BiełAZ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Białoruska Fabryka Samochodowa
Biełaruski Autamabilny Zawod (BiełAZ)
Ilustracja
Państwo  Białoruś
Adres ul. 40 lat Października
222161 Żodzino
Data założenia 1948
Forma prawna Otwarta spółka akcyjna
Zatrudnienie 12 000
brak współrzędnych
Strona internetowa

Białoruska Fabryka Samochodowa[1] (Biełaruski Autamabilny Zawod, BiełAZ, БелАЗ) – białoruski producent pojazdów rolniczych i budowlanych.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Fabryka została założona w 1948 roku. Po upadku Związku Radzieckiego, przedsiębiorstwo musiało dostosować się do zmieniającego się otoczenia gospodarczego. Żeby poszerzyć swoją linię produktów rozpoczęto produkować nowe produkty dla budownictwa drogowego i produkcji przemysłu metalurgicznego. Pojazdy BiełAZ zyskały dobrą reputację głównie w Wietnamie oraz Afryce Północnej.

BiełAZ jest jednym z największych przedsiębiorstw wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. System Zarządzania Jakością stosowany w badaniach i rozwoju, wytwarzania, budowy i sprzedaży usług w sprzęt jest zgodny z międzynarodową normą ISO 9001. Największym produkowanym obecnie w przedsiębiorstwie pojazdem jest BiełAZ 75710 o ładowności 450 ton.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Centrum Naukowo-Analityczne „Białoruska Perspektywa”: Kto jest kim w Białorusi. Białystok: Podlaski Instytut Wydawniczy, 2000, s. 132, seria: Biblioteka Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Białoruś. ISBN 83-913780-0-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]