Biegacz Scheidlera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Biegacz Scheidlera
Carabus scheidleri
Fabricius, 1792
Biegacz Scheidlera
Biegacz Scheidlera
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze drapieżne
Rodzina biegaczowate
Podrodzina Carabinae
Plemię Carabini
Rodzaj Carabus
Gatunek biegacz Scheidlera

Biegacz Scheidlera (Carabus scheidleri) - gatunek dużego chrząszcza drapieżnego z rodziny biegaczowatych. Występuje od południowych Niemiec poprzez wschodnią Słowację i Austrię do północno-zachodnich Węgrzech (C. s. preysleri) oraz na Ukrainie (C. s. excellens). W Polsce spotykany jest na południowym wschodzie[1]. Osiąga od 20 do 34 mm długości, w zależności od podgatunku i płci. Większa część pancerza jest czarna, zaś krawędzie i górna część przedplecza miedzistobrązowa, miedzistoczerwona, niebieskoczarna lub brunatnoczarna. Powierzchnię głowy i przedplecza pokrywają nieregularne bruzdy i zmarszczki. Preferuje otwarte przestrzenie z licznymi kryjówkami takimi jak kamienie, korzenie lub duże grudy ziemi. Spotykany jest także na terenach podgórskich nawet do 1300 metrów n.p.m. (stanowisko Tarnica i Halicz). W Polsce podlega częściowej ochronie gatunkowej[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Watała C., 1995. ,,Przegląd Carabidae Polski. Część I. Wstęp oraz plemię Carabini. (Review of Carabidae of Poland. Part I. Introduction and the tribe Carabini). Acta Univ. Lodensis, Folia Zool. 3, Łódź, 115pp
  2. Na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. 2014 poz. 1348)
  3. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r., poz. 2183). [dostęp 2017-01-16]..