Bi1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Logo Bi1
Bi1 we Francji (Marcigny)

Bi1 – sieć hipermarketów, która w Polsce zastąpiła sklepy Real przejęte przez francuskie przedsiębiorstwo Schiever. Pod tym szyldem działa obecnie osiem[1] sklepów wielkopowierzchniowych (7 lokalizacji przejętych po sieci Real i hipermarket w Ełku, zbudowany od podstaw dla sieci, otwarty 3 marca 2021[2]), których operatorem jest spółka Rella Investments. Do grupy Schiever należą w Polsce również dwa centra z hipermarketami Auchan (w Raciborzu i Zielonej Górze). Kontroluje je spółka Schiever Polska[3].

Marka Bi1 jest obecna również na rodzimym rynku francuskim, jednak tam obejmuje ona sieć supermarketów, a więc sklepów o mniejszej powierzchni handlowej[4].

Lista sklepów[edytuj | edytuj kod]

Hipermarkety Bi1 znajdują się w następujących miastach[5]:

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Powstanie sieci Bi1 w Polsce wiąże się z decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o warunkowym przejęciu sieci Real należącej do Grupy Metro przez konkurencyjną grupę Auchan. Warunkiem skutecznego zawarcia transakcji miało być odsprzedanie ośmiu spośród pięćdziesięciu siedmiu hipermarketów innemu przedsiębiorstwu[6]. Swoje zainteresowanie kupnem części sieci Real wyraziła francuska grupa Anciens Etablissmements Georges Schiever et Fils, która wówczas w Polsce prowadziła działalność poprzez spółkę Schiever Polska, będącą wspólnym przedsięwzięciem z Auchan Polska do prowadzenia centrów i hipermarketów Auchan w czterech lokalizacjach. Według niektórych znawców rynku, była to problematyczna oferta, gdyż Schiever i Auchan współpracują ze sobą, zarówno na rynku rodzimym, jak i polskim, istnieją między nimi również powiązania personalne, pojawiło się więc ryzyko, że obie te spółki mogły chcieć obejść restrykcje nałożone przez urząd antymonopolowy. Dokonano jednak szeregu zmian personalnych i właścicielskich w Schiever Polska, m.in. całość udziałów w posiadaniu Auchan Polska przejął Schiever w zamian za odstąpienie na rzecz Auchan Polska dwóch lokalizacji. Po serii badań UOKiK doszedł do wniosku, iż przejęcie Reala przez francuską centralę Schiever może zostać dokonane, a transakcja ta nie ograniczy konkurencji na polskim rynku[7].

Ostatecznie marka Bi1 pojawiła się w siedmiu z ośmiu uzgodnionych lokalizacji, gdyż Schiever zdecydował się nie kontynuować działalności w Sosnowcu[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]