Biblioteka Rumia – Stacja Kultura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biblioteka Rumia – Stacja Kultura
Ilustracja
Koncert zespołu Piramidy w Stacji Kultura (2015)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Rumia

Adres

ul. Starowiejska 2
84-230 Rumia

Dyrektor

Dariusz Rybacki

Data założenia

12 września 2014[1]

Położenie na mapie Rumi
Mapa konturowa Rumi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Biblioteka Rumia – Stacja Kultura”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Biblioteka Rumia – Stacja Kultura”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Biblioteka Rumia – Stacja Kultura”
Położenie na mapie powiatu wejherowskiego
Mapa konturowa powiatu wejherowskiego, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Biblioteka Rumia – Stacja Kultura”
Ziemia54°34′08″N 18°23′12″E/54,568889 18,386667
Strona internetowa

Stacja Kultura – biblioteka główna Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi. Mieści się w wybudowanym w 1958 budynku dworca kolejowej stacji węzłowej w Rumi leżącej na linii Gdańsk GłównyStargard.

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

W wyniku przebudowy modernistycznego budynku rumskiego dworca zorganizowano w obiekcie nowoczesną bibliotekę o wystroju nawiązującym do symboliki kolejowej: wnętrze jest wymalowane w czerwono-czarne barwy przypominające sposób malowania starych lokomotyw, a w centralnym miejscu umieszczono zegar przypominający zegar stacyjny. W Stacji Kultura są wypożyczalnie książek dla dzieci i dorosłych, czytelnia, komputery z dostępem do internetu, audiobooki, a także galeria oraz sala konferencyjna i pracownie plastyczne. Jest siedzibą organizacji pozarządowych[1], organizowane są tu wystawy sztuki, spotkania literackie i koncerty[2].

Dzięki atrakcyjnej lokalizacji liczba czytelników wzrosła z ponad 7 tys. w chwili otwarcia biblioteki na dworcu we wrześniu 2014 do ponad 12 tys. w 2016 roku[3].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 2016 Stacja Kultura została uznana za najpiękniejszą bibliotekę świata w konkursie Library Interior Design Awards w kategorii Single Space Design[4]. Do finału konkursu dostała się jako jedyna biblioteka z Europy. W jury znaleźli się przedstawiciele Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek (ALA – American Library Association) oraz Światowego Stowarzyszenia Architektów Wnętrz (IIDA – International Interior Design Association)[2].

Projekt architektoniczny adaptacji dworca był już wcześniej nagradzany. Rok wcześniej Stacja Kultura znalazła się w gronie finalistów Nagrody Architektonicznej „Polityki[5]. Zajęła pierwsze miejsce w VII edycji plebiscytu Polska Architektura XXL, w głosowaniu internautów placówka wygrała w kategorii Wnętrzne publiczne 2014. Biblioteka zdobyła też drugie miejsce w konkursie Bryła roku 2014[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rumia: Stacja Kultura na dworcu PKP otwarta. [dostęp 2016-04-25].
  2. a b c Najpiękniejsza biblioteka świata jest w Rumi. radiogdansk.pl. [dostęp 2016-04-25].
  3. Wojciech Bielawa Biblioteka, hostel, galeria..., Express Bydgoski 20 maja 2016
  4. 1. nagroda w konkursie LIBRARY INTERIOR DESIGN AWARDS. [dostęp 2016-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 maja 2016)].
  5. Stacja Kultura w Rumi najpiękniejszą biblioteką świata. [dostęp 2016-04-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]