Biała czekolada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biała czekolada

Biała czekolada – jeden z rodzajów czekolady na bazie masła kakaowego, cukru i mlecznych składników. Biała czekolada nie zawiera proszku kakaowego, który można znaleźć w innych typach czekolady[1]. Charakteryzuje się bladym kolorem. Temperatura topnienia masła kakaowego, jedynego składnika ziaren kakaowych w białej czekoladzie, jest wystarczająco wysoka, aby utrzymać białą czekoladę w stanie stałym w temperaturze pokojowej, tak jak w przypadku czekolady mlecznej i gorzkiej.

Skład i produkcja[edytuj | edytuj kod]

Biała czekolada nie zawiera proszku kakaowego (beztłuszczowy składnik kakao). Masa kakaowa jest głównym składnikiem konwencjonalnego likieru czekoladowego - czekolady w jej surowej, niesłodzonej postaci. Podczas produkcji ciemne części stałe ziarna kakaowego są oddzielane od jego zawartości tłuszczu, tak jak w przypadku czekolady mlecznej i gorzkiej. W rezultacie to masło kakaowe jest jedynym składnikiem kakaowym w białej czekoladzie. Ponieważ nie zawiera proszku kakaowego, biała czekolada zawiera tylko śladowe ilości stymulantówteobrominę i kofeinę[2]. Biała czekolada może zawierać dodatkowe aromaty, takie jak wanilia[2].

Regulacje prawne[edytuj | edytuj kod]

Przepisy określają, co może być sprzedawane jako „biała czekolada”: w Unii Europejskiej, od 2000 r., biała czekolada musi zawierać (wagowo) co najmniej 20% masła kakaowego, 14% całkowitej masy mlecznej i 3,5% tłuszczu mlecznego[3]. Te same normy obowiązują w Stanach Zjednoczonych od 2004 r., z dodatkowym zastrzeżeniem, że produkt może zawierać nie więcej niż 55% cukru lub innych substancji słodzących[4]. Przed 2004 rokiem amerykańskie firmy musiały mieć tymczasowe pozwolenia na sprzedaż białej czekolady.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1936 roku szwajcarskie przedsiębiorstwo Nestlé wprowadziło na rynek europejski białą czekoladę o nazwie Galak[5]. Od lat czterdziestych do dziewięćdziesiątych XX w. Nestlé produkowało batonik białej czekolady z kawałkami migdałów o nazwie Alpine White, który był sprzedawany w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Kanadzie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. White Chocolate | Bon Appétit, www.bonappetit.com [dostęp 2020-09-09] (ang.).
  2. a b BARRY L. ZOUMAS, WESLEY R. KREISER, ROBERTA MARTIN, THEOBROMINE AND CAFFEINE CONTENT OF CHOCOLATE PRODUCTS, „Food Science”, 45 (2), Wiley Online Library, 1980, s. 314-316, DOI10.1111/j.1365-2621.1980.tb02603.x [dostęp 2020-09-09] (ang.).
  3. Directive 2000/36/EC of the European Parliament and of the Council of 23 June 2000 relating to cocoa and chocolate products intended for human consumption.
  4. Electronic Code of Federal Regulations PART 163—CACAO PRODUCTS §163.124 White chocolate.
  5. The World’s Best White Chocolate Page 2: The History Of White Chocolate.