Bia - czarodziejskie wyzwanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bia - czarodziejskie wyzwanie
Majokko Megu-chan
Gatunek serialu animowany
Kraj produkcji Japonia
Liczba odcinków 72
Liczba serii 1
Produkcja
Reżyseria Shingo Araki, Yugo Serikawa
Scenariusz Shunichi Yukimuro
Muzyka Takeo Watanabe
Czas trwania odcinka 30 min
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Japonia TV Asahi
Włochy Odeon TV, Rai Due, TMC
FrancjaTF1
Polska Polonia 1
Lata emisji 1 kwietnia 197429 września 1975
Data premiery Ziemia 1 kwietnia 1974
Status zakończony

Bia - czarodziejskie wyzwanie (jap. Majokko Megu-chan, wł. Bia - la sfida della magia) – japoński serial animowany, zrealizowany w 1974 roku przez wytwórnię Toei Animation. Emitowany w Polsce w latach 90. przez telewizję Polonia 1 z włoskim dubbingiem i polskim lektorem. Wersję polską odcinków 1–20 opracowała PTV Echo, a ich lektorem był Mirosław Skibiński. Tłumaczenie odcinków 21–72 opracowało Studio Publishing, a ich lektorem była Agnieszka Rogińska.

Fabuła[edytuj]

Młoda czarownica Megu (w wersji włoskiej Bia), kandydatka do tronu Królestwa Czarów, zostaje zesłana na Ziemię i adoptowana przez Mammi Kanzaki (we włoskiej wersji Mami Giapo), byłą wiedźmę, która porzuciła swoje królewskie ambicje, żeby zostać człowiekiem. Mammi rzuca czar na swojego męża i dwójkę dzieci - Rabi i Apo, za sprawą którego wierzą, że Megu jest ich pierworodnym dzieckiem i najstarszą siostrą. Dziewczynka uczy się kontrolowania swoich magicznych zdolności, by udowodnić, że jest godną kandydatką na królową. Ponadto żyjąc wśród ludzi Megu poznaje emocje, jakich wcześniej nie znała: samotność, współczucie, smutek, miłość, rozpacz czy ofiarność. W miarę rozwoju fabuły jej charakter ewoluuje - od przekornej i raczej samolubnej małej dziewczynki w miłą, hojną i kochającą młodą kobietę. Walczy z potworami, demonami i rywalką do tronu imieniem Non (w wersji włoskiej Noma), ale szybko zdaje sobie sprawę, że jej prawdziwym wrogiem jest ciemniejsza strona ludzkiej natury.

Majokko Megu-chan jako seria mahō-shōjo[edytuj]

Majokko Megu-chan była pierwszym serialem typu mahō-shōjo, w którym zerwano z beztroską, jaką dotychczas charakteryzował się ten gatunek. Bohaterka oprócz tego, że musi nauczyć się panować nad swoją mocą, musi nauczyć się żyć wśród ludzi i pięlęgnować więzi z nimi. Serial poruszał tak istotne tematy jak przemoc domowa, samobójstwo lub śmierć bliskiej osoby.

Bohaterowie[edytuj]

 • Megu (Meg, Bia) – młoda, rudowłosa czarownica, kandydatka do tronu Królestwa Czarów. Początkowo ma duże trudności z zaadoptowaniem się do panujących na Ziemi norm. Posiada magiczny talizman w kształcie serca.
 • Non (None, Noma) – rywalka Megu w walce o tron. Niebieskowłosa i o niebieskiej skórze, pozbawiona jakichkolwiek emocji. Przez większość serii usiłuje pozbawić Megu życia. Później zaczyna podziwiać odwagę rywalki, a nawet jednoczy z nią siły w walce ze wspólnym wrogiem. Posiada magiczny talizman w kształcie rombu.
 • Mammi Kanzaki (Mami Giapo, Mamine Kanzaki) – czarownica, która porzuciła Królestwo Czarów, by zostać człowiekiem. Opiekuje się Megu podczas jej pobytu na Ziemi.
 • Pan Kanzaki – mąż Mammi.
 • Rabi i Apo Kanzaki (Rabi i Apo Giapo, Robin i Apolline Kanzaki) – dzieci Mammi, przybrane rodzeństwo Megu. Sprzeczają się ze starszą siostrą i robią jej różne psikusy.
 • Chou-san (Ciosa) – mag niższej kategorii. Pomocnik Non.
 • Kurou (Cra Cra) – kruk należący do Chou-sana.
 • Furu Furu (Fru Fru, Frou Frou) – kot Chou-sana.

Obsada dubbingu[edytuj]

Wersja japońska[edytuj]

Opening Majokko Megu-chan i ending Majokko Megu is all alone śpiewała: Yoko Maekawa

Wersja włoska[edytuj]

Piosenkę Bia, la sfida della magia śpiewali: Andrea Lo Vecchio i zespół Piccoli Stregoni. W najmniejszym stopniu nie jest podobna do oryginału.

Spis odcinków[edytuj]

Nr Polski tytuł Włoski tytuł
1 Przybyła mała czarownica È arrivata una piccola strega
2 Noma, rywalka Noa, la rivale
3 Same czarownice Un mucchio di streghe
4 Grunt to rodzinka Casa dolce casa
5 Numer stulecia Il trucco del secolo
6 Tata ma ciężkie życie Papà ha la vita dura
7 Bia się zakochuje Bia s'innamora
8 Nieznośny Taro Taro, che odia tutti
9 Ojciec i syn Il legame dell'affetto
10 Pełna przygód podróż balonem Avventuroso viaggio in pallone
11 Dramatyczna decyzja Mano di strega
12 Wszystko przez psa Cani e caos
13 ' '
14 ' '
15 Dziewczyna taty La ragazza di papà
16 Skok w przestworza Un tuffo nel cielo
17 Dwie Bie Le due Bia
18 Miłość w starym pałacu Amore nell'antico castello
19 Dom pełen duchów Fantasmi in casa Giapo
20 Magiczna moc Forza, Milly
21 ' '
22 ' '
23 ' '
24 ' '
25 ' '
26 ' '
27 ' '
28 ' '
29 ' '
30 ' '
31 ' '
32 ' '
33 ' '
34 ' '
35 ' '
36 ' '
37 ' '
38 ' '
39 Najważniejszy wyścig La gara più importante
40 Ucieczka białego niedźwiedzia È fuggito un orso bianco
41 ' '
42 ' '
43 ' '
44 ' '
45 ' '
46 ' '
47 ' '
48 ' '
49 ' '
50 ' '
51 ' '
52 ' '
53 ' '
54 ' '
55 ' '
56 ' '
57 ' '
58 ' '
59 ' '
60 ' '
61 ' '
62 ' '
63 ' '
64 ' '
65 ' '
66 ' '
67 ' '
68 ' '
69 ' '
70 ' '
71 ' '
72 ' '

Ciekawostki[edytuj]

 • Seria zyskała umiarkowane uznanie na rynku europejskim (w latach 80. we Włoszech emitowana była pod tytułem Bia, la sfida della magia i w Portugalii jako Bia - a pequena feiticeira, zaś na początku lat 90. we Francji jako Meg la Sorcière), ale pozostaje nieznana w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych ze względu na fakt, iż nie została nigdy przełożona na język angielski.
 • W wersji włoskiej kilka odcinków nie zostało zdubbingowanych. Były to epizody o mrocznej tematyce, w większości z nich mamy do czynienia z samobójstwem.
 • W odcinku 27 Megu ogląda w TV Misty Honey - jedno z wcieleń głównej bohaterki serii anime Cutey Honey - wykonującą temat przewodni z tego samego anime.

Linki zewnętrzne[edytuj]