Bezpieczeństwo czynne pojazdu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bezpieczeństwo czynne (aktywne) – zespół czynników wpływających na zmniejszenie prawdopodobieństwa kolizji lub wypadku drogowego. Zalicza się do nich zespół poniższych cech pojazdu.

  • Konstrukcja pojazdu zapewniająca widoczność z pojazdu (oświetlenie, okna, lusterka, wycieraczki) jak i samego pojazdu (kolor, oświetlenie), jak również zapewniająca ergonomię (dzięki której kierowca nie musiałby "odrywać" wzroku od drogi i rąk od kierownicy) oraz posiadająca właściwości aerodynamiczne zapewniające stateczność i docisk pojazdu do nawierzchni (np. w samochodach sportowych spojler).
  • Układ hamulcowy wraz z układami wspomagającymi, korektorami siły hamowania jak również systemami kontroli trakcji pojazdu jak: ABS, AFU, ASR, CDS czy EBD, najczęściej włączone w skład ESP.
  • Układy kierowniczy[1], zawieszenia [2] oraz ogumienia[3] : zapewniające kierowalność, odpowiednią współpracę kół pojazdu z drogą oraz przyczepność do podłoża

Oprócz cech konstrukcyjnych na bezpieczeństwo wpływa również stan techniczny wyżej wymienionych elementów. Z tego względu podlegają one obowiązkowej, okresowej diagnostyce technicznej na stacji kontroli pojazdów.

Do czynników zwiększających bezpieczeństwo zalicza się również "zapas" mocy silnika umożliwiający przyspieszenie w razie zagrożenia.

Do czynników mających wpływ na bezpieczeństwo czynne zaliczany bywa również kierowca - jego umiejętności, stan psychiczny i fizyczny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Seweryn Orzełowski, Budowa podwozi i nadwozi samochodowych, s. 241-242
  2. Seweryn Orzełowski, Budowa podwozi i nadwozi samochodowych, s. 186-187
  3. Seweryn Orzełowski, Budowa podwozi i nadwozi samochodowych, s. 231-233

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Seweryn Orzełowski, Budowa podwozi i nadwozi samochodowych, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Wydanie osiemnaste, 2010r., ​ISBN 978-83-02-08785-1​,
  • Jerzy Wicher, Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Wydanie pierwsze, 2002r., ​ISBN 83-206-1461-9