BiblioNETka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BiblioNETka
Typ strony Katalog i społeczność
Komercyjna Nie
Data powstania 2001
Autor Michał Stańkowski
Rejestracja darmowa
Miejsce w Alexa 166 877[1]
Strona internetowa

BiblioNETka – polski serwis społecznościowy dla czytelników książek.

Serwis zawiera katalog tytułowy i katalog autorów. Katalogi te są uzupełniane przez użytkowników. Użytkownicy serwisu mogą oceniać poszczególne książki, a po podaniu minimum 20 ocen można skorzystać z systemu polecającego lektury potencjalnie interesujące daną osobę. Zbiorcze wyniki ocen są dostępne w postaci rankingów. BiblioNETka publikuje także nadsyłane przez użytkowników recenzje i opisy, a w jej ramach działa forum na tematy związane z książkami i czytelnictwem.

W katalogu BiblioNETki znajduje się ponad 525 tysięcy książek i ponad 110 tysięcy autorów. Liczba zarejestrowanych użytkowników serwisu przekracza 180 tysięcy, a baza wystawionych przez nich ocen zawiera ponad 7,5 miliona głosów[2].

Historia serwisu[edytuj | edytuj kod]

Autorem BiblioNETki jest Michał Stańkowski. Pierwotna wersja serwisu powstała w ramach pracy magisterskiej na wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej jako system polecający dla księgarni internetowej. Kontakt z uczestnikami grupy dyskusyjnej pl.rec.ksiazki wykazał jednak, że istnieje zapotrzebowanie na samodzielny serwis tego typu.

Przez kilka miesięcy 2001 r. działała wersja tymczasowa, przeznaczona tylko do testowania algorytmu rekomendacji książek. Z powodu dużego zainteresowania zaczęła funkcjonować jako stała witryna, a od sierpnia 2003 istnieje w postaci zbliżonej do obecnej.

W 2007 BiblioNETka została wyróżniona w konkursie Papierowy Ekran na najlepszy serwis inter­netowy promujący książkę[3], zaś w 2010 w konkursie Papierowy Ekran otrzymała Nagrodę Czytelników – w głosowaniu na BiblioNETkę czytelnicy oddali ponad 1200 głosów (czterokrotnie więcej głosów niż na drugi w kolejności serwis)[4].

9 czerwca 2009 została uruchomiona nowa, odświeżona wersja serwisu[5].

12 stycznia 2014 BiblioNETka dołączyła do Grupy PWN[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. How popular is biblionetka.pl? (ang.). alexa.com. [dostęp 2020-04-29].
  2. Dane ze stycznia 2018 ze strony Czym jest BiblioNETka?
  3. Mecze na żywo, www.papierowyekran.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
  4. I Nagroda Czytelników Papierowego Ekranu dla BiblioNETki! » BiblioNETka.pl, biblionetka.pl [dostęp 2017-11-22].
  5. "Witamy w nowej BiblioNETce!", dostęp 9 czerwca 2009
  6. BiblioNETka dołącza do PWN! :), www.biblionetka.pl [dostęp 2019-01-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]