Bez litości (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bez litości
The Hard Way
Autor Lee Child
Typ utworu powieść sensacyjna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 16 maja 2006
Wydawca Delacorte Press
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego sierpień 2007
Wydawca Albatros
Przekład Andrzej Szulc

Bez litości (ang. The Hard Way) – dziesiąta powieść cyklu z Jackiem Reacherem, brytyjskiego pisarza Lee Childa, wydana w 2006 w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze polskie wydanie ukazało się nakładem wydawnictwa Albatros w sierpniu 2007.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jack Reacher popijał kawę w kafejce mieszczącej się w centrum Nowego Jorku, gdy ujrzał najnormalniejszą rzecz na świecie, faceta wsiadającego do samochodu i odjeżdżającego nim. Następnego dnia, w tym samym lokalu zjawia się pewien Brytyjczyk, który wypytuje o coś kelnerów, a tamci wskazują na Reachera. Jack był jedynym świadkiem zdarzenia z poprzedniego dnia, jakim okazało się przekazanie okupu, umieszczonego w bagażniku samochodu. Brytyjczyk zaprowadza Reachera do swojego szefa, Edwarda Lane’a, kierującego firmą wynajmującą byłych żołnierzy jednostek specjalnych. Uprowadzone zostały żona Lane’a i jej córka, a porywacz, po otrzymaniu okupu, nie oddał ich. Nie zrobił tego także po otrzymaniu drugiej i trzeciej raty, po czym Lane traci wszelkie nadzieje na to, że jego żona oraz pasierbica jeszcze żyją. Zatrudnia Rechera i obiecuje mu milion dolarów za znalezienie sprawcy.

W trakcie pobytu w pobliżu siedziby przedsiębiorstwa Lane’a, Reacher natrafia na kobietę podobną do byłej żony jego aktualnego pracodawcy, Anne. Okazuje się ona siostrą porwanej i zamordowanej przed pięcioma laty żony Lane’a. Patti Joseph, bo tak nazywa się siostra nieżyjącej Anne, twierdzi, że to sam Lane upozował tamto porwanie i morderstwo. Tym razem jednak Edward jest gotów zapłacić każdą sumę za odnalezienie swojej żony i wybucha rozpaczą w obecności Jacka, co upewnia Reachera w przekonaniu, że drugie porwanie nie zostało sfingowane. Za pośrednictwem Patti, Reacher kontaktuje się z Lauren Pauling, byłą agentką FBI, która prowadziła śledztwo w sprawie Anne i która nadal je kontynuuje jako prywatny detektyw, obwiniając się za śmierć kobiety. Jack wraz z Lauren rozpoczynają współpracę, docierają do coraz to nowych osób i faktów, ostatecznie znajdując porywacza w Anglii.

Informacje wydawnicze[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze polskie wydanie powieści zostało wydane przez wydawnictwo Albatros w sierpniu 2007 pod tytułem Bez litości. Wydawnictwo Albatros ponownie wydało tę książkę w maju 2012 ze zmienioną wersją okładki oraz w kwietniu 2013 w formacie elektronicznym jako e-book. Kolejne wydanie planowane jest na grudzień 2012[1].

Informacje wydawnicze Wydanie I Wydanie II Wydanie III[1] E-book
Wydawnictwo Albatros Albatros Albatros Albatros
Tytuł Bez litości Bez litości Bez litości Bez litości
ISBN ISBN 978-83-7359-552-1 ISBN 978-83-7659-707-2 ISBN 978-83-7885-631-3 ISBN 978-83-7885-070-0
Data wydania 2007/08 2012/05 2013/12 2013/04
Liczba stron 432 432 bd. nd.
Oprawa/Format miękka miękka miękka MOBI/EPUB
Wymiary [mm] bd. 145x205 bd. nd.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bez litości (Lee Child) - Zapowiedzi - Albatros (pol.). [dostęp 2013-08-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]