Biały Szczep

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biały Szczep im. hetmana Stefana Czarnieckiego
Organizacja harcerska Związek Harcerstwa Polskiego
Rodzaj jednostki Szczep
Jednostka nadrzędna Hufiec ZHP Kraków-Śródmieście
Jednostki podległe Drużyny
Rok powstania
pierwszych drużyn
1932[1]
Komendant (przewodniczący) pwd. Zuzanna Stępień HR
Adres siedziby ul. Loretańska 16
31-114 Kraków
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Biały Szczep im. hetmana Stefana Czarnieckiego
Biały Szczep im. hetmana Stefana Czarnieckiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Biały Szczep im. hetmana Stefana Czarnieckiego
Biały Szczep im. hetmana Stefana Czarnieckiego
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Biały Szczep im. hetmana Stefana Czarnieckiego
Biały Szczep im. hetmana Stefana Czarnieckiego
Ziemia50°03′42,3″N 19°55′50,6″E/50,061750 19,930722
Strona internetowa

Biały Szczep im. hetmana Stefana Czarnieckiego w Krakowie – jedna z jednostek organizacyjnych Związku Harcerstwa Polskiego działających w Krakowie. Współcześnie Biały Szczep ma swoją siedzibę w Zespole Szkół Energetycznych[2] przy ulicy Loretańskiej 16 w Krakowie i zrzesza młodzież z krakowskich liceów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Utworzony w 1957 r. z dwóch krakowskich drużyn harcerskich – 14 Krakowskiej Drużyny Harcerzy „Brązowa Czternastka” im. ks. biskupa dr. Władysława Bandurskiego (rok zał. 1932) i 18 Krakowskiej Drużyny Harcerzy. Założycielem Szczepu był ówczesny ćw. Ryszard Wcisło, który otrzymał upoważnienie nr 1 w Krakowie, do reaktywowania 14 KDH. Pierwsza zbiórka odbyła się 13 stycznia 1957 r. w Technikum Energetycznym, przy ul. Loretańskiej 16.

Szczep przyjął biały kolor chust i imię hetmana Stefana Czarnieckiego. W 1960 r. na Wawelu otrzymał od społeczeństwa Krakowa sztandar zaprojektowany przez hm. Ryszarda Wcisło, jako pierwszy z całej serii najpiękniejszych harcerskich sztandarów Krakowa (sztandar Białego Szczepu miał konspiracyjną kopię, wykonaną na wypadek ponownej likwidacji ZHP; kopia ta została ujawniona dopiero w 2006 r.). Na pamiątkę „Brązowej Czternastki” posiada 4 brązowe kliny. Na obozie letnim BS w 1960 r. w Bieszczadach, została wznowiona przez „Chytrego Lisa” działalność Harcerskiej Rodziny Puszczańskiej – Kręgu Czarnego Dębu, Gromady Orłów w Krakowie.

Biały Szczep był przez późniejsze lata czołowym ośrodkiem starszoharcerskim w Polsce. Niezmiennie zachowywał skautowy charakter, wbrew naciskom politycznym, jak również działaniom Służby Bezpieczeństwa takim jak śledztwo w sprawie wydania nielegalnego wielkiego śpiewnika Białego Szczepu. Wydawał czasopismo Czata, oraz szereg publikacji metodycznych poza zasięgiem cenzury. Odznaczony Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”.

Szczep znalazł się w konflikcie z władzami harcerskimi za odmowę stosowania mundurów i nowych zasad pracy Harcerskiej Służby Polsce Socjalistycznej, oraz za wysłanie depeszy do Watykanu z Jubileuszowego Zlotu 70-Lecia Harcerstwa Polskiego na Błoniach Krakowskich. W trakcie jego trwania Szczep zainstalował stację SP 0 AM (AM – Andrzej Małkowski).W efekcie wysłania depeszy inspekcja radiowa odebrała Klubowi Krótkofalarskiemu Szczepu SP 9 ZAS licencję krótkofalarską.

Na początku lat 80. XX w. instruktorzy Szczepu angażowali się w Ruch Odnowy ZHP. Współredagowali List Instruktorów Krakowskich, który dał początek ruchowi Porozumieniu Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego. Z tym Ruchem kadra Szczepu sympatyzowała, stosując jego zasady. Instruktorzy szczepu uczestniczyli również w Ruchu Starszoharcerskim, oraz w szczególności w odtwarzaniu specjalności łącznościowej (hm. Andrzej Pelczar, SP 9 ADU). W Szczepie stosowano nieprzerwanie tradycyjną metodykę – przedwojenny system stopni, sprawności i znaki służb, oraz tradycyjne Przyrzeczenie Harcerskie. Po rozłamie w ZHP Biały Szczep pozostał w ZHP. Instruktorzy współpracowali z redakcją miesięcznika Harcerz Rzeczypospolitej, znacząco wpływając na zmiany, które uwidoczniły się na Zjeździe Bydgoskim ZHP.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Przy harcerskiej Watrze Białego Szczepu im. Stefana Czarnieckiego w Krakowie 1957-2007" Kraków 2007, wyd.I, O.W. Text
  2. Zespół Szkół Energetycznych - Kraków, ul. Loretańska, www.zse.krakow.pl [dostęp 2019-11-21].