Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne
Państwo

 Polska

Siedziba

Poznań

Prezes

Michał Prończuk

Nr KRS

0000265858

Data rejestracji

2006

brak współrzędnych

Biblijne Towarzystwo Kreacjonistycznechrześcijańskie stowarzyszenie propagujące w Polsce idee biblijnego kreacjonizmu. Powołane do życia w 2004 roku w Poznaniu przez przedstawicieli kilku kościołów protestanckich[1].

Chociaż stowarzyszenie deklaruje się jako ponadwyznaniowe, warunkiem członkostwa jest złożenie deklaracji wiary w duchu ewangelikalnym[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne przyjmuje dosłowną interpretację Biblii i odrzuca teorię ewolucji biologicznej[1], uznając ją nie tylko za sprzeczną z przesłaniem biblijnym, ale wręcz za nienaukową[2]. Akceptując postawę światopoglądową, jaką prezentuje chrześcijański fundamentalizm, postrzega Pismo Święte jako wiarygodne źródło informacji na temat pochodzenia i przeznaczenia wszechświata oraz człowieka. Prezentuje młodoziemską odmianę kreacjonizmu i zajmuje się jego propagowaniem i obroną zarówno na gruncie religijnym, jak i naukowym. Statutowe cele i metody działania Stowarzyszenia to m.in. głoszenie wiary w Boga objawionego w Biblii, upowszechnianie „teorii kreacji” jako naukowej alternatywy dla ewolucjonizmu, działalność naukowa, edukacyjna, kulturalna i oświatowa.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Statutowe cele Stowarzyszenia są realizowane przez[3]:

  • organizowanie kursów, konferencji, spotkań, wykładów,
  • opracowywanie programów edukacyjnych i pomocy naukowych,
  • prowadzenie szkół i ośrodków o charakterze naukowo-dydaktycznym,
  • współpracę z organizacjami o podobnych celach działających w kraju i za granicą, instytucjami rządowymi, samorządowymi i pozarządowymi,
  • działalność konsultacyjno-doradczą, promocyjną i wydawniczą (w tym publikacja materiałów o charakterze religijnym i przyrodniczym).

Biblijne Towarzystwo Kreacjonistyczne zorganizowało szereg konferencji w wielu miastach Polski, na jego zaproszenie brali w nich udział tacy propagatorzy kreacjonizmu jak Paul Garner, John Peet, James B. Jordan, Werner Gitt, Sylvia Baker, Geoff Barnard czy Andrew McIntosh[1].

Członkostwo[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Creationism in Europe. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 2014, s. 133-134. ISBN 978-1-4214-1562-8.
  2. Michał Prończuk: Oświadczenie Biblijnego Towarzystwa Kreacjonistycznego. kosciol.pl, 2006-12-04. [dostęp 2015-04-12].
  3. Statut Biblijnego Towarzystwa Kreacjonistycznego. [dostęp 2007-10-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-11)].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]