Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne
Państwo

 Polska

Siedziba

Poznań

Prezes

Michał Prończuk

Nr KRS

0000265858

Data rejestracji

2006

brak współrzędnych

Biblijne Towarzystwo Kreacjonistycznechrześcijańskie stowarzyszenie propagujące w Polsce idee biblijnego kreacjonizmu. Powołane do życia w 2004 roku w Poznaniu przez przedstawicieli kilku kościołów protestanckich[1].

Chociaż stowarzyszenie deklaruje się jako ponadwyznaniowe, warunkiem członkostwa jest złożenie deklaracji wiary w duchu ewangelikalnym[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne przyjmuje dosłowną interpretację Biblii i odrzuca teorię ewolucji biologicznej[1], uznając ją nie tylko za sprzeczną z przesłaniem biblijnym, ale wręcz za nienaukową[2]. Akceptując postawę światopoglądową, jaką prezentuje chrześcijański fundamentalizm, postrzega Pismo Święte jako wiarygodne źródło informacji na temat pochodzenia i przeznaczenia wszechświata oraz człowieka. Prezentuje młodoziemską odmianę kreacjonizmu i zajmuje się jego propagowaniem i obroną zarówno na gruncie religijnym, jak i naukowym. Statutowe cele i metody działania Stowarzyszenia to m.in. głoszenie wiary w Boga objawionego w Biblii, upowszechnianie „teorii kreacji” jako naukowej alternatywy dla ewolucjonizmu, działalność naukowa, edukacyjna, kulturalna i oświatowa.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Statutowe cele Stowarzyszenia są realizowane przez[3]:

  • organizowanie kursów, konferencji, spotkań, wykładów,
  • opracowywanie programów edukacyjnych i pomocy naukowych,
  • prowadzenie szkół i ośrodków o charakterze naukowo-dydaktycznym,
  • współpracę z organizacjami o podobnych celach działających w kraju i za granicą, instytucjami rządowymi, samorządowymi i pozarządowymi,
  • działalność konsultacyjno-doradczą, promocyjną i wydawniczą (w tym publikacja materiałów o charakterze religijnym i przyrodniczym).

Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne zorganizowało szereg konferencji w wielu miastach Polski, na jego zaproszenie brali w nich udział tacy propagatorzy kreacjonizmu jak Paul Garner, John Peet, James B. Jordan, Werner Gitt, Sylvia Baker, Geoff Barnard czy Andrew McIntosh[1].

Członkostwo[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Creationism in Europe. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 2014, s. 133-134. ISBN 978-1-4214-1562-8.
  2. Michał Prończuk: Oświadczenie Biblijnego Towarzystwa Kreacjonistycznego. kosciol.pl, 2006-12-04. [dostęp 2015-04-12].
  3. Statut Biblijnego Towarzystwa Kreacjonistycznego. [dostęp 2007-10-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-11)].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]