Biedronka dziesięciokropka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biedronka dziesięciokropka
Adalia decempunctata
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Imago
Ilustracja
Larwa
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Coccinellinae

Plemię

Coccinellini

Rodzaj

Adalia

Podrodzaj

Adalia s.str.

Gatunek

Adalia (Adalia) decempunctata

Biedronka dziesięciokropka (Adalia decempunctata) – gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych.

Chrząszcz o szerokim, owalnym ciele długości od 3,5 do 5 mm. Głowę ma żółtą z dwiema czarnymi plamami przy nasadzie, przy czym plamy te mogą się zlewać tak, że kolor żółty ograniczony jest do plamki z przodu głowy. Przedplecze typowo jest żółtawe z 5–7 czarnymi plamami albo czarnym M-kształtnym wzorem, ale może być też czarne z żółtymi brzegami bocznymi, na których to mogą występować jeszcze czarne plamki. Pokrywy tego gatunku cechują się ekstremalnie zmienną kolorystyką. W jednym z typów ubarwienia są żółtopomarańczowe z 7 małymi kropkami na każdej, które to mogą zanikać lub łączyć się ze sobą. W drugim typie ubarwienia są czarne do brunatnych z pięcioma dużymi, żółtopomarańczowej do czerwonawej barwy plamami na każdej; tu plamy również mogą się ze sobą łączyć, co najczęściej ma miejsce na bokach pokryw. Kolejny typ ubarwienia cechują czarne do brunatnych pokrywy z czerwoną plamą półksiężycowatego kształtu wokół barków i ewentualnie z dodatkowymi kropkami w tylnej połowie pokryw. Pomiędzy tymi typami występują też różnorodne przejścia. Stopy mają na pazurkach szeroki, duży i wyraźnie dostrzegalny ząb dodatkowy. Na wypukłym przedpiersiu brak jest żeberek. Epimeryty śródpiersia są białe i wyraźnie kontrastują z resztą spodu ciała. Linia udowa na pierwszym segmencie odwłoka nie osiąga wierzchołkiem jego przedniego brzegu[1].

Owad znany z prawie całej Europy, palearktycznej Azji i Afryki Północnej. Bytuje na roślinach liściastych, np. dębach, grabach i lipach. Zasiedla lasy liściaste i zarośla, polany, wyręby, parki i nasadzenia przydrożne. Zimowanie odbywa pod opadłymi liśćmi. W Polsce jest pospolity na terenie całego kraju[2][1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ryszard Bielawski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 76 Biedronki - Coccinellidae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1959, s. 69-72.
  2. B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Cucujoidea, część 2. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (13), 1986.