Biblioteka (Podlesice)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Biblioteka – grupa skał w miejscowości Podlesice w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce na obszarze Wyżyny Częstochowskiej. Znajdują się w lesie na wzgórzu Sulmów, po południowo-zachodniej stronie drogi z Podlesic do Kotowic, w odległości około 400 m od niej[1].

Biblioteka tworzy wydłużony i łukowato wygięty, zbudowany ze skalistych wapieni mur o wysokości do 25 m, z wszystkich stron otoczony drzewami. Nazwa nadana została przez pierwszych wspinających się na niej wspinaczy skalnych – Zdzisława Dziędzielewicza z towarzyszami. Długi i pocięty pionowymi kominami mur skalny wydawał im się podobny do tomów ksiąg na półce bibliotecznej. Szczyty skał Biblioteki są dobrym punktem widokowym. Widoczne z nich są wznoszące się nad koronami drzew Rzędkowickie Skały z samotną Leśną Turnią i blisko Biblioteki skały Apteka i Wilcza Skała (Turnia Motocyklistów). W kierunku północno-wschodnim widoczne jest Wzgórze Kołaczyk, Skały Krucze i Góra Zborów[2].

W Bibliotece wspinacze skalni wyróżnili następujące skały, ściany i inne formacje skalne: Żabia Grań, Kazerna, Kazerna II, Goliat, Dawid, Dawid II, Dawid III, Dawid IV, Trzy Kominy, Koń I, Koń II, Koń III, Żółta Ścianka, Żółta Ścianka II, Żółta Ścianka III, Sowa I, Sowa II, Sowa III, Czarny Filarek, Czarny Filarek II. Poprowadzili w nich 85 dróg wspinaczkowych o długości 7-25 m i trudności II – VI.6 w skali trudności Kurtyki. Większość ścian wspinaczkowych ma wystawę zachodnią[3].

W Bibliotece znajdują się także różne formy rzeźby krasowej, m.in. niewielkie schroniska. Największą z tych form jest Jaskinia Żabia – pionowa studnia mająca otwór u północnej podstawy muru Biblioteki[2].
Biblioteka w Podlesicach DK11 (3).jpg
Biblioteka w Podlesicach DK11 (5).jpg
Biblioteka w Podlesicach DK11 (6).jpg
Biblioteka w Podlesicach DK11 (8).jpg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mapa. Jura Krakowsko-Częstochowska. Część północna 1:52 000. Warszawa: ExpressMap, 2015. ISBN 978-83-88112-71-3.
  2. a b Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Skały Podlesickie. Apteka – Turnia Motocyklistów – Biblioteka – Dudnik – Studnia Szpatowców.. [dostęp 2018-05-15].
  3. Biblioteka. Baza topo portalu górskiego. [dostęp 2018-05-15].