Białoruska Fabryka Samochodowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z BiełAZ)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Białoruska Fabryka Samochodowa
Biełaruski Autamabilny Zawod (BiełAZ)
Białoruska Fabryka SamochodowaBiełaruski Autamabilny Zawod (BiełAZ)
Data założenia 1948
Lokalizacja  Białoruś, Żodzino
Prezes Pawieł Maryjew
Branża Motoryzacja
Produkty pojazdy rolnicze i budowlane
Strona internetowa

Białoruska Fabryka Samochodowa[1] (Biełaruski Autamabilny Zawod, BiełAZ, БелАЗ) – białoruski producent pojazdów rolniczych i budowlanych. Fabryka została założona w 1948 roku. Dotąd wyprodukowała ponad 120 tysięcy pojazdów przeznaczonych do służby w różnych krajach świata.

Po upadku Związku Radzieckiego, firma musiała dostosować się do zmieniającego się otoczenia gospodarczego. Żeby poszerzyć swoją linię produktów rozpoczęto produkować nowe produkty dla budownictwa drogowego i produkcji przemysłu metalurgicznego. Pojazdy firmy BiełAZ zyskały dobrą reputację głównie w Wietnamie oraz Afryce Północnej. Firma BiełAZ jest jednym z największych przedsiębiorstw wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. System Zarządzania Jakością stosowany w badaniach i rozwoju, wytwarzania, budowy i sprzedaży usług w sprzęt jest zgodny z międzynarodową normą ISO 9001. Największym produkowanym obecnie w firmie pojazdem jest BiełAZ 75710 o ładowności 450 ton.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Centrum Naukowo-Analityczne „Białoruska Perspektywa”: Kto jest kim w Białorusi. Białystok: Podlaski Instytut Wydawniczy, 2000, s. 132, seria: Biblioteka Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Białoruś. ISBN 83-913780-0-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]