Bibliobus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fiński bibliobus

Bibliobus – obwoźna, ruchoma biblioteka. Najczęściej są to autobusy lub samochody półciężarowe, specjalnie wyposażone w regały z książkami i czasopismami, dodatkowo posiadają miejsca i stoliki do czytania. Przeważnie organizowany w małych miejscowościach, w których brak biblioteki. Ma za zadanie rozpowszechniać kulturę czytelniczą[1].

Samochód ciężarowy przystosowany do obsługi czytelników zamieszkałych w miejscowościach oddalonych od stałych bibliotek i księgarń, służy jako ruchoma wypożyczalnia biblioteczna. Wnętrze Bibliobusa może pomieścić przeciętnie ok. 3000 książek i pewną ilość czasopism bieżących, ustawianych na regałach dostosowanych do ruchu samochodu. Trasy i częstość kursów organizowane są według różnych systemów. Najlepszy wydaje się system „małego koła", dający bibliobusom możliwość częstego odnawiania księgozbioru w bazie, czyli w bibliotece powiatowej lub księgarni[2].

W Polsce pierwsze Bibliobusy jeździły już w latach 70. lecz nie cieszyły się dużą popularnością, ponieważ były drogie w eksploatacji, niefunkcjonalne, nie posiadały specjalistycznego sprzętu oraz były uzależnione od warunków stanu dróg (często nieprzejezdnych szczególnie w zimie)[potrzebny przypis]. Dopiero z czasem zrozumiano potrzebę czytelnictwa, szczególnie w małych miejscowościach, miasteczkach, wsiach, trudnych dzielnicach, gdzie znajduje się jedna biblioteka z małym księgozbiorem lub też nie ma żadnej. Z czasem warunki się poprawiły, a biorąc przykład z zagranicznych bibliobusów w Polsce doceniono zastosowanie takiej formy promowania biblioteki[1]. Przykładem może być umieszczenie Bibliobusów w planie rozwoju Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu[3].

Aby zaspokoić potrzeby czytelników bibliobusy najczęściej jeżdżą w okresie wakacji[potrzebny przypis]. Wciąż wiele ludzi z nich korzysta na całym świecie, szczególnie w USA i Norwegii.

Zadaniem mobilnych bibliotek jest prezentacja książek i czasopism każdej grupie czytelniczej, promowanie czytelnictwa, zapewnienie dostępu do wiedzy i informacji oraz zachęcanie do korzystania z bibliotek. Jednocześnie jest to dobry sposób na zabawę, rozrywkę czy spędzenie wolnego czasu i oddanie się przyjemności czytania w oryginalnym otoczeniu[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bibliobus. [dostęp 2013-05-20].
  2. Pod red. Aleksandra Birkermajera: Encyklopedia wiedzy o książce. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1991.
  3. Plany rozwoju Miejskiej Biblioteki Publicznej. [dostęp 2013-05-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]