Biblioteka Narodowa Katalonii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biblioteka Narodowa Katalonii
Biblioteca de Catalunya
Ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Wspólnota autonomiczna

 Katalonia

Miejscowość

Barcelona

Data założenia

1907

Położenie na mapie Katalonii
Mapa konturowa Katalonii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Biblioteka Narodowa Katalonii”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Biblioteka Narodowa Katalonii”
Ziemia41°22′52,00″N 2°10′10,99″E/41,381111 2,169719
Strona internetowa

Biblioteka Narodowa Katalonii – biblioteka założona w 1907 przez Institut d'Estudis Catalans.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka została założona w 1907 roku i mieściła się w Palau de la Generalitat de Catalunya. Pełniła rolę biblioteki Institut d'Estudis Catalans. W 1914 roku została przekształcona w bibliotekę publiczną przez Mancomunitat Katalonii. W 1931 Rada Miejska Barcelony zatwierdziła przekazanie na siedzibę dla biblioteki dawnego szpitala de la Santa Creu. Biblioteka jednak w całości do nowej siedziby przeprowadza się dopiero w 1940 roku z powody trwającej w Hiszpanii wojny domowej. W 1981 roku parlament Katalonii uchwala ustawę zgodnie z którą staje się biblioteką narodową Katalonii[1].

Siedziba[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka ma siedzibę w dawnym budynku Antic Hospital de la Santa Creu w Barcelonie. Dwupiętrowy gotycki budynek z trzech stron otaczający dziedziniec powstał w okresie od XV do XVII wieku. W XVIII wieku został rozbudowany, a na przełomie XIX i XX wieku częściowo przebudowany[2]. Pod koniec lat 80. XX wieku budynek został przebudowany, aby dostosować go do nowych funkcji, technologii i usług. Po raz kolejny w latach 1991-1998 przebudowano budynek tworząc cztery podziemne magazyny[3].

Misja[edytuj | edytuj kod]

Głównym zadaniem biblioteki zgodnie z ustawą o systemie bibliotecznym Katalonii jest gromadzenie, zachowanie i rozpowszechnianie katalońskiej produkcji wydawniczej i powiązanej z katalońskim obszarem językowym. Aby ją zrealizować Biblioteka stara się zebrać wszystko, co zostało w Katalonii i wszystko, oraz publikacje o Katalonii, jej historii, języku i kulturze. Początkowo zbiory gromadzono dzięki darowiznom, a od lat 90. XX wieku biblioteka otrzymuje egzemplarz obowiązkowy. Jednak obowiązek jego dostarczania jest nałożony na drukarnie, a nie na wydawców. Dlatego Biblioteka nie otrzymuje wszystkich wydawnictw i musi je nabywać drogą kupna[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biblioteca de Catalunya. Chronology https://www.bnc.cat [Dostęp 2019-06-06]
  2. Historical Building https://www.bnc.cat/eng [Dostęp 2019-06-04]
  3. La Biblioteca de Catalunya [Dostęp 2019-06-06]
  4. Dolors Lamarca, La Biblioteca de Catalunya en el sistema bibliotecari de Catalunya, BiD: textos universitaris de biblioteconomia i documentació, czerwiec 2004 [dostęp 2019-06-06].