędzy Oddziałami Alpha i DomZ. Z pomocą Jade udało się im opublikować dowody na ich współpracę, doprowadzając jednocześnie do rewolucji i wypędzenia z Hillys Oddziałów Alpha i DomZ. Jej założycielem oraz przywódcą jest Pey'j.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Beyond Good & Evil łączy elementy przygodowej gry akcji i skradanek[6]. Poza umiejętnościami walki z przeciwnikami kijem daï-jo, Jade może przemknąć się obok wrogów, by uniknąć potyczki w przypadku, gdy ich liczba jest za duża lub są zbyt silni. W niektórych momentach pokonanie konkretnego przeciwnika możliwe będzie tylko z pomocą jej przyjaciół, Pey'ja i Dwa H. Pey'j i Dwa H są kontrolowani przez sztuczną inteligencję i gracz nigdy nie kieruje nimi bezpośrednio. Czasem może jedynie nakazać im wykonanie jakiejś czynności.

Jade jest fotoreporterką i dlatego jednym z najważniejszych rekwizytów w grze jest jej aparat fotograficzny. Jednym z zadań Jade jest fotografowanie nieznanych gatunków zwierząt. Zdjęcia te może ona zamieniać na Perły – środek płatniczy w garażu Mammago. Zdjęcia służą też jako dowód na istnienie spisku pomiędzy Oddziałami Alpha i DomZ.

Podróżowanie w świecie Hillys jest możliwe za pomocą ulepszanego w miarę postępów w grze poduszkowca, który używany jest także w wyścigach oraz innych mini-grach. Główne miasto występujące w grze jest łącznikiem między różnymi obszarami, które stanowią formę kolejnych etapów fabuły gry.

W grze znajduje się komponent internetowy nazwany The Darkroom. Po wejściu na jego stronę gracze mogą wpisać kod otrzymywany przy każdym zapisie gry. Kod ten jest tak skonstruowany, że umożliwia oprogramowaniu automatyczne ustalenie rankingu gracza, gdyż są w nim zapisane podstawowe wyniki gry: liczba zdobytych pereł, liczba sfotografowanych gatunków zwierząt, wypełnione misje główne, wygrane mini-gry, wykonane zadania poboczne oraz czas gry. Rankingi te są publikowane na stronie „The Darkroom”. Po wpisaniu kodu przez gracza, pojawia się przed nim internetowa mini-gra, po wygraniu której otrzymuje kod do własnego pliku zapisu gry. Kod ten odblokowuje personalizowaną mini-grę dostępną już z poziomu gry.

Świat przedstawiony[edytuj | edytuj kod]

Cywilizacja Hillys jest dość podobna do cywilizacji ziemskiej w obecnym stadium rozwoju technologicznego, a sama Hillys mogłaby być prawdopodobnie drugą Ziemią. Cywilizacja ta ma jednak bardziej rozwiniętą internetową sieć bezprzewodową oraz jest wielogatunkowa. Oprócz ludzi, inteligentne są też zwierzęta jako ludzie. Istnieje także możliwość digitalizacji każdego przedmiotu, czyli przemiany w postać cyfrową. Informacje cyfrowe zapisywane są na m-dyskach, hilliańskich odpowiednikach płyt DVD. Jedyna różnica między nimi jest taka, że m-dyski są przezroczyste, a zapis gry zielony. Do komunikowania używa się e-maili oraz radia krótkofalowego (w przypadku Oddziałów Alpha). Mass media na Hillys to gazety, radio i telewizja. Gazety zapisywane są na m-dyskach, natomiast radio i telewizja nadawane przez anteny transmisyjne.

Hillys to planeta, na której głównym sektorem gospodarki jest górnictwo. Walutą jest tzw. „kryształ materii”, warty pięć jednostek monetarnych, nazywanych w grze łatwymi jednostkami (oryg. easy units). Każdy sklep zaopatrzony jest w czytnik kart kredytowych Optima, na których przechowywane są jednostki monetarne. Karty kredytowe Optima zostały wprowadzone jako jedyny legalny środek płatniczy po pojawieniu się Oddziałów Alpha. Przed wydarzeniami przedstawionymi w grze za produkty i wykonane usługi płaciło się Perłami z Aramis, o czym świadczy fakt, że wciąż można je zakupić w niektórych sklepach, a w jednym z nich (garaż Mammago) jest to jedyna możliwa forma zapłaty[7].

Produkcja gry[edytuj | edytuj kod]

Michel Ancel, projektant gry

Gra została zaprojektowana przez Michela Ancela, twórcę serii Rayman i członka francuskiego oddziału firmy Ubisoft, Ubisoft Montpellier[2]. Gra miała być pierwszą częścią trylogii, lecz jej słaba sprzedaż spowodowała wtedy odłożenie wydania następnych części na bliżej nieokreśloną przyszłość. Gra została zaprojektowana w oparciu o silnik JADE engine. Ten sam silnik został później użyty do zaprojektowania gier w nowej serii Prince of Persia.

Podczas projektowania gra była nazywana „projektem BG&E”, a sama produkcja trwała ponad trzy lata[8]. W trakcie tworzenia głównej bohaterki, żona Ancela rzekomo zainspirowała twórcę, który chciał przedstawić osobowość, z którą gracze mogą się identyfikować[9].

Gra została pierwszy raz pokazana na targach E3 2002, gdzie została negatywnie oceniona[10]. Początkowo była „ambitna artystycznie” i przypominała grę Ico. Później została znacznie zmieniona w celu uczynienia jej atrakcyjniejszej. Jade, pierwotnie jako nastoletnia dziewczyna, została przeprojektowana na bardziej wpływową i pasującą do swojej pracy. Gra została także skrócona poprzez usunięcie długich etapów eksploracji z powodu niechęci Ancela do tego typu rozgrywki w The Legend of Zelda: The Wind Waker. Przed premierą, grywalne wersje testowe były dostępne w kinach[11].

Języki i lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

W Stanach Zjednoczonych gra została wydana w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim. W Europie gra została wydana w językach: angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, niderlandzkim oraz rosyjskim. Polska wersja językowa nie jest w pełni zdubbingowana, jest zaopatrzona w napisy.

Nie jest pewne, który język gry był „oryginalnym”, lecz podejrzewa się, że był to francuski, ponieważ gra została stworzona i zaprojektowana przez francuskich projektantów we Francji. Na dodatek we francuskich sklepach gra dostępna jest w wersji, w której dosłownie wszystkie elementy gry są po francusku włącznie ze znakami drogowymi, informacyjnymi i wszystkimi teksturami. Pierwsze osoby udzielające swojego głosu w grze widoczne w napisach końcowych pracowały przy francuskiej wersji.

Lista osób udzielających głosu w poszczególnych wersjach językowych
Bohater Francuska Angielska Niemiecka Hiszpańska Włoska Niderlandzka
Jade Emma de Caunes Jodie Forrest Shandra Schadt Beatriz Berciano Chiara Collizzi Nikki Romijn
Pey'j Luc Bernard Robert Burns Fritz Stavenhagen Luis Martin Pieraldo Ferrante Victor van Swaay
Dwa H Martial le Minoux David Gasman Hans-Gerd Kilbinger Juan L. Senior Massimo Milazzo Stan Limburg

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Firma Ubisoft wydała również płytę muzyczną zawierającą wszystkie utwory z gry. Producentem muzycznym gry był Christophe Heral. Album został udostępniony do ściągnięcia na stronie MySpace[12].

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Beyond Good & Evil 2.

W listopadzie 2007 podczas wywiadu przeprowadzanego przez Nintendo Power, Ancel wspomniał, że pracuje nad nowym „tajnym” projektem, który dużo dla niego znaczy, co spowodowało falę pogłosek na temat tworzenia Beyond Good & Evil 2. Mówiąc o Jade, mówił, że bohaterka zachowa swoje wartości i osobowość[13]. W marcu 2008 CEO Ubisoftu, Yves Guillemot, potwierdził, że Michel Ancel pracował nad kilkoma niezapowiedzianymi wtedy projektami[14].

15 maja 2008 serwis GameSpot potwierdził, że Beyond Good & Evil 2 od roku znajdował się w początkowej fazie produkcji[15]. Zwiastun Beyond Good & Evil 2 został pokazany podczas Ubidays 28 maja 2008[16].

13 czerwca 2017 podczas konferencji Ubisoftu na targach E3 ogłoszono kontynuację gry oraz zaprezentowano jej nowy trailer[17]. Michel Ancel w wywiadzie dla The Verge stwierdził, że do tej pory powstał zaledwie silnik gry, nad którym prace trwały trzy lata aż do E3, a dopiero teraz zaczęła się właściwa produkcja gry[18].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
CD-Action 9+/10[19]
GameSpot PS2: 8,3/10[20]
Gamecube: 8,3/10[21]
Xbox: 8,3/10[22]
PC: 8,3/10[23]
GameSpy PS2: 4.5/5 gwiazdek[24]
Gamecube: 4.5/5 gwiazdek[25]
Xbox: 4.5/5 gwiazdek[26]
PC: 4.5/5 gwiazdek[27]
IGN PS2: 9/10[28]
Gamecube: 9/10[29]
Xbox: 9/10[30]
PC: 9/10[31]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

PS2: 87,4% (58 recenzji)[32]
GCN: 88,1% (44 recenzje)[33]
Xbox: 88,3% (52 recenzje)[34]
PC: 83,2% (23 recenzje)[35]

Metacritic

PS2: 86% (45 recenzji)[36]
GCN: 87% (33 recenzje)[37]
Xbox: 87% (40 recenzji)[38]
PC: 83% (26 recenzji)[39]

Mimo że recenzenci chwalili grę, Beyond Good & Evil nie sprzedała się dobrze, po części z powodu wydania innych tytułów, w tym gier samego Ubisoftu: Prince of Persia: Piaski czasu i Tom Clancy’s Splinter Cell[40]. Została ona wysoko oceniona za klimat, głosy postaci oraz muzykę[19]. Wydanie jej w czasie, gdy na rynku pojawiały się następne części znanych serii innych gier spowodowało, że nie osiągnęła ona sukcesu komercyjnego.

W 2007 Beyond Good & Evil został nazwany 22. najlepszą grą wszech czasów na konsolę Xbox i 12. najlepszą grą wszech czasów na konsole GameCube w publikacji IGN dotyczącej szóstej generacji gier komputerowych[41][42]. Gra znalazła się również na 47. miejscu w notowaniu „The PC Gamer Top 100” magazynu PC Gamer oraz na 8. miejscu najlepszych gier na konsolę Xbox według magazynu X-play.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Giancarlo Varanini: Beyond Good and Evil HD Hands-On (ang.). GameSpot, 2010-09-30. [dostęp 2012-01-08].
 2. a b c E3 2002: Project BG&E Interview (ang.). IGN, 24-05-2002. [dostęp 2012-08-08].
 3. a b c Beyond Good & Evil (PS2) (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-08-08].
 4. Beyond Good & Evil 1.01 (ang.). ubi.com. [dostęp 2012-01-08].
 5. Beyond Good & Evil HD – powstaje, będzie w 2011 roku!, cdaction.pl
 6. Jeff Gerstmann: Beyond Good & Evil Review (PC) (ang.). GameSpot, 2003-11-25. [dostęp 2009-12-16].
 7. Business News – Hillyan Currency Busts, Giant Pearls Boom (ang.). Hillyan News, 2003-10-10. [dostęp 2006-12-26].
 8. Shane Satterfield: E3 2002: Project BG&E hands-on (ang.). GameSpot, 2002-05-23. [dostęp 2012-10-06].
 9. Zoe Flower: Getting the Girl (ang.). 1UP, 2005-01-09. [dostęp 2012-10-06].
 10. Time Extend: Beyond Good & Evil (ang.). Edge, 2009-10-05. [dostęp 2012-10-06].
 11. Stephen Totilo: GameFile: Peter Jackson's Mission; Big-Screen 'Gears Of War' And More (ang.). MTV, 2006-10-03. [dostęp 2012-10-06].
 12. Beyond Good & Evil – Official Soundtrack. [dostęp 2009-02-15].
 13. Michel Ancel – next project is still a secret, Rayman platformer sequel possibility, and Jade talk. GoNintendo, 2007-11-03. [dostęp 2007-11-03].
 14. James Brightman: 10 Questions: Ubisoft CEO Yves Guillem. GameDaily, 2008-03-27. [dostęp 2008-03-29].
 15. Emma Boyes: Report: Beyond Good & Evil 2 on the way. GameSpot, 2008-05-15. [dostęp 2008-05-16].
 16. BlimBlim: Ubidays: BG&E2 images and trailer. Gamershyde, 2008-05-28. [dostęp 2008-05-28].
 17. Lucy O'Brien: E3 2017: Beyond Good and Evil 2 Officially Announced. [dostęp 2017-07-18].
 18. Andrew Webster: Beyond Good & Evil 2 is wildly ambitious, but it’s still at ‘day zero’ of development. [dostęp 2017-07-18].
 19. a b Tymon Smektała. Beyond Good & Evil. „CD-Action”. Luty 2004. nr 94. s. 52-54. 
 20. Jeff Gerstmann: Beyond Good & Evil Review (ang.). GameSpot, 2003-11-13. [dostęp 2012-01-08].
 21. Jeff Gerstmann: Beyond Good & Evil Review (ang.). GameSpot, 2003-12-03. [dostęp 2012-01-08].
 22. Jeff Gerstmann: Beyond Good & Evil Review (ang.). GameSpot, 2003-11-13. [dostęp 2012-01-08].
 23. Jeff Gerstmann: Beyond Good & Evil Review (ang.). GameSpot, 2003-11-25. [dostęp 2012-01-08].
 24. Beyond Good & Evil (PS2).
 25. Beyond Good & Evil (Cube).
 26. Beyond Good & Evil (Xbox).
 27. Beyond Good & Evil (PC).
 28. Adams David: Beyond Good & Evil (ang.). IGN, 2003-11-12. [dostęp 2012-01-08].
 29. Adams David: Beyond Good & Evil (ang.). IGN, 2003-11-12. [dostęp 2012-01-08].
 30. Adams David: Beyond Good & Evil (ang.). IGN, 2003-11-12. [dostęp 2012-01-08].
 31. Adams David: Beyond Good & Evil (ang.). IGN, 2003-11-12. [dostęp 2012-01-08].
 32. Aggregate scores for PlayStation 2 at Game Rankings.
 33. Aggregate scores for GameCube at Game Rankings.
 34. Aggregate scores for Xbox at Game Rankings.
 35. Aggregate scores for PC at Game Rankings.
 36. Beyond Good & Evil PlayStation 2 (ang.).
 37. Aggregate scores for GameCube at Metacritic.
 38. Aggregate scores for Xbox at Metacritic.
 39. Beyond Good & Evil PC (ang.).
 40. Owen Hughes: Jaded beauty. Jumpbutton Magazine, 2006-07-30. [dostęp 2007-08-17].
 41. Douglass C. Perry, Erik Brudvig and Jon Miller: The Top 25 Xbox Games of All Time. IGN.com, 2007-03-16. [dostęp 2007-03-18].
 42. IGN GameCube Team: The Top 25 GameCube Games of All Time. IGN.com, 2007-03-16. [dostęp 2007-03-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]