Biały Dom (Moskwa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy siedziby Rządu Federacji Rosyjskiej w Moskwie. Zobacz też: inne znaczenia nazwy Biały Dom.
Biały Dom
Белый дом
Ilustracja
Siedziba Rządu Federacji Rosyjskiej
Państwo  Rosja
Miejscowość Moskwa
Adres Nasyp Krasnopriesnienski 2
Architekt Dmitrij Czeczulin
Wysokość całkowita 119 m
Wysokość do dachu 102 m
Rozpoczęcie budowy 1965
Ukończenie budowy 1981
1993 (przebudowa)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Biały Dom Белый дом
Biały Dom
Белый дом
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Biały Dom Белый дом
Biały Dom
Белый дом
Ziemia55°45′18″N 37°34′22″E/55,755000 37,572778
Strona internetowa

Biały Dom (ros. Белый дом) – siedziba Rządu Federacji Rosyjskiej w Moskwie. Budynek położony jest pomiędzy brzegiem rzeki Moskwy, a placem Wolnej Rosji przy nabrzeżu Krasnopriesnienskim .

Biały Dom jest siedzibą Rządu Federalnego, znajdują się w nim także kancelaria Premiera Rosji, gabinety wicepremierów i ich sekretariaty, biura rządowe, biura komisji rządowych i samorządowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek został zaprojektowany przez architektów Dmitrija Czeczulina i Pavla Stellera na podstawie wcześniejszego projektu Czeczulina z 1934 roku "Dom Aeroflota" (ros:"Дома Аэрофлота")[1] Budowa rozpoczęła się w 1965 roku i zakończyła w 1981.

W latach 19811993 w budynku mieściła się Najwyższa Rada Rosji, Rosyjska SRR, Ludowa Komisja Kontroli, odbywał się w nim Zjazd Deputowanych Ludowych.

W 1993 roku w wyniku kryzysu konstytucyjnego, zakończonego zamachem stanu, budynek został poddany oblężeniu i ostrzałowi artyleryjskiemu, który spowodował pożar. W wyniku doznanych uszkodzeń został na pewien czas wyłączony z użycia. Po wydarzeniach z października 1993, Biały Dom został poddany rozległemu remontowi[2].

W odnowionym Białym Domu mieści się obecnie siedziba rosyjskiego rządu. Napis u podstawy wieży brzmi: "Budynek rządu Federacji Rosyjskiej".

Rozwiązania architektoniczne[edytuj | edytuj kod]

Główna bryła budynku jest symetryczna, składa się z trzech wyraźnie oddzielonych części: potężnej, ciężkiej bazy z okładzin granitowych, zakrzywionej i monumentalnej głównej klatki schodowej prowadzącej spod wału rzeki Moskwy do głównego wejścia, siedmiopiętrowego stylobatu z bocznymi skrzydłami i 20-piętrowej wieży z zaokrąglonymi narożnikami, oraz piętra technicznego. Na szczycie znajduje się wieża zegarowa, na której widnieje wykonane z brązu, złocone godło Rosji. Całość wieńczy maszt z flagą Federacji Rosyjskiej. Zewnętrzna ściana jest wykonana z białego marmuru.

Do wystroju wnętrz budynku wykorzystano wielobarwne marmury i inne skały ozdobne. Centralną część – siedmiopiętrowy korpus zajmują audytoria. Wszystkie sale ceremonialne budynku znajdują się od strony nadbrzeża. Łączna powierzchnia kompleksu wynosi 172,7 tys. m2 zajmowana jest przez biura, gabinety i 27 sal.

Okolice Białego Domu (zajmujące park i parkingi dla deputowanych i pojazdów rządowych), otoczone są masywnym, kutym z żelaza ogrodzeniem. W pobliżu znajduje się historyczny i architektoniczny zabytek – Garbaty Most.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Do wydarzeń z 1993 r. na wieży zegarowej znajdował się zegar, który zatrzymał się po ostrzelaniu budynku przez czołgi.
  • Po wydarzeniach w 1993 roku, przyległy do budynku teren został ogrodzony wysokim parkanem, przez co praktycznie niemożliwie jest przeprowadzenie masowej demonstracji w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu. Jednak protesty i pikiety kilkakrotnie przeprowadzano na Garbatym Moście.
  • Pomiędzy zamachem stanu a zakończeniem remontu, osmolona po pożarze fasada budynku stała się tak sławna, że tradycją dla nowożeńców stała się fotografia na jej tle. Pokazano ją również w siódmej części Akademii Policyjnej.
  • Nieoficjalne informacje mówią o podziemnym schronie, tajnej stacji specjalnej linii metra i systemie tuneli ewakuacyjnych do podziemnego kompleksu Ramenki.
  • W nocy z 6 na 7 listopada 2008 (w rocznicę Rewolucji Październikowej), grupa anarchistów za pomocą laserowego projektora ustawionego na dachu pobliskiego hotelu Ukraina narysowała na fasadzie budynku trupią czaszkę[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nieudane projekty architektoniczne Moskwy z lat 30. i 40. (ros.). [dostęp 25 września 2009].
  2. Kroniki zamachu (ros.). [dostęp 13 września 2009].
  3. Akcja "Burza w Białym Domu" (ros.). [dostęp 25 września 2009].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]