Bez litości (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bez litości
The Hard Way
Autor Lee Child
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data I wyd. 16 maja 2006
Wydawca Delacorte Press
Typ utworu powieść sensacyjna
Data I wyd. polskiego sierpień 2007
Pierwszy wydawca polski Albatros
Przekład Andrzej Szulc
poprzednia
Jednym strzałem
następna
Elita zabójców

Bez litości (ang. The Hard Way) – dziesiąta powieść cyklu z Jackiem Reacherem, brytyjskiego pisarza Lee Childa, wydana w 2006 w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze polskie wydanie ukazało się nakładem wydawnictwa Albatros w sierpniu 2007.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jack Reacher popijał kawę w kafejce mieszczącej się w centrum Nowego Jorku, gdy ujrzał najnormalniejszą rzecz na świecie, faceta wsiadającego do samochodu i odjeżdżającego nim. Następnego dnia, w tym samym lokalu zjawia się pewien Brytyjczyk, który wypytuje o coś kelnerów, a tamci wskazują na Reachera. Jack był jedynym świadkiem zdarzenia z poprzedniego dnia, jakim okazało się przekazanie okupu, umieszczonego w bagażniku samochodu. Brytyjczyk zaprowadza Reachera do swojego szefa, Edwarda Lane’a, kierującego firmą wynajmującą byłych żołnierzy jednostek specjalnych. Uprowadzone zostały żona Lane’a i jej córka, a porywacz, po otrzymaniu okupu, nie oddał ich. Nie zrobił tego także po otrzymaniu drugiej i trzeciej raty, po czym Lane traci wszelkie nadzieje na to, że jego żona oraz pasierbica jeszcze żyją. Zatrudnia Rechera i obiecuje mu milion dolarów za znalezienie sprawcy.

W trakcie pobytu w pobliżu siedziby firmy Lane’a, Reacher natrafia na kobietę podobną do byłej żony jego aktualnego pracodawcy, Anne. Okazuje się ona siostrą porwanej i zamordowanej przed pięcioma laty żony Lane’a. Patti Joseph, bo tak nazywa się siostra nieżyjącej Anne, twierdzi, że to sam Lane upozował tamto porwanie i morderstwo. Tym razem jednak Edward jest gotów zapłacić każdą sumę za odnalezienie swojej żony i wybucha rozpaczą w obecności Jacka, co upewnia Reachera w przekonaniu, że drugie porwanie nie zostało sfingowane. Za pośrednictwem Patti, Reacher kontaktuje się z Lauren Pauling, byłą agentką FBI, która prowadziła śledztwo w sprawie Anne i która nadal je kontynuuje jako prywatny detektyw, obwiniając się za śmierć kobiety. Jack wraz z Lauren rozpoczynają współpracę, docierają do coraz to nowych osób i faktów, ostatecznie znajdując porywacza w Anglii.

Nota wydawcy[edytuj | edytuj kod]

Kolejna po Jednym strzałem i Echu w płomieniach powieść z największym twardzielem w dziejach literatury, Jackiem Reacherem, w roli głównej. O Jacku Reacherze nie wiadomo wiele. Jest byłym oficerem żandarmerii. Jest silny, inteligentny i przebiegły. Uwielbiają go kobiety oraz... kłopoty. Te drugie nawet bardziej. Tym razem miało obyć się bez zaskoczeń. Edward Lane zapakował właśnie milion dolców w różnych banknotach do walizki. To okup. Mężczyzna zapłaci o wiele więcej, by odzyskać żonę i dziecko, Jack o tym wie. Wie również, że ma wytropić porywaczy, zemścić się. Nie wie tylko jednego – że prowadzący nielegalne szkolenia najemników do wynajęcia Lane, ma jeszcze tajemnice, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Niedługo po rozpoczęciu polowania Reacher dowiaduje się o swoim pracodawcy więcej, niż kiedykolwiek chciałby wiedzieć. Ale jest już za późno, żeby się wycofać.[1]

Informacje wydawnicze[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze polskie wydanie powieści zostało wydane przez wydawnictwo Albatros w sierpniu 2007 pod tytułem Bez litości. Wydawnictwo Albatros ponownie wydało tę książkę w maju 2012 ze zmienioną wersją okładki oraz w kwietniu 2013 w formacie elektronicznym jako e-book. Kolejne wydanie planowane jest na grudzień 2012[2].

Informacje wydawnicze Wydanie I Wydanie II Wydanie III[2] E-book
Wydawnictwo Albatros Albatros Albatros Albatros
Tytuł Bez litości Bez litości Bez litości Bez litości
ISBN 978-83-7359-552-1 978-83-7659-707-2 978-83-7885-631-3 978-83-7885-070-0
Data wydania 2007/08 2012/05 2013/12 2013/04
Liczba stron 432 432 bd. nd.
Oprawa/Format miękka miękka miękka MOBI/EPUB
Wymiary [mm] bd. 145x205 bd. nd.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]