Bezpiecznik przypalnikowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bezpieczniki przypalnikowe.
Bezpieczniki przypalnikowe.
Nakrętki przykręcające bezpieczniki do palnika.
Bezpieczniki przypalnikowe przykręcone do palnika.

Bezpiecznik przypalnikowy suchy - bezpiecznik gazowy, spawalniczy, w kształcie walca, który zamontowany jest pomiędzy urządzeniem odbiorczym (palnik spawalniczy), a wężem doprowadzającym odpowiedni gaz z reduktora. Nazywa się "suchy", gdyż jego zasada działania nie opiera się o wykorzystanie jakiejkolwiek cieczy w odróżnieniu od bezpieczników "mokrych" umieszczanych np. w wytwornicach acetylenu. Do palników spawalniczych doprowadza się dwa główne gazy: tlen i acetylen, który czasami zastępowany jest mieszaniną propanu i butanu. Stąd też stosuje się dwa bezpieczniki: tlenowy (oznakowany barwą niebieską) i acetylenowy, który używany jest ewentualnie w instalacji z mieszaniną propan-butan (oznakowany barwą czerwoną).

Bezpieczniki te mają kilka funkcji. Bezpieczniki chronią osprzęt spawalniczy. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona węży i reduktorów przed cofaniem się płomienia lub też wstecznym przepływem któregoś z gazów.

Cofanie się płomienia to zjawisko, gdy płomień palący się u wylotu dyszy (dzioba) cofa się do palnika, lub nawet do węża, najczęściej acetylenowego (lub propan-butanu, gdy jest używana ta mieszanina zamiast acetylenu). Wtedy gaz paląc się wydaje charakterystyczne dźwięki (strzały), i mówi się wtedy, że "palnik strzela". Ochrona przed cofaniem się płomienia polega na zastosowaniu wkładu ze specjalnych materiałów spiekanych, który w momencie cofnięcia płomienia do bezpiecznika rozbija go na dużo więcej mniejszych płomyczków, które nie są w stanie podtrzymać spalania i główny płomień po prostu gaśnie.

Cofnięcie się płomienia może nastąpić gdy:

- dysza wylotowa z dzioba zostanie zalana ciekłym metalem, lub gdy zostanie zbyt blisko zbliżona np. do spawanego metalu. Płomień wtedy nie gaśnie, lecz zaczyna palić się wewnątrz palnika z ponaddźwiękową szybkością, co wywołuje efekt strzelania.

- prędkość wylotowa gazów z dzioba jest mniejsza niż prędkość spalania tychże gazów. Wtedy także płomień pali się wewnątrz palnika lub cofa się dalej do węża.

- zawór butli któregoś z gazów jest zamknięty,lub za mało otwarty, a drugiej otwarty. Po otwarciu zaworów palnika i próbie zapalenia płomienia mieszanina gazów może się cofnąć do tego węża, w którym panuje zbyt niskie ciśnienie (w palnikach inżektorowych, gazem o mniejszym ciśnieniu doprowadzanym do palnika zawsze jest gaz palny, w palnikach równoprężnych oba gazy doprowadzane są pod jednakowym ciśnieniem).

Wsteczny przepływ któregoś z gazów to efekt polegający na przepływie gazu z jednego przewodu (najczęściej tlenowego) do drugiego (najczęściej acetylenowego). Stać się to może, np. gdy dziób palnika jest niedokładnie oczyszczony lub zatka się w czasie pracy palnika. Wtedy gaz doprowadzany pod wyższym ciśnieniem może się cofnąć do węża doprowadzającego gaz o niższym ciśnieniem. Wtedy płomień może podążać w głąb przewodu czyniąc bardzo duże szkody gdy wąż się przepali, a nawet stanowić zagrożenie życia osób przebywających w pobliżu. Ochrona przed wstecznym przepływem któregoś z gazów polega na zastosowaniu zaworu zwrotnego.

W kolejności od strony końcówki wlotu gazu, bezpieczniki zawierają:

- filtr druciany z siatki wykonanej ze stali nierdzewnej;

- zawór zwrotny uniemożliwiający przepływ gazu w przeciwnym kierunku niż ten przy poprawnej pracy palnika;

- materiały spiekane wygaszające ewentualny, cofnięty płomień;

Bezpieczniki przypalnikowe nie są niezbędne do poprawnej pracy palnika, lecz są elementami zapewniającymi bezpieczeństwo. Bezpieczniki reagują natychmiast w porównaniu do człowieka, którego czas reakcji jest względnie duży. Warto dodać, iż większość dziś produkowanych palników jest tak zaprojektowanych, że stan idealnego wyważenia zapewniają im bezpieczniki.

Parametry bezpieczników:

- masa: przeciętnie bezpiecznik acetylenowy ma masę ok. 115g, a tlenowy ok. 100,3g.

- ciśnienie robocze - ono także jest uzależnione od rodzaju gazu do jakiego bezpiecznik jest przeznaczony, i wynosi: dla acetylenu: 1,5 barów, a dla tlenu: 10 barów. Wartości te są wartościami maksymalnymi, których nie należy przekraczać.

Bezpieczniki przypalnikowe maja króćce na węże, oraz nakrętki na gwint palnika.

Jak sama nazwa wskazuje, bezpieczniki przypalnikowe łączy się z palnikiem w odróżnieniu od bezpieczników przyreduktorowych, które przykręca się do reduktorów. Te mają taki sam wygląd jak bezpieczniki przypalnikowe, jednak przepływ gazu następuje w odwrotnym kierunku, co uniemożliwia ich zamienne stosowanie. W przypadku gdy nie można skorzystać z bezpiecznika przypalnikowego, można zastosować bezpiecznik przelotowy, który posiada z obu stron wejścia na wąż. Bezpieczniki przelotowe montuje się zazwyczaj w pobliżu palnika.

Bezpiecznik tlenowy ma gwint prawoskrętny 1/4 R.H, a acetylenowy lewoskrętny 3/8 L.H, charakterystyczny dla gazów palnych.

Bezpieczniki są wielorazowego użytku. Jedno cofnięcie płomienia nie niszczy ich, lecz częste powroty mogą spowodować ich zużycie.

Zobacz też[edytuj]