Biblia genewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Biblia genewskaprotestancki przekład Pisma Świętego na język angielski, dokonany przez Williama Whittinghama i jego współpracowników, wydany w 1560 roku.

Biblia genewska jest dziełem grupy uczonych, którzy po dojściu do władzy Marii I Tudor (1553) uciekli z Anglii przed represjami religijnymi i grożącą im śmiercią. Zbiegów przygarnęła społeczność protestancka w Genewie.

Biblia genewska szybko zyskała w Anglii znaczną popularność. W porównaniu do wcześniejszych przekładów łatwiej się ją czytało. Była to pierwsza angielska Biblia z ponumerowanymi wersetami; system ten jest stosowany do dziś. Przekład zawierał również żywą paginę - u góry każdej strony podano kilka kluczowych słów, dzięki którym czytelnik mógł szybciej odnaleźć właściwy fragment. Poza tym, zamiast grubego pisma gotyckiego zastosowano wyrazisty krój czcionki; nawet obecnie w angielskich Bibliach używany jest podobny. Starsze Biblie, drukowane w formacie folio, były grube i wielkie; Biblia Genewska była o połowę mniejsza. Wiązała się z tym także niższa cena.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]