Bielbaw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Bielbaw” Spółka Akcyjna w likwidacji
Christian Dierig AG
Logo
Ilustracja
Zabudowania dawnej fabryki Dieriga w Bielawie
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Siedziba

Bielawa

Data założenia

1805

Data likwidacji

2008

Forma prawna

spółka akcyjna

Nr KRS

0000008751

Położenie na mapie Bielawy
Mapa konturowa Bielawy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Bielbaw” Spółka Akcyjna w likwidacji”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Bielbaw” Spółka Akcyjna w likwidacji”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Bielbaw” Spółka Akcyjna w likwidacji”
Położenie na mapie powiatu dzierżoniowskiego
Mapa konturowa powiatu dzierżoniowskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Bielbaw” Spółka Akcyjna w likwidacji”
Ziemia50°40′57,22″N 16°36′10,07″E/50,682561 16,602797
Strona internetowa

Bielbaw (dawniej Christian Dierig AG) – przedsiębiorstwo produkujące tkaniny, obecne ponad 200 lat na śląskim rynku tekstylnym. W 2008 r., po ogłoszeniu upadłości, markę Bielbaw zakupiła spółka Greno.


Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Pościele[edytuj | edytuj kod]

Tkaniny[edytuj | edytuj kod]

Przeznaczone na[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo powstało w 1805 roku. Jego założycielem był Christian Gottlob Dierig. Skupiał on miejscowych chałupników produkujących tkaniny bawełniane. Było to jedno z pierwszych takich przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku.

Mimo zniszczeń, jakie odniósł zakład w czasie powstania tkaczy śląskich w 1844, potomkom Dieriga udało się w następnych latach doprowadzić przedsiębiorstwo do świetności. Pod nazwą Christian Dierig AG stało się ono w II poł. XIX w. największą fabryką tekstylną na Dolnym Śląsku. W czasie II wojny światowej dla Christian Dierig AG pracę świadczyły też kobiety z obozu Frauen Wohnlager XXII w Gellenau (Jeleniów)[1].

Dawne nazwy
  • Christian Dierig Aktiengesellschaft
  • Państwowa Fabryka Wyrobów Bawełnianych Nr 1 w Bielawie
  • Bielawskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. II Armii Wojska Polskiego
  • Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. II Armii Wojska Polskiego „Bielbaw”
  • Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Bielbaw” S. A.

Główne zakłady Dieriga w Bielawie zostały w 1945 znacjonalizowane przez państwo polskie, jednak dzięki posiadaniu fabryki w Augsburgu w zachodniej strefie okupacyjnej Niemiec, spółka Christian Dierig AG zachowała ciągłość prawną, i kierowana jest przez rodzinę Dierigów do dziś.

Zakłady w Bielawie funkcjonowały po 1945 jako Państwowa Fabryka Wyrobów Bawełnianych Nr 1, popularnie jednak zwane były Bielawską Jedynką. Od 1950 przyjęły nazwę Bielawskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. II Armii Wojska Polskiego, którą rozszerzono potem o łatwiej rozpoznawalny skrót Bielbaw.

Do niedawna w Bielawie istniały przedsiębiorstwa włókiennicze – Bielbaw oraz Bieltex, które ogłosiły upadłość. W okresie swojej świetności zatrudniały 10 tys. pracowników.

W roku 1992 przedsiębiorstwo państwowe BZPB im. II Armii Wojska Polskiego „Bielbaw” przekształcone zostało w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W styczniu 2008 r. zakład ogłosił upadłość, a w maju 2008 r. wyłączne prawa do marki Bielbaw nabyła firma Greno.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dąbrowa Górnicza – stare pocztówki, fotografie, mapy, dokumenty. dawnadabrowa.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-23)]..