Białoruś w Konkursie Piosenki Eurowizji

Artykuł na Medal
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Białoruś
w Konkursie Piosenki Eurowizji
0
0
0
0
Informacje ogólne
Nadawca

Narodowa Państwowa Kompania Radiowo-Telewizyjna Republiki Białorusi (BTRC)

Rok i miejsce debiutu

2004, Stambuł

Liczba udziałów

16 (6 finałów)

Strona internetowa

Białoruś uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2004 do 2020. Od debiutu do 2020 roku konkursem w kraju zajmowała się Biełteleradyjokampanija (BTRC). 1 lipca 2021 nadawca został wykluczony z Europejskiej Unii Nadawców, co uniemożliwiło udział kraju w konkursie.

Najwyższy wynik dla kraju zdobył Dzmitryj Kałdun, zajmując szóste miejsce z utworem „Work Your Magic” w finale konkursu w 2007[1][2].

W 2021 kraj został zdyskwalifikowany z udziału w konkursie, ponieważ dwa zgłoszone przez nadawcę utwory zespołu Galasy ZMesta nie spełniały zasad konkursu.

Historia Białorusi w Konkursie Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Przed debiutem[edytuj | edytuj kod]

Białoruski nadawca publiczny Narodowa Państwowa Kompania Radiowo-Telewizyjna Republiki Białorusi (BTRC) była czynnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU) od 1993 do 2021[3].

W 2002 białoruska telewizja była biernym uczestnikiem Konkursu Piosenki Eurowizji[4], a w 2003 planowała wystawić swego reprezentanta w konkursie[5][6].

Lata 2004–2009[edytuj | edytuj kod]

Pierwszego reprezentanta telewizja wysłała na konkurs w 2004[7]. Ówczesny wiceminister kultury, Uładzimir Ryłatka, zapytany o przyczynę zwłoki w związku z występem na Eurowizji, poinformował o braku odpowiednich funduszy państwa – mieli wpłacić składkę w wysokości ok. 5 tys. dolarów[8]). Reprezentant kraju został wyłoniony poprzez krajowe eliminacje, a listę 59 kandydatów opublikowała pod koniec grudnia gazeta „Sowietskaja Biełorussija[9]. W styczniu ujawniono listę 15 finalistów, których wyłoniła dziesięcioosobowa komisja sędziowska[10]. Do finału eliminacji zakwalifikowali się: Adelina Pietrasian, duet Alaksandra Kirsanawa i Kanstancin Drapiezo, Iryna Darafiejewa, Maksim Sapaćkou, Natalla Tamieła, Wolha Małczanawa, Natalla Padolska, Alaksandra Hajduk, Palina „Saroka” Smoława, Kaciaryna Kaczyna, „Jana”, Alaksandr Saładucha, Hanna Błahawa, Dzmitryj Starawojtau z zespołem MiLR oraz Janet Buterus[11][12][13][14]. Finał eliminacji odbył się 31 stycznia[15][16]. Zwyciężył duet Kirsanawa-Drapiezo z utworem „My Galileo”, za którym otrzymali 2 311 głosów telewidzów głosujących poprzez wiadomości SMS oraz stronę internetową telewizyjnego nadawcy[12][17][18]. Głosowanie odbyło się z kilkoma problemami technicznymi, w tym z ograniczeniem wysyłania SMS-ów ze względu na dużą liczbę głosujących oraz zablokowaniem witryny internetowej (przeciążenie serwera spowodowało, że przyjęto jedynie ok. 150 głosów)[12]. Kontrowersje wzbudziły różniące się od siebie wyniki głosowania telefonicznego, opublikowane na portalu operatora Beltelecom oraz nadawcy radiowego. Według danych na stronie BLC, eliminacje wygrała Podołskaja z liczbą 14,5 tys. głosów, natomiast Radius-FM opublikował listę, na której z wynikiem 2 313 pkt wygrał duet Kirsanawa-Drapiezo[12]. Rozbieżność spowodowana była złym przeliczeniem głosów przez sieć telekomunikacyjną, która niepotrzebnie uznała za ważne głosy wysłane z pododdziału Telecall Info[12]. 6 lutego nadawca wydał oświadczenie w sprawie, w którym za oficjalne uznał wyniki głosowania BTRC[12]. W kwietniu reprezentanci opublikowali oficjalny teledysk do konkursowego utworu[19]. 12 maja wystąpili w półfinale 49. Konkursu Piosenki Eurowizji jako drudzy w kolejności i zajęli ostatecznie 19. miejsce na 22 uczestników, nie kwalifikując się do finału[20]. W trakcie występu mieli na sobie stroje z elementami folkowymi projektu Iwana Ajpłatowa[8]. Materiał, z którego uszyto kostiumy, kosztował ok. 800 tys. rubli[8]. W chórkach zaśpiewali członkowie zespołu Pjesniary: Piotr Jełfimau i Wiaczasłau Szarapau[21].

Jesienią 2004 telewizja białoruska potwierdziła start w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji, ponownie wyłoniła reprezentanta poprzez krajowe eliminacje, do których zgłoszenia trwały do 1 października[22]. Do nadawcy zgłoszono 31 propozycji[23][24]. Początkowo planowano dopuścić do rywalizacji 15 kompozycji[25], ostatecznie wyłoniono 13 uczestników eliminacji[26][27]. Pod koniec grudnia telewidzowie za pomocą głosowania SMS-owego i internetowego wyłonili trzech finalistów selekcji, który zostali: Palina Smoława (z utworem „Smile”), Anżalika Ahurbasz („Boys and Girls”) i Natalia Tamieła („Moja lubow' − sładkij jad”)[28]. 1 lutego 2005 odbył się finał eliminacji[22], w którym komisja jurorska najwyżej oceniła propozycję Ahurbasz[29][30]. Koncert finałowy transmitowany był przez Internet[31]. Na początku marca telewizja podjęła decyzję o zmianie konkursowego utworu[32][33], reprezentantka nagrała dwie nowe piosenki: „Show Me Your Love Honey” Svicy’ego Picki i „Love Me Tonight” duetu Nikos Terzis i Nektarios Tyrakis[34]. Wszystkie trzy kompozycje (wraz z „Boys and Girls”) wysłała telewizji, która zdecydowała, że konkursową propozycją kraju będzie „Love Me Tonight[35]. Po raz pierwszy w historii konkursu utwór, który wygrał finał narodowych selekcji, został zastąpiony innym[29]. Przed występem w konkursie wyruszyła w trasę koncertową po całej Europie[36], obejmującą występy w 26 krajach, co zorganizował piosenkarce jej mąż Nikołaj Agurbasz, moskiewski milioner z branży mięsnej[29][37][38]. Na kilka dni przed rozegraniem półfinału konkursu białoruska delegacja zorganizowała specjalne przyjęcie promocyjne, na którym pojawili się m.in. niektórzy konkurenci Ahurbasz w konkursie[39]. Swoje wsparcie dla piosenkarki wyrazili m.in. Ałła Pugaczowa oraz Filipp Kirkorow[40]. 18 maja reprezentantka wystąpiła w półfinale konkursu w kreacji moskiewskiego projektanta Walentina Judaszkina; o jej wygląd zadbali też rosyjscy styliści: Siergiej Zwieriew i Ołeksandr Szewczuk[37]. Na scenie towarzyszyła jej grupa baletowa Retsital w choreografii autorstwa Siarhieja Mandryka Piosenkarkę[29] oraz dwuosobowy chórek[41]. Pełen blichtru występ zapewnił delegacji 67 pkt i 13. miejsce w półfinale, przez co nie zakwalifikowała się do finału[18]. Wyniki spotkały się z oburzeniem w kraju, rozczarowania nie krył m.in. prezydent Alaksandr Łukaszenka, który uważał, że artystka przegrała „niezasłużenie”[42]. Po konkursie przyznał jej tytuł „Zasłużonej Artystki Republiki Białorusi”[43].

Do udziału w białoruskich eliminacjach do 51. Konkursu Piosenki Eurowizji pt. Road to Eurovision zgłosiło się 73 kandydatów, a komisja jurorska wybrała spośród nich 15 półfinalistów, którymi zostali: Prima-Vera, Janet, Alena Hryszanawa, Gosia Andrzejewicz[44][45], Aleksandra Gajduk, Tacciana „Tyana” Putyrska, Dzmitryj Kałdun, Hiunesz Abasawa, Lesia Kodusz, Irina Dorofewa, Palina Smoława, duet Rusłan Muswidas i Swiatłana Wieżnawiec oraz zespoły Dali, Lawony i Litesound[46]. 10 lutego ogłoszono, że do finału zakwalifikowali się Smoława, Griszanowa i Lawony. Zwycięzcę eliminacji wybrali jurorzy w głosowaniu niepublicznych, zwyciężył utwór „Mama” Smoławej[18][47]. Zwycięską piosenkę napisali Sergiej Sujomlin i Andriej Kostjugow[46][48]. 18 maja reprezentantka Białorusi wystąpiła z piątym numerem startowym w półfinale Eurowizji[49], miała na sobie kreację projektu Iwana Ajplatowa. Podczas występu na scenie tańczyła grupa baletowa Siarhieja Epichaua w składzie: Kaciaryna Hałubowicz, Kanstancin Biazmien, Kaciaryna Kudrakowa i Alaksandr Iljin[46], a wokalnie piosenkarkę wspierała Wolha Zmurszczyk[46]. Występ został oceniony na osiem punktów, przekładając to na zajęcie przedostatniego, 22. miejsca[49]. Wyniki oburzyły białoruskie społeczeństwo, a rządowy dziennik „Respublika” napisał, że reprezentantka „przepadła w konkursie, bo publiczność uwzięła się na nią ze względów politycznych. (...) Dynamicznego występu Paliny Smoławej telewidzowie europejskich krajów nie zauważyli, nie usłyszeli albo (...) nie chcieli usłyszeć, bo gdyby zechcieli, to by docenili”[42][43][50].

Dzmitryj Kałdun w trakcie występu w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w Helsinkach, maj 2007

Do półfinałów białoruskich preselekcji eurowizyjnych do 52. Konkursu Piosenki Eurowizji EuroFest 2007 komisja sędziowska zakwalifikowała 15 kandydatów[51]. W stawce konkursowej znaleźli się: Diana Ghurckaia, Dzmitryj Kałdun, Lena, Natalla Tamieła, Iryna Jaryna, Wiktar Pszaniczny, Aleh Karpienka, Hanna Szarkunowa, Natalla Łapciewa & XXXLight oraz zespoły Borneo, New Generation, The Project, Dali, Swajaki i Litesound[52][53]. Dwóch finalistów eliminacji (Kałduna oraz grupę The Project) wybrali telewidzowie, a jednego (Gurcką) – komisja sędziowska[53][54][55]. Dzmitryj zmienił jednak swoją półfinałową propozycję „Angieł mieczty”[56] i 22 stycznia w finale EuroFest wykonał piosenkę „Work Your Magic” Karen Kawalerjana i Filipa Kirkorowa[57]. I to temu utworowi sędziowie przyznali pierwsze miejsce[58]. Piosenka stała się jednym z faworytów niektórych przedkonkursowych sondaży i analiz[59][60], m.in. za sprawą pełnej rozmachu promocji, jaką zapewniła reprezentantowi białoruska telewizja[61][62][63][64]. W półfinale konkursu, który odbył się 10 maja, Kałdun wystąpił z czwartym numerem startowym[65] i zdobył 176 pkt, awansując do finału z czwartego miejsca[66]. 12 maja utwór „Work Your Magic” zdobył 145 pkt i zajął szóste miejsce[2], osiągając tym samym najlepszy wynik w historii występów Białorusi w konkursie[67].

Rusłan Alachno podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2008

W pierwszym etapie selekcji EuroFest 2008 do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji komisja sędziowska wybrała kilkanaście najlepszych utworów spośród 116 propozycji[68], a do półfinału dopuściła 15 wykonawców[69], który zostali: Rusłan Alachno, Alena Wałoszyna, Julija Husiewa, Aksana Kawaleuska, Wiktar Pszaniczny, Katryn oraz duet Hanna Szarkunowa i Hierman Citou, a także zespoły: Palats, Dali, Litesound, PinCode, Güneş, The Champions, Po Głazam i Skandal[70]. Jurorzy dopuścili do finału trzy grupy: Po Głazam, Litesound i Güneş, a czwartego finalistę – Alachno – wybrali telewidzowie[71]. I to on wygrał 21 stycznia selekcje z utworem „Hasta la vista[72][73]. 22 maja wystąpił jako dziewiąty[74] w pierwszym półfinale Eurowizji[75] i zdobył 27 pkt, zajmując 17. miejsce, które nie zapewniało awansu do finału[76]. Reprezentant skomentował wyniki słowami: Nie jest mi wstyd, swój występ uważam za dobry. Nie należy popadać w pesymizm, przecież przede mną całe życie i kolejne konkursy. W tym roku mój kraj zaprezentował się bardzo dobrze. Dziękuję Białorusi – zrobiła dla mnie bardzo wiele podczas tego konkursu[77].

Do udziału w preselekcjach EuroFest 2009 do 49. Konkursu Piosenki Eurowizji zgłosiło się 126 kandydatów[78][79]. Komisja sędziowska zakwalifikowała do rundy półfinałowej 15 z nich[79][80]. Do finału, który odbył się 19 stycznia 2009[81] awansowało pięciu uczestników: Piotr Jełfimau, Dunesz, zespoły Litesound (feat. Dakota), Wind In The Head oraz Dominica[82][83][84]. Eliminacje wygrał Jałfimau z utworem „Eyes That Never Lie[85], za który zdobył 11 475 głosów[86][87]. Choreografię i prezentację sceniczną występu artysty przygotował Janusz Józefowicz[88][89]. W trakcie konsultacji z polskim choreografem Jałfimowi nie spodobały się jego pomysły i wokalista zrezygnował ze współpracy[88][90]. Kilka dni później ogłoszono jednak, że Józefowicz przygotuje białoruski występ[88][91]. Jałfimau wystąpił 12 maja w pierwszym półfinale konkursu jako czwarty w kolejności[92][93]. Zdobył 25 pkt i zajął ostatecznie 13. miejsce, nie kwalifikując się do finału konkursu[94]. Wynik skomentował m.in. szef delegacji białoruskiej, Alaksandr Martynienka, który stwierdził, że przyczyną porażki Białorusi podczas półfinału był brak charyzmy Piotra Jałfimaua. (...) wokalista swoim występem nie przekazał widzom przesłania, które oni by zrozumieli[95].

Lata 2010–2019[edytuj | edytuj kod]

Zespół 3+2 podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji w Oslo, maj 2010

Przed zorganizowaniem narodowych preselekcji ogłoszono, że stacja BTRC straciła prawa do przeprowadzania eliminacji na rzecz prywatnej telewizji ONT[96]. Okazało się, że nie mogła ona wystawić swojego reprezentanta ze względu na brak członkostwa w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Ostatecznie, BTRC wybrała wewnętrznie zespół 3+2, w którego skład wchodzili: Arciom Miechalenka, Jehijazar Faraszan, Julija Szyszko, Alena i Niniel Karpowicz[97]. Pierwotnie eurowizyjnym utworem miał został „Far Away” Leanida Szyryna i Juryja Waszczuka[98][99][100], jednak pod koniec marca poinformowano o zmianie piosenki na „Butterflies[101][102][103]. 25 maja grupa zaprezentowała singiel w pierwszym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji[104] z szesnastym numerem startowym[105], w którym zdobyła łącznie 59 pkt[106] i awansowała do finału z dziewiątego miejsca[107][108]. W finale zespół zdobył za utwór w sumie 18 pkt, zajmując przedostatnie, 24. miejsce w klasyfikacji[109].

Początkowo reprezentantką Białorusi na 56. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2011 miała zostać Iryna Darafiejewa[110]. W lutym telewizja białoruska poinformowała, że w konkursie wystąpi Anastasija Winnikawa z utworem „Born in Belorussia”[111][112][113]. Kilka dni później ogłoszono zmianę tekstu i tytułu utworu na „I Am Bellarussian”[114][115]. Wokalistka złamała jednak regulamin konkursu, wykonując eurowizyjną propozycję przed 1 września 2010[116]. Po raz pierwszy zaśpiewała ją 14 maja 2010 podczas ceremonii organizowanej na Uniwersytecie Lingwistycznym w Mińsku[117]. W marcu zaprezentowano nowy utwór, „I Love Belarus[118][119], który Winnikawa wykonała 12 maja 2011 jako 16. w kolejności startowej[120] podczas drugiego półfinału Eurowizji[121]. Zdobyła 45 pkt, zajmując 14. miejsce[122], nie awansując tym samym do finału[18].

Zespół Litesound podczas występu w 57. Konkursie Piosenki Eurowizji w Baku, maj 2012

Przed konkursem w 2012 telewizja BTRC powróciła do formatu narodowych preselekcji EuroFest[123][124][125][126]. Na początku grudnia ogłoszono 15 półfinalistów, wyłonionych podczas przesłuchań[127][128]. Do ścisłego finału zakwalifikowało się pięcioro uczestników: Güneş, Wiktoryja Aleszka, Alona Łanska, Uzari oraz zespół Litesound[129][130]. Ostatnia runda preselekcji miała odbyć się w styczniu 2012, jednak jej datę przesunięto[131] na 14 lutego[132][133]. Finał EuroFest 2012 wygrała Łanska z piosenką „All My Life”[134][135]. Dziesięć dni po ogłoszeniu wyników artystka została zdyskwalifikowana z powodu manipulacji głosowaniem SMS-owym[136][137]. Sprawą zajęła się specjalna komisja pod przewodnictwem prezydenta kraju, Aleksandra Łukaszenki[136]. Nowym reprezentantem kraju został zespół Litesound, który zdobył drugie miejsce podczas preselekcji[136][137][138]. W marcu opublikowano nową wersję konkursowej propozycji[139], którą grupa wykonała 24 maja jako piątą w kolejności[140] w drugim półfinale 57. Konkursu Piosenki Eurowizji[141]. Zdobyła 35 pkt, które zapewniły krajowi 16. miejsce[142] i brak awansu do finału[18].

Alona Łanska podczas prób do pierwszego półfinału 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö, maj 2013

W 2012 telewizja BTRC potwierdziła start w 58. Konkursie Piosenki Eurowizji oraz ogłosiła nowe zasady krajowych selekcji EuroFest[143]. Telewizja nie zorganizowała rundy półfinałowej, a w finale selekcji wzięło udział 10 uczestników[144][145]. Podobnie jak rok wcześniej, kilka miesięcy przed zakończeniem eliminacji pojawiły się pogłoski o ustawionym zwycięstwie Alony Łanskiej[146]. 7 grudnia 2012 piosenkarka wygrała konkurs z utworem „Rhythm of Love”, zdobywając maksymalną liczbę 24 pkt[147][148][149]. Na początku marca ogłosiła zmianę eurowizyjnej propozycji na „Solayoh” autorstwa Marka Paelincka i Martina Kinga[150][151]. 14 maja 2013 wystąpiła z nią w pierwszym półfinale Eurowizji[152] z jedenastym numerem startowym[153]. Zakwalifikowała się do finału[154], zdobywając 60 pkt i 7. miejsce[155]. W rundzie finałowej utwór zaprezentowany został jako ósmy[156]. Łanska oceniona została na 48 pkt, które przełożyły się na 16. miejsce[157].

Teo podczas prób do występu w półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze, maj 2014

Na początku października 2013 telewizja BTRC potwierdziła udział w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji[158]. Finał krajowych selekcji odbył się 10 stycznia 2014 w Mińsku, wzięło w nim udział 15 uczestników. O zwycięzcy zdecydowali telewidzowie oraz jurorzy w stosunku głosów 50:50[159][160], którzy najwięcej głosów przyznali propozycji „CheesecakeJurija „Teo” Wasczuka[161]. 8 maja wystąpił w drugim półfinale konkursu i zakwalifikował się do rundy finałowej, która odbyła się w sobotę, 10 maja[162]. Zaprezentował się w nim jako drugi w kolejności i zajął 16. miejsce, zdobywając łącznie 40 pkt, w tym maksymalną notę 12 pkt od Rosji[163]. Podczas występu towarzyszył mu chórek w składzie: Denis Lis, Artyom Akhmash and Jurij Sełezniow oraz tancerze: Aleksander Zalesski i Andriej Martynow[164]. W skład krajowej komisji jurorskiej weszli: Vasil Rainčyk, Jaŭgen Aleinik, Wołga Ryžykawa, Aliaksandar Miaženny i Inna Adamovič[165][166][167].

Uzari i Maimuna podczas prób do występu w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu, maj 2015

We wrześniu 2014 krajowy nadawca potwierdził udział w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji, organizowanym w Wiedniu w 2015[168][169]. Pod koniec października stacja rozpoczęła etap nadsyłania kandydatur przez potencjalnych artystów chcących reprezentować kraj w konkursie i poinformowała, że do finału eliminacji zakwalifikowanych zostanie 15 uczestników, którzy zmierzą się podczas konkursu zorganizowanego nie później, niż 25 stycznia 2015[170]. W grudniu odbyły się przesłuchania wszystkich 89 kandydatów, w trakcie których oceniała ich komisja jurorska w składzie: Aleksander Tichonowicz (piosenkarz), Wasilij Rainczik (muzyk), Elena Treszczyńska (redaktor Radius FM), Eugen Popkowicz (producent stacji Biełaruś-1), Olga Ryżkowa (redaktor stacji Białaruś-1), Andriej Hołodyński (redaktor muzyczny Radio-Roks) i Marianna Drabowicz (przedstawicielka Departamentu Sztuki, minister Kultury Republiki Białorusi)[171][172]. Ostatecznie panel sędziowski zakwalifikował do stawki finałowej piętnastu najlepszych – ich zdaniem – wykonawców, którymi zostali: zespół Bieatrys, girls band Miłki, Gunesz, Żaniet, Alaksiej Hros, Daryja, Waleryja Sadouskaja, duet Uzari i Maimuna, Jana Buckiewicz i Muzzart, Napoli, Tasza Odi, Lis, Rostany, Wital' Waranko i Anastasija Małaszkie[173][174][175][176]. W finale eliminacji rozgrywanym 26 grudnia w Mińsku[177] największą liczbę głosów telewidzów i jurorów otrzymał duet Uzari i Maimuna, który za swoją propozycję „Time” otrzymał łącznie 76 pkt[178]. Po wygraniu eliminacji wykonawcy zapowiedzieli dokonanie kilku zmian kosmetycznych w utworze[179]. Nowa wersja piosenki została zaprezentowana premierowo pod koniec lutego 2015 podczas gali Triumph: Heroes of Sport[180]. 19 maja duet wystąpił z jedenastym numerem startowym podczas pierwszego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji[181], jednak nie awansował do finału[182][183][184], zajmując 12. miejsce z 39 punktami, w tym 12 od Gruzji[185][186][187].

IVAN podczas występu w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie, maj 2016

W lipcu 2015 krajowy nadawca potwierdził chęć udziału w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji[188]. Stacja wyraziła wówczas chęć promocji języka białoruskiego oraz zapowiedziała, że większą szansę na zakwalifikowanie się do stawki finałowej będą miały utwory wykonane w języku ojczystym[189]. Zgłoszenia rozpoczęły się 23 października, a do siedziby nadawcy zgłoszono łącznie 84 propozycje[190]. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w przesłuchaniach jurorskich, podczas których specjalna komisja jurorska wybrała dziesięciu finalistów eliminacji, którymi zostali: Iwan, Aleksiej Gross, Anastasia Małaszkiewicz, Kirill Ermakow, Walerija Sadowska, Sasza Sacharik oraz zespoły Radiowolna, Navi, The Em i Napoli[191]. W finale, który odbył się 22 stycznia 2016[192], o wyniku zdecydowali telewidzowie za pośrednictwem głosowania telefonicznego i SMS-owego[193][194]. Największą liczbę łącznie 23 167 głosów telewidzów otrzymał Iwan za utwór „Help You Fly”, dzięki czemu został wybrany na reprezentanta Białorusi w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie[195]. 12 maja wystąpił jako piąty w kolejności w drugim półfinale konkursu, w którym zajął 12. miejsce z 84 punktami, przez co nie awansował do finału.

Zespół Navi podczas prób do występu w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie, maj 2017

We wrześniu 2016 krajowy nadawca potwierdził chęć udziału w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji[196]. 29 listopada 2016 telewizja BTRC ogłosiła, że otrzymała 67 zgłoszeń do eliminacji[197][198]. Następnego dnia ogłoszono listę 13 utworów zakwalifikowanych do finału selekcji. W finale wystąpili: July, Aleksandra Tkacz, Władisław Kurasow, Navi, Isaac Nightingale, Kattie, Nuteki, Napoli, Nikita Hodas, Anżelika Pusznowa, Anastasija Szewierienko, Lermont x Julic i PROwokacija[199][200]. 20 stycznia 2017 odbył się finał krajowych eliminacji, który wygrał zespół Navi z utworem „Historyja majho życcia”, za który otrzymał łącznie 18 pkt, w tym 6 pkt od telewidzów i 12 pkt od komisji jurorskiej[201][202]. Piosenka została tym samym pierwszym białoruskojęzycznym utworem w historii konkursu[203], choć jej tytuł zmieniono finalnie na „Story of My Life” celem ułatwienia komentatorom konkursowym jego wymowy. 11 maja reprezentanci wystąpili z czternastym numerem startowym w drugim półfinale konkursu i z dziewiątego miejsca awansowali do finału, rozgrywanego 13 maja. Wystąpili w nim jako trzeci w kolejności i uplasowali się na siedemnastym miejscu z 83 punktami na koncie, w tym 33 pkt od telewidzów (13. miejsce) i 50 pkt od jurorów (16. miejsce)

W lipcu 2017 białoruska telewizja potwierdziła udział w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji, organizowanym w Lizbonie[204]. W grudniu rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń do krajowych eliminacji, których finał zostanie rozegrany w lutym 2018[205]. Nadesłano łącznie 95 zgłoszeń, spośród których zostali wybrani finaliści, którzy pomyślnie przeszli przesłuchania, organizowane 11 stycznia w 600 Meters Studio w Mińsku[206]. Na liście znaleźli się: Adagio, Alen Hit, Alekseev, Sofi Lapina, Lexy, Napoli, Anastasija Małaszkiewicz, Gunesz, Kirill Good, Radiowolna i Szuma. Po ujawnieniu listy uczestników część z wykonawców (m.in. Napoli, Gunesz czy Kirill Good) zagroziła rezygnacją z występu w przypadku dopuszczenia do konkursu Alekseeva z utworem „Forever”, będącego anglojęzyczną wersją piosenki „Nawsiegda”, która została zaprezentowana publicznie na dwóch koncertach w maju 2017, czym narusza jeden z regulaminowych zapisów. Po wylosowaniu kolejności startowej występów z konkursu wycofała się natomiast Sofi Lapina[207]. Menedżment Alekseeva tłumaczył, że nad spornymi utworami piosenkarza pracowały inni twórcy[208], a w przypadku jego wygranej w eliminacjach zostanie napisana do niego nowa piosenka[207]. W trakcie krajowych selekcji w mediach pojawiły się publikacje, w których zwracano uwagę na łudzące podobieństwo piosenki „Forever” do utworu „Magic Tricks” (heb. קסמים) Gali Atari, a twórców utworu oskarżano o popełnienie plagiatu[209][210]. 16 lutego rozegrany został finał eliminacji, które wygrał Alekseev z utworem „Forever”, zdobywając maksymalną liczbę 24 pkt w głosowaniu jurorów i telewidzów[211]. Po finale eliminacji utwór doczekał się kilku nowych aranżacji[212]. 8 maja wystąpił jako ósmy w kolejności w pierwszym półfinale konkursu, w którym zajął ostatecznie 16. miejsce z dorobkiem 65 pkt, przez co nie awansował do finału[213].

W 2019 białoruska telewizja potwierdziła udział w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji, organizowanym w Tel Awiwie. 1 lutego ogłoszono że, do siedziby nadawcy zgłoszono łącznie 113 propozycji. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w przesłuchaniach jurorskich, podczas których specjalna komisja jurorska wybrała dziesięciu finalistów eliminacji, którymi zostali Zena, Alona Gorbaczowa, Aura, BLGN i Mirex, Eva Kogan, KeySi, Michael Soul, Napoli, PROwokacija i Sebastian Roos. 7 marca finał eliminacji wygrała Zena z utworem „Like it”, zdobywając liczbę 69 pkt w głosowaniu jurorów. 14 maja reprezentantka wystąpiła z ósmym numerem startowym w pierwszym półfinale konkursu i z dziesiątego miejsca awansowała do finału, rozgrywanego 18 maja. Wystąpiła w nim jako 21. w kolejności i zajęła 24. miejsce po zdobyciu 31 pkt, w tym 13 pkt od telewidzów (23. miejsce) i 18 pkt od jurorów (22. miejsce).

Lata 2020–2029[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu telewizja potwierdziła chęć udziału w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji odbywającym się w Rotterdamie[214]. W styczniu 2020 stacja rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do krajowych eliminacji[215]. 27 stycznia odbyły się przesłuchania wybranych uczestników, spośród których jurorzy wybrali 12 finalistów selekcji[215]. W koncercie finałowym wystąpili: Anastasija Glamozda, Daria Chmielnicka, Julia Bykowa „Aura”, Waleryja Hrybusawa i Uładzisłau Paszkiewicz, Anżelika Pusznowa, Olga Szymańska, Sasza Zacharik, Jekatierina Smolska „KejSi”, Jan Jarosz–Fire, Anastasija Razwadowska, zespół Chakras (Olga Grigorjewa, Julia Janoczkina, Swietłana Kaufman) i Anastasija Wachomczik[216][217]. 28 lutego 2020 odbył się finał eliminacji, w których – zdobywszy 10 pkt od widzów i 10 pkt od jury za utwór „Da widna”– zwyciężyli Hrybusawa i Paszkiewicz, występujący jako duet VAL[218][219]. Mieli wystąpić w pierwszym półfinale konkursu, który planowany był na 12 maja[220], jednak 18 marca 2020 organizator konkursu poinformował o odwołaniu wydarzenia ze względu na pandemię COVID-19[221].

W 2020 potwierdzono, że duet nie wystąpi na przyszłorocznym konkursie ze względu na ich komentarze w sprawie krajowych protestów w związku z rzekomym sfałszowaniem wyborów prezydenckich. Wybrany wewnętrznie do reprezentowania kraju został zespół Galasy ZMesta z piosenką „Ja nauczu tiebia” nie przestrzegał zasad, przez co EBU dała nadawcy BTRC czas do końca marca na wysłanie utworu zgodnego z zasadami. 26 marca ogłoszono, iż drugi utwór zespołu „Pesnia pro zajcew” również nie spełniał zasad, przez co kraj został zdyskwalifikowany z konkursu[222].

W czerwcu 2022 r. szef Białoruskiej Państwowej Telewizji i Radia Igor Eismont przyznał, że piosenka „Ja nauczu tiebia” dedykowana jest Unii Europejskiej[223].

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Białoruś uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2004 do 2020. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich białoruskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach[1].

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2004 Alaksandra i Kanstancin My Galileo 19 10
2005 Anżalika Ahurbasz Love Me Tonight 13 67
2006 Palina Smoława Mum 22 10
2007 Dzmitryj Kałdun Work Your Magic 6 145 4 176
2008 Rusłan Alachno Hasta la vista 17 27
2009 Piotr Jełfimau Eyes That Never Lie 13 25
2010 3+2 Butterflies 24 18 9 59
2011 Anastasija Winnikawa I Love Belarus 14 45
2012 Litesound We Are the Heroes 16 35
2013 Alona Łanska Solayoh 16 48 7 64
2014 Teo Cheesecake 16 43 5 87
2015 Uzari i Maimuna Time 12 39
2016 Iwan Help You Fly 12 84
2017 Navi Story Of My Life 17 83 9 110
2018 Alekseev Forever 16 65
2019 Zena Like It 24 31 10 122
2020 VAL Da widna Konkurs odwołany
2021 Galasy ZMesta Ja nauczu tiebia (I’ll Teach You) Dyskwalifikacja
Brak reprezentanta od 2021

Legenda:

     1. miejsce

Historia głosowania w finale (2004-2019)[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Białoruś przyznaje w finale najwięcej punktów oraz od których państw białoruscy reprezentanci otrzymują najwyższe noty[224].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Belarus in the Eurovision Song Contest. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-26]. (ang.).
 2. a b Eurovision Song Contest 2007 Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-25]. (ang.).
 3. ACTIVE MEMBERS (74) OF THE EUROPEAN BROADCASTING UNION. [w:] EBU [on-line]. ebu.ch, 2013-03-06. [dostęp 2013-06-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-22)]. (ang. • fr.).
 4. Sietse Bakker: Belarusian press not welcome in Tallinn May 25. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2002-03-12. [dostęp 2014-07-20]. (ang.).
 5. Daniel Ringby: New members to the ESC family?. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com. [dostęp 2014-07-21]. (ang.).
 6. Oliver Rau: Even more countries can participate in 2004?. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-05-01. [dostęp 2014-11-08]. (ang.).
 7. Sietse Bakker: Belarus confirms Eurovision 2004 participation. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-07-22. [dostęp 2013-10-10]. (ang.).
 8. a b c Sergey Malinovskiy: EKsPres in Belarus. [w:] ESCKaz [on-line]. belarus.esckaz.com. [dostęp 2013-06-25]. (ang.).
 9. Kamil Górecki: The list of all Belarussian finalist released. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-12-28. [dostęp 2013-10-10]. (ang.).
 10. Rules and Regulations. [w:] ESCKaz [on-line]. belarus.esckaz.com, 2004-01-16. [dostęp 2013-06-25]. (ang.).
 11. List of Belarus 15 finalists announced.. [w:] ESCKaz [on-line]. belarus.esckaz.com, 2004-01-21. [dostęp 2013-06-25]. (ang.).
 12. a b c d e f Final result of preselection and lyrics of the song. [w:] ESCKaz [on-line]. belarus.esckaz.com, 2004-02-10. [dostęp 2013-06-25]. (ang.).
 13. Draw of presentation order. [w:] ESCKaz [on-line]. belarus.esckaz.com, 2004-01-30. [dostęp 2013-06-25]. (ang.).
 14. Edwin van Gorp: 15 songs in Belarussian national final. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-12-31. [dostęp 2013-10-10]. (ang.).
 15. First Belarus participant of Eurovision song contest will be known on January 31!. [w:] ESCKaz [on-line]. belarus.esckaz.com, 2004-01-16. [dostęp 2013-06-25]. (ang.).
 16. Edwin van Gorp: First Belarussian final tonight. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-31. [dostęp 2014-11-19]. (ang.).
 17. BELARUSSIAN NATIONAL FINAL 2004. natfinals.50webs.com. [dostęp 2014-11-19]. (ang.).
 18. a b c d e Belarus in Eurovision Song Contest. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03]. (ang.).
 19. Sietse Bakker: Belarus: new video My Galileo available. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-03. [dostęp 2014-11-19]. (ang.).
 20. Eurovision Song Contest 2004 Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-11-19]. (ang.).
 21. Eriks Lingeberzinsh: Last preparations for Belarussian couple. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-29. [dostęp 2014-11-19]. (ang.).
 22. a b Edwin van Gorp: Belarus chooses on 1st of February. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-09-17. [dostęp 2013-10-22]. (ang.).
 23. Roel Philips: Belarus: Only 30 songs submitted. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-09. [dostęp 2013-10-29]. (ang.).
 24. Roel Philips: Belarus: Artists and songs announced. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-10. [dostęp 2013-10-29]. (ang.).
 25. Roel Philips: Belarus to select 15 songs for a final. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-10-12. [dostęp 2013-10-29]. (ang.).
 26. Roel Philips: Belarus: 13 finalists announced. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-17. [dostęp 2015-05-05]. (ang.).
 27. Roel Philips: Belarus: 3 songs to proceed to internal selection. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-25. [dostęp 2013-10-29]. (ang.).
 28. Roel Philips: Belarus: three artists left in the running. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-25. [dostęp 2013-10-29]. (ang.).
 29. a b c d Eurovision 2005, Kiev. [w:] ESCKaz [on-line]. esckaz.com. [dostęp 2013-06-25]. (ang.).
 30. Sietse Bakker: Belarus selects Angelica Agurbash!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-01-31. [dostęp 2013-10-28]. (ang.).
 31. Paweł Jurczak: Belarusian final available online. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-28. [dostęp 2015-05-05]. (ang.).
 32. Sietse Bakker: Angelica might sing a different song in Kiev. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-03-02. [dostęp 2013-11-03]. (ang.).
 33. Sietse Bakker: Belarus: Angelica to sing another song in Kiev. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-03-09. [dostęp 2013-11-03]. (ang.).
 34. Sietse Bakker: 'Love me tonight' by Terzis and Tirakis for Angelica. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-03-09. [dostęp 2013-11-03]. (ang.).
 35. Sietse Bakker: Belarus: Angelica to sing 'Love me tonight'. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-03-18. [dostęp 2013-11-03]. (ang.).
 36. Belarus: Announcement on September 20th. [dostęp 2013-03-03].
 37. a b Krzysztof Trębski: Wpadka Łukawizji. [w:] Wprost [on-line]. wprost.pl, 2005. [dostęp 2013-06-25].
 38. Benny Royston: Angelica wants to win. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-12. [dostęp 2018-04-02]. (ang.).
 39. Benny Royston: Belarus Big Bash Party. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-16. [dostęp 2015-09-29]. (ang.).
 40. Roel Philips: Pugachova and Kirkorov support Miss Agurbash. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-15. [dostęp 2015-09-29]. (ang.).
 41. Deo Grech: Angelica Agurbash reveals Eurovision plans. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-04-16. [dostęp 2015-09-07]. (ang.).
 42. a b Białoruś zniesmaczona eurowizyjnym spiskiem. [w:] Onet [on-line]. muzyka.onet.pl, 2006-05-22. [dostęp 2013-06-25].
 43. a b Białoruś widzi spisek w wynikach konkursu piosenki Eurowizji. [w:] Wolna Białoruś [on-line]. wolnabialorus.pl, 2006-05-23. [dostęp 2013-06-25].
 44. Remik: Gosia Andrzejewicz – Newsy. gosiaandrzejewicz.pl, 2006-01-24. [dostęp 2013-06-25].
 45. UMC Records: Gosia Andrzejewicz w białoruskiej Eurowizji. [w:] Onet [on-line]. muzyka.onet.pl, 2006-01-26. [dostęp 2013-06-25].
 46. a b c d Eurovision 2006, Athens. [w:] ESCKaz [on-line]. esckaz.com. [dostęp 2013-06-25]. (ang.).
 47. Sietse Bakker: Belarus continues selection format in 2006. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-12-09. [dostęp 2013-11-29]. (ang.).
 48. Biografia – Polina Smolova. polinasmolova.ru. [dostęp 2013-06-25]. (ros.).
 49. a b Eurovision Song Contest 2006 Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-25]. (ang.).
 50. Białoruś podejrzewa Eurowizję o spiskowanie. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-05-23. [dostęp 2015-02-17]. (pol.).
 51. Raport z Mińska. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2006-11-30. [dostęp 2013-06-25].
 52. Białoruska piętnastka. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2006-12-05. [dostęp 2013-06-25].
 53. a b EUROFEST dziś wieczorem!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2006-12-15. [dostęp 2013-06-25].
 54. Dima Koldun, The Project i Diana bliżej Helsinek!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2006-12-15. [dostęp 2013-06-25].
 55. Eurofest 18:20. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-01-22. [dostęp 2013-06-25].
 56. Eurofest ponownie inaczej. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-01-04. [dostęp 2013-06-25].
 57. EuroFest – finał coraz bliżej. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-01-12. [dostęp 2013-06-25].
 58. Dmitry Koldun reprezentantem Białorusi. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-01-22. [dostęp 2013-06-25].
 59. he ESC 2007 will be held in Helsinki, Finland, on 10th and 12th of May, 2007 hosted by Oy Yleisradio Ab (YLE).. [dostęp 2013-03-03].
 60. Belarus 12 points!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-03-28. [dostęp 2013-06-25].
 61. Cel: Białoruś w finale. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-01-24. [dostęp 2013-06-25].
 62. Zapraszają do Mińska. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-01-26. [dostęp 2013-06-25].
 63. Kołdun Europejczyk. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-02-09. [dostęp 2013-06-25].
 64. Koldun w Belgii i Holandii. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-04-16. [dostęp 2013-06-25].
 65. Eurovision Song Contest 2007 Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-25]. (ang.).
 66. Eurovision Song Contest 2007 Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-25]. (ang.).
 67. Maciej Błażewicz: Łukaszenko oszczędza na Eurowizji.... [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2012-12-10. [dostęp 2013-03-03].
 68. Białoruś – zakończono przyjmowanie zgłoszeń. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-12-03. [dostęp 2013-06-25].
 69. Plany Białorusi. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-10-14. [dostęp 2013-06-25].
 70. Półfinał Eurofest. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-12-11. [dostęp 2013-06-25].
 71. Eurofest – wyłoniono finalistów. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-12-22. [dostęp 2013-06-26].
 72. Białoruś wybrała reprezentanta. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2008-01-22. [dostęp 2013-06-26].
 73. Hasta la Vista!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2008-02-27. [dostęp 2013-06-26].
 74. Jarmo Siim: Belgrade 2008: The running order!. eurovision.tv, 2008-03-17. [dostęp 2013-09-02]. (ang.).
 75. Sietse Bakker: Semi-Final Allocation Draw: the outcome!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-01-28. [dostęp 2013-06-26]. (ang.).
 76. Eurovision Song Contest 2008 Semi-Final (2). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-26]. (ang.).
 77. Nie jest mi wstyd. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2008-05-23. [dostęp 2013-06-26].
 78. Marco Brey: Belarus: EuroFest 2009 launched. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-09-15. [dostęp 2013-06-24]. (ang.).
 79. a b Sietse Bakker: Belarus: BTRC announces 15 hopefuls. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-12-15. [dostęp 2013-06-24]. (ang.).
 80. Jarmo Siim: Belarus heading for national semi-final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-12-15. [dostęp 2013-06-24]. (ang.).
 81. Maciej Błażewicz: 19 stycznia finał na Białorusi. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-01-13. [dostęp 2013-06-26].
 82. Sietse Bakker: Five acts proceed to final in Belarus. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-12-16. [dostęp 2013-06-24]. (ang.).
 83. Jarmo Siim: Final tonight: Who will represent Belarus?. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-01-19. [dostęp 2013-06-24]. (ang.).
 84. Maciej Błażewicz: Finał w poniedziałek. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-01-16. [dostęp 2013-06-26].
 85. Jarmo Siim: Belarus: Queen and Webber fan going on stage. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-03-27. [dostęp 2013-06-24]. (ang.).
 86. Maciej Błażewicz: Petr Elfimov do Moskwy!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-01-19. [dostęp 2013-06-26].
 87. Maciej Błażewicz: Spokój Elfimova. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-01-20. [dostęp 2013-06-26].
 88. a b c Eurovision Song Contest 2009 / Ęîíęóđń Ďĺńíč Ĺâđîâčäĺíčĺ 2009. [dostęp 2013-03-03].
 89. Maciej Błażewicz: To już oficjalnie: Józefowicz w barwach Białorusi. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-04-12. [dostęp 2013-06-26].
 90. Maciej Błażewicz: [UPD Józefowicz nie trafił w gust Elfimova]. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-04-14. [dostęp 2013-06-26].
 91. Maciej Błażewicz: Ciąg dalszy białoruskiej przygody Józefowicza. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-04-24. [dostęp 2013-06-26].
 92. Jarmo Siim: Moscow 2009: Draw for the Running Order completed!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-03-16. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 93. Sietse Bakker: The Semi-Final Allocation Draw results!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-01-30. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 94. Eurovision Song Contest 2009 Semi-Final (1). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 95. Maciej Błażewicz: Kontrowersje po porażce Białorusi. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-05-13. [dostęp 2013-06-26].
 96. Maciej Błażewicz: Białoruś coś kombinuje. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-07-31. [dostęp 2013-06-26].
 97. Gustav Dahlander: 3+2 equals 12 for Belarus in Eurovision?. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-02-25. (ang.).
 98. Biography of Three plus Two. [dostęp 2013-03-03].
 99. Dariusz Sułek: 3+2 z Białorusi. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2010-02-16. [dostęp 2013-06-26].
 100. Jarmo Siim: Wrap-up: 3+2 equalled butterflies for Belarus. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-07-02. [dostęp 2013-06-26]. (ang.).
 101. Gustav Dahlander: Belarus: 3+2 to perform Butterflies in Oslo. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-03-19. [dostęp 2013-06-26]. (ang.).
 102. Jarmo Siim: What will 3+2 equal for Belarus?. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-03-10. [dostęp 2013-06-26]. (ang.).
 103. Dariusz Sułek: Białoruska zmiana. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2010-02-20. [dostęp 2013-06-26].
 104. Sietse Bakker: Results of the Semi-Final Allocation Draw. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-02-07. [dostęp 2013-06-24]. (ang.).
 105. Jarmo Siim: Oslo 2010: Results of the Running Order Draw. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-03-23. [dostęp 2013-06-24]. (ang.).
 106. Eurovision Song Contest 2010 Semi-Final (1). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 107. Glen Webb: And the ten qualifiers are.... [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-25. [dostęp 2013-06-26]. (ang.).
 108. Marco Brey: TONIGHT: The Grand Final!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-29. [dostęp 2013-06-26]. (ang.).
 109. Eurovision Song Contest 2010 Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-26]. (ang.).
 110. Maciej Błażewicz: Serbsko-białoruski projekt na Eurowizji 2011?. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2011-01-15. [dostęp 2013-06-26].
 111. Marco Brey: Anastasiya Vinnikova is „Born In Byelorussia”!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-02-28. [dostęp 2013-06-26]. (ang.).
 112. About Anastasiya Vinnikova. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-08-10]. (ang.).
 113. Maciej Błażewicz: Co się stało na Białorusi?. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2011-03-02. [dostęp 2013-06-26].
 114. Maciej Błażewicz: Kobieca Białorusinka. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2011-03-04. [dostęp 2013-06-26].
 115. Belarus: Song lyrics changed to „I Am Belarusian”. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-03].
 116. 2013 EUROVISION SONG CONTEST RULES. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-26]. (ang.).
 117. Maciej Błażewicz: Białoruś złamała regulamin EBU. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2011-03-04. [dostęp 2013-06-26].
 118. Alexandru Busa: Anastasia Vinnikova to sing I love Belarus. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2011-03-12. [dostęp 2014-08-10]. (ang.).
 119. Marco Brey: Loving Belarus with a patriotic song. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-04-26. [dostęp 2013-06-26]. (ang.).
 120. Andreas Schacht: Results of the Running Order Draw!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-03-15. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 121. Jarmo Siim: Results of the Semi-Final Allocation Draw. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-01-17. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 122. Eurovision Song Contest 2011 Semi-Final (2). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-26]. (ang.).
 123. Olena Omelyanchuk: Belarus: EuroFest is back as the national selection!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-10-18. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 124. Adam Naruszewicz: EuroFest powraca. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2011-10-18. [dostęp 2013-06-26].
 125. Adam Naruszewicz: EuroFest – więcej szczegółów. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2011-11-19. [dostęp 2013-06-26].
 126. Adam Naruszewicz: EuroFest – zgłoszenia zakończone. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2011-11-27. [dostęp 2013-06-26].
 127. Olena Omelyanchuk: Belarus: 15 candidates for the national Semi-Final revealed. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-12-06. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 128. Adam Naruszewicz: Znamy półfinalistów EuroFest. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2011-12-06. [dostęp 2013-06-26].
 129. Olena Omelyanchuk: Belarus: 5 candidates for the national Final revealed. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-12-21. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 130. Adam Naruszewicz: Białoruś wybrała finalistów. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2011-12-21. [dostęp 2013-06-26].
 131. Adam Naruszewicz: Finał na Białorusi w innym terminie. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2011-01-06. [dostęp 2013-06-26].
 132. Gordon Roxburgh: Today: Belarus stages Eurofest final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-02-14. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 133. Adam Naruszewicz: Eurowizyjne Walentynki na Białorusi. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2012-02-13. [dostęp 2013-06-26].
 134. Gordon Roxburgh: Alyona Lanskaya to represent Belarus. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-02-14. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 135. Adam Naruszewicz: Alyona Lanskaya pojedzie do Baku. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2011-12-21. [dostęp 2013-06-26].
 136. a b c Belarus in Eurovision Song Contest 2012. [dostęp 2013-03-03].
 137. a b Adam Naruszewicz: Sensacja na Białorusi: Jednak Litesound. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2012-02-24. [dostęp 2013-06-26].
 138. Olena Omelyanchuk: Litesound as new Belarusian representative in Baku. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-02-24. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 139. Victor Hondal: Belarus: Eurovision version for We are the heroes out. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2012-03-18. [dostęp 2014-08-10]. (ang.).
 140. Victor M. Escudero: Results of the 2012 Running Order Draw!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-03-20. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 141. Victor M. Escudero: Results of the Semi-Final allocation draw.. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-01-25. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 142. Eurovision Song Contest 2012 Semi-Final (2). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 143. Artur Zieliński: Ach, ta Białoruś. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2012-10-05. [dostęp 2013-06-26].
 144. Artur Zieliński: Białoruskie zmiany. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2012-10-26. [dostęp 2013-06-26].
 145. Artut Zieliński: Znamy białoruskich finalistów!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2012-10-31. [dostęp 2013-06-26].
 146. Artur Zieliński: Białoruś już wybrała?. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2012-10-31. [dostęp 2013-06-26].
 147. Marco Brey: Alyona Lanskaya to represent Belarus in Malmö!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-12-07. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 148. Artur Zieliński: [UPDATE Znamy reprezentanta Białorusi]. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2012-12-07. [dostęp 2013-06-26].
 149. Artur Zieliński: Białoruś wybrała. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2012-12-08. [dostęp 2013-06-26].
 150. Olena Omelyanchuk: Alyona Lanskaya will sing „Solayoh” in Malmö. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-03-07. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 151. Artur Zieliński: Alyona zmienia utwór!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2013-03-05. [dostęp 2013-06-26].
 152. Jarmo Siim: Draw results: Who's in which Semi-Final?. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2013-01-17. [dostęp 2013-05-24]. (ang.).
 153. Jarmo Siim: Eurovision 2013: Semi-Final running order revealed. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2013-03-28. [dostęp 2013-05-24]. (ang.).
 154. Jakov Leon: We have our first ten finalists!. eurovision.tv, 2013-05-14. [dostęp 2013-05-14]. (ang.).
 155. Eurovision Song Contest 2013 Semi-Final (2). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-24]. (ang.).
 156. Simon Storvik-Green: Running order for the Grand Final revealed. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-14. [dostęp 2013-05-14]. (ang.).
 157. Eurovision Song Contest 2013 Grand Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-18. [dostęp 2013-05-18]. (ang.).
 158. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2014: Belarus confirms participation. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-10-03. [dostęp 2013-10-16]. (ang.).
 159. Olena Omelyanchuk: Belarus is looking for their hero for Copenhagen. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-10-16. [dostęp 2013-10-16]. (ang.).
 160. Sanjay (Sergio) Jiandani: Belarus: National final in January-Song Submission kicks off. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-10-15. [dostęp 2013-10-16]. (ang.).
 161. Jessica Weaver: Belarus: TEO to Copenhagen!. esctoday.com, 2014-01-10. [dostęp 2014-01-10]. (ang.).
 162. Gordon Roxburgh: Tonight ten more winners through to the Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-05-08. [dostęp 2014-05-10]. (ang.).
 163. Eurovision Song Contest 2014 Grand Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-05-11]. (ang.).
 164. Eurovision 2014 – TEO (Belarus). [w:] ESC Kazachstan [on-line]. esckaz.com. [dostęp 2014-09-15]. (ang.).
 165. Marco Brey: Who will be in the expert juries?. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-05-01. [dostęp 2014-09-15]. (ang.).
 166. Belarus in the Eurovision Song Contest 2014 Second Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-09-15]. (ang.).
 167. Belarus in the Eurovision Song Contest 2014 Grand Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-09-15]. (ang.).
 168. Беларусь вопреки слухам примет участие в конкурсе „Евровидение-2015. [w:] Karta Music [on-line]. mapmusic.ru, 2014-06-02. [dostęp 2014-09-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-05)]. (ros.).
 169. Sanjay (Sergio) Jiandani: Belarus: BTRC confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-09-08. [dostęp 2014-09-15]. (ang.).
 170. Sanjay (Sergio) Jiandani: Belarus: BTRC calls for songs for national final. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-10-22. [dostęp 2014-10-22]. (ang.).
 171. Iłla Małinouski: Прадстаўніка Беларусі на „Еўрабачанні” абяруць два склады “сакрэтнага” журы. [w:] Euro Radio.fm [on-line]. euroradio.fm, 2014-11-24. [dostęp 2014-12-27]. (biał.).
 172. Masza Kalesnikawa: На ўдзел у Еўрабачанні ад Беларусі падалі рэкордную колькасць заявак. [w:] Euro Radio.fm [on-line]. euroradio.fm, 2014-12-02. [dostęp 2014-12-27]. (biał.).
 173. Стала вядома, хто прайшоў у фінал нацыянальнага адбору на „Еўрабачанне”. [w:] Euro Radio.fm [on-line]. euroradio.fm, 2014-12-05. [dostęp 2014-12-27]. (biał.).
 174. Iłla Małinouski: Адбор на Еўрабачанне: бабуля-рокерша, зомбі, фокусы ды “Мілкі” Рыбака. [w:] Euro Radio.fm [on-line]. euroradio.fm, 2014-12-05. [dostęp 2014-12-27]. (biał.).
 175. Masza Kalesnikawa: Адбор на “Еўрабачанне”: Песня і голас перамаглі фрыкаў і родную мову. [w:] Euro Radio.fm [on-line]. euroradio.fm, 2014-12-06. [dostęp 2014-12-27]. (biał.).
 176. Olena Omelyanchuk: Belarus: Who will compete in the national final?. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-06-06. [dostęp 2014-12-27]. (ang.).
 177. Olena Omelyanchuk: Tonight: Belarusian national selection. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-12-26. [dostęp 2014-12-27]. (ang.).
 178. Olena Omelyanchuk: Uzari & Maimuna won in Belarus!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-12-26. [dostęp 2014-12-27]. (ang.).
 179. Aleksandra Wąsek: Białoruś nie zmieni piosenki!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-01-156data dostępu=2015-03-04. (pol.).
 180. Jessica Weaver: Belarus: Revamped version of Time released. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-02-25. [dostęp 2015-03-04]. (ang.).
 181. Jarmo Siim: Running order of Semi-Finals revealed. eurovision.tv, 2015-03-23. [dostęp 2015-03-27]. (ang.).
 182. Margarita Puchalska: Юзари и Маймуна не вышли в финал Евровидения. kp.by, 2015-05-19. [dostęp 2015-05-19]. (ros.).
 183. Tomasz Piątkowski: Eurowizja 2015: Poznaliśmy pierwszych finalistów!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-05-19. [dostęp 2015-05-20]. (pol.).
 184. Gordon Roxburgh: We have our first ten finalists. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-19. [dostęp 2015-05-20]. (ang.).
 185. Юзары і Маймуна занялі ў першым паўфінале «Еўрабачання» 12 месца. charter97.org, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-24]. (biał.).
 186. Европа оценила Юзари и Маймуну всего на 39 баллов. naviny.by, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-24]. (ros.).
 187. Eurovision Song Contest 2015 First Semi-Final. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-24]. (ang.).
 188. Belarus: Eurovision 2016 Participation Confirmed. eurovoix.com, 2015-07-19. [dostęp 2015-09-30]. (ang.).
 189. На „Евровидение-2016” поедет белорусскоязычная песня?. [w:] BTRC [on-line]. tvr.by, 2015-09-17. [dostęp 2015-10-24]. (ros.).
 190. Jessica Weaver: Belarus: 84 entries submitted for national selection. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-11-25. [dostęp 2015-11-26]. (ang.).
 191. Ołena Omeliańczuk: Belarus: 10 artists will compete in the national final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-12-01. [dostęp 2015-12-04]. (ang.).
 192. Jessica Weaver: Belarus: Running order decided; national final on 22 January. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-12-09. [dostęp 2015-12-10]. (ang.).
 193. Ołena Omeliańczuk: Televoting to decide Belarus entry for Stockholm. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-10-22. [dostęp 2015-10-24]. (ang.).
 194. Представитель Беларуси на конкурсе „Евровидение-2016” будет определен национальным голосованием. [w:] BTRC [on-line]. tvr.by, 2015-10-21. [dostęp 2015-10-24]. (ros.).
 195. Marco Brey: IVAN will represent Belarus!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2016-01-22. [dostęp 2016-01-23]. (ang.).
 196. Sanjay (Sergio) Jiandani: Belarus: BTRC confirms participation in Eurovision 2017. esctoday.com, 2016-09-15. [dostęp 2017-01-22]. (ang.).
 197. К участию в прослушивании национального отбора на „Евровидение-2017” допущены 67 конкурсантов. tvr.by, 2016-11-29. [dostęp 2017-01-22]. (ros.).
 198. Jessica Weaver: Belarus: 67 entries submitted for national final. esctoday.com, 2016-11-29. [dostęp 2017-01-22]. (ang.).
 199. Определены финалисты национального отборочного тура конкурса „Евровидение-2017”. tvr.by, 2016-11-30. [dostęp 2017-01-22]. (ros.).
 200. Belarus: Here are the 13 national final acts. esctoday.com, 2016-11-30. [dostęp 2017-01-22]. (ang.).
 201. Paul Jordan: Naviband to sing for Belarus in 2017!. eurovision.tv, 2017-01-20. [dostęp 2017-01-22]. (ang.).
 202. «Евровидение-2017». В Киев едут Navi, чтобы спеть по-белорусски. naviny.by, 2017-01-21. [dostęp 2017-01-22]. (ros.).
 203. На конкурсе „Евровидение” впервые прозвучит песня на белорусском языке. belta.by, 2017-01-21. [dostęp 2017-05-02]. (ros.).
 204. Gonçalo Vieira: ESC2018: Bielorrússia confirma participação no Festival Eurovisão 2018. [w:] ESC Portugal [on-line]. escportugal.pt, 2017-07-31. [dostęp 2017-08-01]. (port.).
 205. Jessica Weaver: Belarus: BTRC opens submissions for 2018 national final. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2017-12-01. [dostęp 2017-12-01]. (ang.).
 206. Belarus: BTRC receives more 90 applications for Eurovision 2018. esctoday.com, 2018-01-04. [dostęp 2018-01-09]. (ang.).
 207. a b Karol Wnuk wśród zgłoszonych do Krajowych Eliminacji! Skandal na Białorusi! Poznaliśmy uczestników preselekcji na Litwie, Ukrainie i w Hiszpanii! Dziś Czarnogóra zaprezentuje finalistów!. dziennik-eurowizyjny.pl. [dostęp 2018-01-16]. (pol.).
 208. Kiedy poznamy utwory z Finlandii? Łamanie regulaminu Eurowizji w Czechach i na Białorusi?. dziennik-eurowizyjny.pl. [dostęp 2018-01-16]. (pol.).
 209. Czy Alekseev powinien zostać zdyskwalifikowany?. eurowizja.org. [dostęp 2018-03-01]. (pol.).
 210. Alekseev wykona „Forever” na Eurowizji! (...). dziennik-eurowizyjny.pl. [dostęp 2018-03-01]. (pol.).
 211. Беларусь на „Евровидении 2018” представит украинец Alekseev. sputnik.by. [dostęp 2018-02-16]. (ros.).
 212. Forever – Single – Alekseev. [w:] iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2018-02-16]. (ros.).
 213. Eurovision Song Contest 2018 First Semi-Final. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-05-08]. (ang.).
 214. Eurovision News, Participants News, Eurovision Participants, Fans: Belarus: BTRC confirms participation in Eurovision 2020. Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 2019-08-17. [dostęp 2019-08-17]. (ang.).
 215. a b Eurowizja 2020: Białoruś ujawnia szczegóły wyboru reprezentanta, eurowizja.org [dostęp 2020-01-31] (pol.).
 216. Стали известны имена финалистов национального отборочного тура конкурса песни "Евровидение-2020". tvr.by, 2020-01-27. [dostęp 2020-03-20]. (ros.).
 217. Białoruś odkrywa karty! Znamy finalistów – eurowizja.org, eurowizja.org [dostęp 2020-01-31] (pol.).
 218. Belarus will be represented by VAL with 'Da Vidna'. eurovision.tv, 2020-02-28. [dostęp 2020-03-20]. (ang.).
 219. VAL представит Беларусь на конкурсе песни "Евровидение-2020". tvr.by, 2020-02-29. [dostęp 2020-03-20]. (ros.).
 220. Беларусь на "Евровидении-2020" выступит в первой части первого полуфинала. tvr.by, 2020-01-28. [dostęp 2020-03-20]. (ros.).
 221. Eurovision 2020 in Rotterdam is cancelled. eurovision.tv, 2020-03-18. [dostęp 2020-03-20]. (ang.).
 222. Dawid Szwajcowski, Eurowizja 2021 bez Białorusi!, Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji, 26 marca 2021 [dostęp 2021-03-28] (pol.).
 223. https://www.youtube.com/watch?v=HqsPGOuKjFw | ЭЙСМОНТ: $400 тыс за предательство, 2020-ый; замена Х-Фактора; победа Украины на Евровидении; семья
 224. Points to and from BELARUS. eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-06-26]. (ang.).