Biegi przeszkodowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gettingtough.jpg
Pokonywanie ubłoconego muru podczas biegu

Biegi przeszkodowe (OCR) ((ang.) Obstacle Course Racing) – rodzaj biegu przełajowego urozmaiconego naturalnymi i sztucznymi przeszkodami terenowymi wymagającymi szczególnego wysiłku i odporności do ich pokonania. Długość tras oraz liczba i rodzaj przeszkód dostosowane są w taki sposób, aby umożliwić start zarówno początkującym, jak i osobom zaangażowanym w dużym stopniu w uprawianie sportu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy bieg przeszkodowy dla amatorów prawdopodobnie odbył się w 1987 roku w Anglii[1]. Pierwszym oficjalnym biegiem przeszkodowym na terenie Polski był Hunt Run. Odbył się on w 2012 roku pod nazwą Dirt Hunter i hasłem przewodnim: „Prawdopodobnie Najbardziej Ekstremalne 5 km w Twoim Życiu”. Później swoją działalność rozpoczęły Survival Race oraz Runmageddon – oba biegi zostały zorganizowane po raz pierwszy w 2014 roku.

Liczba zainteresowanych tą formą rozrywki z roku na rok jest coraz większa i osiąga kilka tysięcy uczestników na jednym wydarzeniu. Biegi przeszkodowe przyjmują już formę sportowego festiwalu z atrakcjami dla całej rodziny. Dodatkowo, z uwagi na brak standaryzacji przeszkód, organizatorzy prześcigają się w kreatywności i wymyślaniu nowych utrudnień. Jest to obecnie jedna z alternatyw dla tradycyjnych imprez biegowych[2].

Od 2016 roku rozgrywane są Mistrzostwa Europy.

Biegi przeszkodowe w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Według serwisu „testyoutdoorowe.pl” w Polsce odbyło się w 2017 r. co najmniej 17 większych biegów przeszkodowych, z których 5 najbardziej popularnych to[3]:

Od 2018 roku organizowane są Mistrzostwa Polski, Liga OCR oraz Puchar Polski.

Przykładowe przeszkody[4][edytuj | edytuj kod]

  • Quarter Pipe. Przeszkoda polega na wspięciu się na 4 m rampę przez odpowiedni podbieg i wyskok. Często wymaga pomocy innych uczestników, którzy czekają na szczycie i wciągają zawodników nie potrafiących samemu pokonać przeszkody.
  • Multiring. Konstrukcja, którą pokonuje się w powietrzu, przechodząc, dzięki podtrzymywaniu się jedynie dłońmi, na zawieszonych chwytach.
  • Kontenery z lodem. Przejście przez kontener wypełniony wodą i bryłami lodu.
  • Slip&Slide. Wielka zjeżdżalnia z wodą i pianą, po której trzeba się ześlizgnąć.

Poziom zaawansowania[edytuj | edytuj kod]

Biegi przeszkodowe są dostępne dla osób w każdym wieku – również dla dzieci, dzięki tworzeniu edycji dziecięcej (np. Survival Race KIDS). Większość tego typu wydarzeń oferuje różne opcje zaawansowania tras, tak, aby mogli w nich wystartować wszyscy, bez względu na poziom przygotowania psychofizycznego. Istnieją krótkie dystanse przygotowane z myślą o osobach rozpoczynających swoją przygodę z biegami przeszkodowymi, jak i mordercze odcinki dla najbardziej wytrwałych. Znaczenia nie ma również płeć – z przeszkodami radzą sobie zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Tego typu wydarzenia to rozrywka zarówno dla amatorów sporadycznego joggingu, przez miłośników crossfitu, aż po doświadczonych uczestników maratonów. Niezależnie od preferowanej formy aktywności fizycznej, w biegach survivalowych liczy się przede wszystkim ogólna sprawność fizyczna oraz dobra kondycja psychiczna. Bardzo ważnym wyróżnikiem biegów ekstremalnych jest ich zmienna i urozmaicona formuła. Dla zawodników przygotowuje się niecodzienne trasy z wymyślnymi przeszkodami. Dodatkowych emocji dodaje też oprawa i atmosfera tego typu wydarzeń. Większość uczestników staje na starcie nie z myślą o biciu rekordów i jak najszybszym pokonaniu trasy, ale raczej z zamiarem dobrej zabawy, zmierzenia się z własnymi słabościami oraz porządnego „sponiewierania się” w błocie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozrywka tylko dla twardzieli? 5 faktów o biegach survivalowych, „Playboy.pl” [dostęp 2017-11-08] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-05] (pol.).
  2. OCR Polska, ocrpolska.org [dostęp 2017-11-08].
  3. Biegi z przeszkodami w Polsce – kompendium 2017, „TestyOutdoorowe” [dostęp 2017-11-08] (pol.).
  4. Survival Race Miejski Bieg Z Przeszkodami, Survival Race [dostęp 2017-11-08] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]