Biedny rybak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biedny rybak
Ilustracja
Autor Pierre Puvis de Chavannes
Rok wykonania 1881
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 155,5 × 192,5 cm
Muzeum Musée d’Orsay
Miejscowość Francja Paryż

Biedny rybak (Ubogi rybak, fr. Le Pauvre Pêcheur) – obraz olejny francuskiego malarza Pierre’a Puvisa de Chavannes’a, znajdujący się obecnie w Musée d’Orsay w Paryżu[1]. Pierwsza wersja obrazu powstawała w latach 1879–1881[2].

Biedny rybak był jednym z najczęściej interpretowanych obrazów przez twórców symbolizmu francuskiego. Dzieło według samego malarza przedstawia rybaka i dwoje dzieci, co ma uosabiać biedę. Według symbolistów, obraz miał być alegorią losu człowieka lub miał przedstawiać wiarę w Boga i odrodzenie życia. Dla innych postać rybaka jest alegorią Chrystusa[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Na pierwszym planie widoczny jest rybak stojący w łodzi w geście oczekiwania. Jego sieć zanurzona jest w wodzie a on sam ma nadzieje na lepszy połów niż dotychczas. Ciężkie i biedne życie widoczne jest w jego powyciąganych szatach w szarych kolorach. Podobnie przedstawiona została kobieta – starsze dziecko lub żona rybaka, która zbiera kwiaty lub jadalne korzonki. Jedynie dziecko ubrane jest w jaskrawą kolorową szatę, co może być symbolem nadziei na przyszłość ale również i cierpienia wynikające z biedy.

Obraz został namalowany w nieokreślonym stylu, bez powiązań motywów historycznych, bez scen rodzajowych. Odbiegał zupełnie od modnego wówczas stylu prezentowanego na Salonach. Mimo to płótno spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem przez młodych symbolistów i jako pierwsze dzieło artysty zostało włączone do zbiorów muzeum narodowego. W środowiskach konserwatywnych obraz doczekał się wielu krytycznych komentarzy związanych głównie z brakiem realizmu.

W 1887 obraz ten, będący wówczas w posiadaniu kolekcjonera Émile’a Boivina, został włączony za sprawą marszanda Paula Durand-Ruela w poczet francuskiej kolekcji narodowej jako reprezentujący twórczość Pierre’a Puvisa de Chavannes’a. Państwo francuskie wykupiło obraz i umieściło go w Musée du Luxembourg w Paryżu[3]. Aby zrekompensować Boivinowi jego stratę Pierre Puvis de Chavannes namalował mu kolejny obraz o tym samym tytule. Kopia ta jest wertykalna, dziecko znajduje się w łodzi, brak również kobiety. Obraz ten znajduje się w National Museum of Western Art w Tokio. Trzecia, nieukończona w pełni kopia autorska znajduje się w The Smith College Museum of Art w Northampton (Massachusetts) i jest zmniejszoną wersją oryginału z Musée d’Orsay. Część specjalistów wątpi w autentyczność tej wersji[2].

Obraz jest wspomniany w powieści Żeromskiego Ludzie bezdomni (w rozmowie Judyma z Joanną).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Le pauvre pêcheur (fr.). Musée d’Orsay. [dostęp 2021-03-04].
  2. a b c John F. Davis, Jaroslaw Leshko: The Smith College Museum of Art: European and American painting and sculpture, 1760-1960. New York: Hudson Hill Press, 2000, s. 100. ISBN 1-55595-194-5.
  3. Russell T. Clement: Four French symbolists: a sourcebook on Pierre Puvis de Chavannes, Gustave Moreau, Odilon Redon, and Maurice Denis. Westport, Conn.: Greenwood Press, 1996, s. 6. ISBN 0-313-29752-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]