Białobrzegi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Białobrzegi
Urząd Miasta i Gminy oraz Starostwo Powiatowe
Urząd Miasta i Gminy oraz Starostwo Powiatowe
Herb Flaga
Herb Białobrzegów Flaga Białobrzegów
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat białobrzeski
Gmina Białobrzegi
gmina miejsko-wiejska
Burmistrz Adam Bolek
Powierzchnia 7,51 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość

7056[1]
939,5 os./km²
Strefa numeracyjna
48
Kod pocztowy 26-800
Tablice rejestracyjne WBR
Położenie na mapie gminy Białobrzegi
Mapa lokalizacyjna gminy Białobrzegi
Białobrzegi
Białobrzegi
Położenie na mapie powiatu białobrzeskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu białobrzeskiego
Białobrzegi
Białobrzegi
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Białobrzegi
Białobrzegi
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Białobrzegi
Białobrzegi
Ziemia51°38′55″N 20°57′00″E/51,648611 20,950000
TERC
(TERYT)
1401014
SIMC 0973286
Urząd miejski
Pl. Zygmunta Starego 9
26-800 Białobrzegi
Strona internetowa

Białobrzegimiasto w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie białobrzeskim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Białobrzegi.

Białobrzegi położone były w drugiej połowie XVI wieku w powiecie wareckim ziemi czerskiej województwa mazowieckiego[2]. Miasto prywatne Królestwa Kongresowego, położone było w 1827 roku w powiecie radomskim, obwodzie radomskim województwa sandomierskiego[3]. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. radomskiego, zaś przed 1975 r. do woj. kieleckiego.

Miasto położone jest na pograniczu Doliny Białobrzeskiej i Równiny Radomskiej, ok. 30 km na północny zachód od Radomia. Przez Białobrzegi przepływa rzeka Pilica. Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy; drobny przemysł.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piramida wieku mieszkańców Białobrzegów w 2014 roku[1].


Piramida wieku Bialobrzegi.png

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1540 r. król Zygmunt I Stary nadał prawa miejskie miejscowości Brzegi. Zapilicze od XIV w. należało do Mazowsza, jako darowizna Kazimierza Wielkiego dla księcia Siemowita III, zaś lokowane na prawie magdeburskim miasto było własnością Anny Falęckiej, wdowy po Janie z Biejkowa herbu Jastrzębiec. Kolejnymi właścicielami Brzegów (od drugiej połowy XVII w. Białobrzegi) były rodziny: Boglewskich, Boskich, Stokowskich, Kuroszów i Wodzyńskich.

W ciągu pierwszych trzystu lat istnienia Białobrzegi były małym miasteczkiem, którego ludność zajmowała się głównie handlem oraz rolnictwem. W okresie powstania styczniowego w mieście i okolicy działało kilka oddziałów powstańczych, w tym m.in. płk. D. Czachowskiego, Kononowicza, Grabowskiego. 1 stycznia 1870 r. Białobrzegi zostały osadą. W 1910 r. miejscowość zniszczył pożar, a już w cztery lata później zaczęła się I wojna światowa, podczas której dokonały się kolejne zniszczenia. Po wojnie nastąpił powolny rozwój osady.

Od początku XIX w. rozpoczął się wzrost liczby ludności miejscowości. Związane to było ściśle z budową i funkcjonowaniem traktu krakowskiego, zaprojektowanego przez inż. Teodora Urbańskiego i przebiegającego m.in. przez Białobrzegi.

W pierwszej połowie 1936 roku dochodzi do ekscesów o podłożu antysemickim[4].

Okres II wojny światowej już we wrześniu 1939 r. przyniósł Białobrzegom wywózki do obozów i rozstrzeliwania ludności cywilnej i wojskowej. W białobrzeskim getcie hitlerowcy osadzili 4 tys. Żydów z okolicznych terenów. Jego likwidacja nastąpiła w czerwcu 1942 r., kiedy Żydzi zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince. 16 stycznia 1945 roku do miasta wkroczyły wojska Armii Czerwonej, kończąc okres okupacji niemieckiej. Od 1956 do 1975 r. funkcjonował powiat białobrzeski. W 1958 roku stolica powiatu – Białobrzegi odzyskały prawa miejskie, wcześnie stanowiły jedyną wieś w Polsce, a nie miasto, będącą siedzibą powiatu. 1 stycznia 1999 r. Białobrzegi stały się miastem powiatowym.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Transport[edytuj | edytuj kod]

Droga eksperowa S7 obwodnica Białobrzegów

Węzeł drogowy. W mieście krzyżują się drogi krajowe:

Ok. 5 km na południowy wschód od miasta znajduje się prywatne lądowisko Brzeska Wola.

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Białobrzegów mieści się parafia rzymskokatolicka Świętej Trójcy z kościołem Świętej Trójcy oraz Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy wraz z Salą Królestwa[5].

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b http://www.polskawliczbach.pl/Bialobrzegi, w oparciu o dane GUS.
  2. Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapa, plany, Warszawa 1973, k. 4.
  3. Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego, z wyrażeniem ich położenia i ludności, alfabetycznie ułożona w Biórze Kommissyi Rządowéy Spraw Wewnętrznych i Policyi. T. 1 : A-Ł, Warszawa 1827, s. 17.
  4. Szymon Rudnicki „Żydzi w parlamencie II Rzeczypospolitej” Wydawnictwo Sejmowe 2015, ​ISBN 978-83-7666-363-0​, str. 464
  5. Dane według raportów wyszukiwarki zborów na oficjalnej stronie Świadków Jehowy (www.jw.org), dostęp z 5 czerwca 2014.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]