Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka w Lublanie (w centrum) - widok z zamku, 2010.
Wczesna faza budowy biblioteki, 1937.

Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka w Lublanie (słoweń. Narodna in univerzitetna knjižnica = NUK) jest największą biblioteką Słowenii. Zbudowana została według planów, które w latach 1930-1931 sporządził Jože Plečnik. Budowa jej trwała od 1936 do 1941 r. Zlokalizowana jest w centrum Lublany na miejscu niegdysiejszego późnorenesansowego pałacu arystokratycznego rodu Auerspergów.

NUK uważa się za spadkobierczynię XVIII-wiecznej biblioteki publicznej - w 1774 r. Maria Teresa wydała edykt, na mocy którego ponad 600 książek ocalałych z pożaru kolegium jezuickiego przekazano do użytku publicznego, co się stało zaczątkiem pierwszej słoweńskiej publicznej biblioteki naukowej.

Ponieważ w założeniu Plečnika biblioteka była planowana na ok. 240 tys. woluminów, a obecnie zbiory jej przekroczyły 2,5 miliona woluminów, od dawna jest problem nowego budynku. Wznoszenie go rozpoczęto kilka lat temu w centrum Lublany - kłopoty finansowe co jakiś czas powodują przerywanie prac budowlanych. W początku XXI w. nałożyły się na to trudności prawne (prawa własności do gruntu). Aktualnie NUK wynajmuje pomieszczenia magazynowe poza własnym budynkiem.

W Bibliotece znajduje się m.in. 118 kart Kodeksu supraskiego, które zostały przekazane przez stronę polską w XIX wieku do badań i nigdy do Polski nie wróciły.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]