Biblioteka Sir Roberta Ho Tunga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biblioteka Sir Roberta Ho Tunga

Biblioteka Sir Roberta Ho Tunga (port. Biblioteca Sir Robert Ho Tung; chiń. trad. 何東圖書館) – biblioteka publiczna przy placu św. Augustyna w Makau wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek biblioteki powstał w 1894 roku i był początkowo rezydencją Dony Caroliny Cunha. W 1918 roku posiadłość zakupił hongkoński biznesmen Sir Robert Ho Tung (chiń. trad. 何東; pinyin Hé Dōng) i wykorzystywał ją jako miejsce odpoczynku w czasie swoich podróży do Makau. Robert Ho Tung przeniósł się do Makau w 1941 roku, po zajęciu Hongkongu przez Japończyków. Mieszkał w budynku do 1945 roku, do momentu zakończenia drugiej wojny chińsko-japońskiej. Robert Ho Tung zmarł w 1955 roku i zgodnie z jego wolą posiadłość przekazano rządowi Makau w celu otwarcia w budynku biblioteki publicznej[1]. Bibliotekę Sir Roberta Ho Tunga otwarto oficjalnie w 1958 roku[2].

W 2005 roku biblioteka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako część zabytkowego centrum Makau[3].

Sir Robert Ho Tung

W 2005 roku rząd Makau odnowił dawny dom Roberta Ho Tunga i wybudował obok nowy, 4-kondygnacyjny budynek o powierzchni 30 tys. m², będący największą biblioteką w Makau. W sumie przeznaczono na ten cel ok. 20 mln MOP. Od tego momentu w zabytkowej rezydencji przechowywane są wyłącznie dokumenty archiwalne, klasyczne dzieła chińskie i pozycje dotyczące historii Chin, natomiast w nowej bibliotece multimedialnej zgromadzono resztę zbiorów[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Przed biblioteką znajdują się żółte arkady z pięcioma żelaznymi bramami i balustradą z niebieskimi, glazurowanymi tralkami na górze. Budynek biblioteki posiada trzy kondygnacje. Z przodu budynku, na parterze, mieści się mała loggia z pięcioma arkadami, w której znajdują się drzwi wejściowe. Na dwóch wyższych piętrach umieszczono po pięć dużych okien łukowych. Pomiędzy oknami występują białe pilastry w stylu jońskim, które kontrastują z żółtą fasadą. Budynek zwieńczono dachem z czerwonych cegieł, zabudowanym niskimi ściankami z czterech stron. Obok biblioteki mieści się ogród[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Macao Heritages (9) Sir Robert Ho Tung Library. cultural-china.com. [dostęp 2011-06-06]. (ang.).
  2. a b c Sir Robert Ho Tung Library. olamacauguide.com. [dostęp 2011-06-06]. (ang.).
  3. Advisory Body Evaluation (of Historic Centre of Macao). UNESCO. [dostęp 2011-06-06]. (ang.).


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]