Białka adhezyjne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Białka adhezyjne (ang. CAM - Cell adhesion molecule lub ICAM - Intracellular adhesion molecule), inaczej adhezyny - białka uczestniczące w przyleganiu komórek do siebie. Są to białka błonowe.

1. W organizmach wielokomórkowych są to białka należące do nadrodziny białek immunoglobulinopodobnych, uczestniczące w interakcjach międzykomórkowych w tkance. Pełnią także istotną rolę w procesie odpowiedzi odpornościowej organizmu biorąc udział w przyleganiu leukocytów do śródbłonka, ich aktywacji migracji do miejsca zapalenia. Przykładami tego rodzaju białek mogą być:

  • PECAM-1 (CD31) – wiąże ze sobą komórki śródbłonka oraz wyznacza drogę leukocytów przez śródbłonek
  • cząsteczki ICAM – uczestniczą w procesach zapalnych wiążąc leukocyty
  • MAdCAM-1 – adhezyna występująca na powierzchni błon śluzowych

2. Adhezyny bakteryjne – białka na powierzchni komórek bakteryjnych, odpowiedzialne za łączenie się tych komórek z komórkami gospodarza. Z klinicznego punktu widzenia adhezyny te są niezwykle istotne, gdyż umożliwiają kolonizację organizmu przez bakterie patogenne, z drugiej jednak strony odpowiadają też za zasiedlanie organizmu przez naszą fizjologiczną mikroflorę (np. jelitową). Ochronne znaczenie tej mikroflory wynika częściowo także z faktu blokowania receptorów na komórkach naszego organizmu przed łączeniem się z adhezynami drobnoustrojów patogennych.

Adhezyny bakteryjne, po połączeniu się z właściwym im receptorem, mogą indukować transkrypcję określonych genów. Białka adhezyjne mikroorganizmów można podzielić na:

  • pile – rodzaj wyrostków komórek bakteryjnych
  • fimbrie – inny rodzaj wyrostków komórek bakteryjnych
  • białka niepilusowe – występujące bezpośrednio na powierzchni komórki bakteryjnej

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]