Białoruska Fabryka Samochodowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z BiełAZ)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Białoruska Fabryka Samochodowa
Biełaruski Autamabilny Zawod (BiełAZ)
Białoruska Fabryka SamochodowaBiełaruski Autamabilny Zawod (BiełAZ)
ilustracja
Forma prawna przedsiębiorstwo państwowe
Data założenia 1948
Państwo  Białoruś
Siedziba ul. 40 lat Października
222161 Żodzino
Prezes Pawieł Maryjew
Branża motoryzacja
Produkty pojazdy rolnicze i budowlane
Zatrudnienie 12 000
brak współrzędnych
Strona internetowa

Białoruska Fabryka Samochodowa[1] (Biełaruski Autamabilny Zawod, BiełAZ, БелАЗ) – białoruski producent pojazdów rolniczych i budowlanych. Dotąd wyprodukowała ponad 120 tysięcy pojazdów przeznaczonych do służby w różnych krajach świata.

Historia i opis fabryki[edytuj]

Fabryka została założona w 1948 roku. Po upadku Związku Radzieckiego, firma musiała dostosować się do zmieniającego się otoczenia gospodarczego. Żeby poszerzyć swoją linię produktów rozpoczęto produkować nowe produkty dla budownictwa drogowego i produkcji przemysłu metalurgicznego. Pojazdy firmy BiełAZ zyskały dobrą reputację głównie w Wietnamie oraz Afryce Północnej. Firma BiełAZ jest jednym z największych przedsiębiorstw wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. System Zarządzania Jakością stosowany w badaniach i rozwoju, wytwarzania, budowy i sprzedaży usług w sprzęt jest zgodny z międzynarodową normą ISO 9001. Największym produkowanym obecnie w firmie pojazdem jest BiełAZ 75710 o ładowności 450 ton.

Galeria[edytuj]

Przypisy

  1. Centrum Naukowo-Analityczne „Białoruska Perspektywa”: Kto jest kim w Białorusi. Białystok: Podlaski Instytut Wydawniczy, 2000, s. 132, seria: Biblioteka Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Białoruś. ISBN 83-913780-0-4.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]