Bielce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bielce / Bălți
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Mołdawia
Burmistrz Renato Usatîi
Powierzchnia 73 km²
Populacja (2012)
• liczba ludności

149 800
Nr kierunkowy +373 231
Kod pocztowy 3100
Położenie na mapie Mołdawii
Mapa lokalizacyjna Mołdawii
Bielce / Bălți
Bielce / Bălți
Ziemia47°46′N 27°55′E/47,766667 27,916667
Strona internetowa
Sztandar z Orłem Białym w Domu Polskim w Bielcach. Dar Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie

Bielce (rum. Bălți) – drugie co do wielkości (nie biorąc pod uwagę Tyraspolu w Republice Naddniestrzańskiej) miasto Mołdawii, nazywane często "północną stolicą". Jego dzielnicą są Bielce Nowe (Bălții Noi), założone przez polskich emigrantów[1].

Demografia[edytuj]

Według oficjalnych danych statystycznych z 2004 roku w Bielcach mieszka[2]:

Religia[edytuj]

Deklaracje wyznaniowe mieszkańców z ostatniego spisu ludności:

Polonia[edytuj]

Polskie Towarzystwo Medyczne w Mołdawii[edytuj]

Od 1995 roku w Mołdawii działa Polskie Towarzystwo Medyczne. Na początku Stowarzyszenie zaistniało jako koło medyczne przy Stowarzyszeniach Dom Polski w Bielcach i Związek Polaków w Kiszynowie. Z upływem lat Stowarzyszenie się powiększyło i w 1998 r. zostało zarejestrowane oficjalnie w Urzędzie m. Bielcy. Od 1998r, PTM jest członkiem Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Prezes PTM reprezentuje Stowarzyszenie w Federacji i jest członkiem Rady Federacji. Członkowie PTM aktywnie uczestniczą we wszystkich wydarzeniach Polonii Medycznej, wyjeżdżają na Kongresy Polonii Medycznej, na Sympozja i Konferencje medyczne. Przedstawiciele PTM uczestniczyli w obradach II, III, IV, V Kongresów Polonii Medycznej, II Europejskiego Zjazdu Lekarzy w Ostrawie, brali udział w IV Krajowym Zjeździe Lekarzy w Warszawie, w Sympozjach w Wilnie i we Lwowie. Lekarze PTM mają możliwość wyjechać na staże medyczne do Polski i chętnie z tego korzystają. Czworo lekarzy było na stażu w Krakowie, 2 - w Lublinie, 2 - w Warszawie, 1 - w Poznaniu. PTM nawiązało ścisłe kontakty z innymi Towarzystwami medycznymi, współpracuje z Polskim Związkiem Medycznym w Szwecji i Berlinie, ze Stowarzyszeniem Lekarze Nadziei i Polską Misją Medyczną. Od Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie, w 1998 r. Stowarzyszenie otrzymało w darze używany komputer. Za pomocą Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych w 2002 r. Stowarzyszenie otrzymało jeszcze 2 komputery, dzięki czemu członkowie mogą korzystać z Internetu. Dużo pomaga w realizacji projektów St. Wspólnota Polska oddziały Warszawski i Krakowski. Pomoc charytatywną okazuje również Stowarzyszenie "Kresy" i Firma "INMED" z Krakowa.

W Bielcach urodził się polski aktor i reżyser teatralny Bronisław Dąbrowski.

Działalność w grupach terytorialnych[edytuj]

PTM w Mołdawii działa w 3 grupach terytorialnych: grupa Bielce, grupa Kiszyniów i grupa Styrcza. Każda z grup prowadzi swoją działalność samodzielnie według własnego programu, ma swój własny zarząd i prezesa. Oprócz tego w ramach programu działalności odbywają się imprezy, które skupiają wszystkich członków Stowarzyszenia. Działalność w grupach różni się w zależności od warunków życia i pracy ich członków. Funkcje prezesa PTM w Mołdawii pełni po kolei jeden z prezesów.

Grupą Kiszyniów kieruje dr Augustyn Zagórski, a grupą Głodiany dr Olga Promińska. Grupa terytorialna Kiszyniów skupia lekarzy polskich z Kiszyniowa i okolic. Obecnie liczy około 20 osób. W swojej działalności stawia akcent na aktywność naukową i towarzyską.

Grupa Bielce. Obecnie grupa Bielce liczy 34 członków: 21 lekarzy, 3 rezydentów, 5 studentów medycyny i 5 pielęgniarek. Prezes Andżela Bogucka

Na zebraniach członkowie odczytują referaty na interesujące tematy, wysłuchują sprawozdania ze stażów lekarskich, wyjazdów na konferencje i zjazdy, dyskutują na temat ciekawych przypadków ze swojej pracy.

Demografia[edytuj]

Liczba ludności w poszczególnych latach[6]:

1959 1970 1979 1989 2004 2014[7]
67 666 105 505 126 950 161 475 127 561 149 800

Hospicjum[edytuj]

Na skutek reformy Służby Zdrowia w Mołdawii, usługi medyczne i leki stały się niedostępne dla większości emerytów i ubogich. Członkowie PTM prowadzą obszerną działalność charytatywną, najbardziej zaangażowani w tej działalności są lekarze z Bielc i Styrczy. W 1999 r. we współpracy z Parafią śww. Archaniołów i Organizacją "Caritas" zostało założone Hospicjum domowe, dla udzielania pomocy samotnym, przewlekle chorym osobom z ubogich Polskich rodzin. Personel Hospicjum - lekarze i pielęgniarki PTM oraz wolontariusze, szkoleni przez członków PTM, udzielają w domu pomocy medycznej, duchowej i niekiedy materialnej ubogim, samotnym osobom, których w ewidencji jest już ponad 90. Dla uzyskania środków na leki i środki higieniczne dla podopiecznych Hospicjum, PTM organizuje różne imprezy: wyprzedaż własnej biżuterii, koncerty muzyki poważnej, sezonowe wyprzedaże odzieży itd. Co roku członkowie PTM w Światowy Dzień Chorego i w rocznicę założenia Hospicjum wyjeżdżają do swoich podopiecznych z darami.

Pomoc materialną w prowadzeniu Hospicjum okazują polskie i międzynarodowe organizacje pozarządowe: Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", Stowarzyszenie "Friend of Poland", Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenie "Lekarze Nadziei". W 2001 r. przy pomocy Wspólnoty Polskiej, Oddział w Krakowie, została zorganizowana w Bielcach przychodnia dobroczynna dla Polaków. W przychodni, w wolne od pracy godziny, lekarze PTM - ginekolog, internista i pediatra, udzielali bezpłatnych konsultacji medycznych. Tu można było zrobić niektóre badania - EKG, zmierzyć poziom glukozy we krwi i zrobić procedury fizykoterapeutyczne i masaż. W ewidencji przychodni jest około 300 dorosłych - emeryci, inwalidzi, bezrobotni i dzieci z niepełnych rodzin. Najwięcej uwagi lekarze poświęcają chorym dzieciom z niepełnych i ubogich rodzin. Jest ich w ewidencji 96, w tym 6 dzieci niepełnosprawnych. W ciągu roku lekarze PTM leczą te dzieci, a w lecie organizują dla ich uzdrowienia półkolonie i wyjazdy na kuracje. W lipcu 2000 i 2002 przy pomocy St. Wspólnota Polska i Domu Polskiego z Kaczyki, zostały zorganizowane wyjazdy dzieci, ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, do Kaczyki, Rumunia. W tej wsi jest kopalnia soli, w której dzieci spędzały wiele godzin, wdychając lecznicze powietrze. Oprócz tego tam są góry, las i woda mineralna. W lipcu 2003 r. przy pomocy St. Wspólnota Polska oddział w Warszawie i przewodniczącej Polonii w Konstancy, P. Barbary Breaban został zorganizowany wyjazd dzieci nad Morze Czarne do Konstancy w Rumunii.

W działalności charytatywnej uczestniczą również lekarze z Polski. Latem 2001 i 2002 roku lekarze z Polskiej Misji Medycznej przyjeżdżali do Bielc i przy pomocy członków PTM, zbadali i rozdzielili leki Polakom w Bielcach, Styrczy i Pierwomajsku. W 2001 r. prezes Stowarzyszenia Lekarze Nadziei P. Profesor Zbigniew Chłap dowiózł do Bielc pomoc humanitarną na sumę 25 500 zł. PTM otrzymało i przekazało ją do Domu Starców, Domu Dziecka, Szpitala Wojewódzkiego, przedszkola dla dzieci niepełnosprawnych N29, Centrum Perinatologii w Bielach i Centrum Neurochirurgii w Kiszyniowie. W listopadzie 2002 r. PTM pomagało w dostarczaniu z Płocka transportu z pomocą humanitarną dla Szpitala Wojewódzkiego w Bielcach.

Członkowie PTM często spędzają razem święta, organizują wyjazdy do Styrczy i Kiszyniowa. We wrześniu co rok wyjeżdżają na koncerty polskiej muzyki poważnej do Filharmonii i Sali Organowej w Kiszyniowie, w grudniu – do Opery na balet P. Czajkowskiego, „Dziadek do orzechów”.

Adres[edytuj]

Str. G. Coşbuc 17/53,
3121 Bălți, Moldova

Prezes grupy regionalnej Bielce: dr Angela Bogucka

Stowarzyszenie "Dom Polski"[edytuj]

Dnia 20 stycznia 1994 roku zostało zarejestrowane w Bielcach Stowarzyszenie "Dom Polski", które współpracuje z parafią oraz innymi organizacjami polonijnymi działającymi w Bielcach: Polskie Towarzystwo Medyczne, Caritas, Duszpasterstwo Nauczycieli, Ambasada RP w Kiszyniowie, instytucjami oraz organizacjami w Polsce: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", organizacjami polonijnymi na Ukrainie i w Rumunii.

Od 2004 roku na miejscowym uniwersytecie im. Alecu Russo działa Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej.

Działalność "Domu Polskiego"[edytuj]

Media[edytuj]

 • od listopada 1996 roku wydaje czasopismo "Jutrzenka"
 • od maja 2003 roku nadaje audycję w języku polskim "Polska fala"

Działalność kulturalna i artystyczna[edytuj]

 • zespół wokalny "Jaskółki"
 • zespół tańca ludowego "Krokus"
 • MODES - Młodzieżowa Organizacja Przyjaźni
 • drużyna harcerska im. Stanisława Żółkiewskiego
 • "Jutrzenka" Pismo Polaków w Mołdawii

"Jutrzenka" - Pismo Polaków w Mołdawii[edytuj]

Pierwszy numer "Jutrzenki" ukazał się 11 listopada 1996 roku. Na początku pamiętnej jesieni zebrało się parę osób i rozpoczęło naradę w sprawie wydawania polskiej gazetki w Bielcach. W tej grupce znalazło się dwóch duchownych: ks. proboszcz Jacek Puć i ks. Aleksander Suchan oraz nauczycielka języka polskiego pani Wanda Burek.

W pierwszych latach po powstaniu czasopismo ukazywało się na koszt własny założycieli, niektórzy z nich do tej pory biorą udział w wydawaniu "Jutrzenki". Od 2000 roku "Jutrzenka" jest wspierana finansowo przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" ze środków Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Bardzo pomaga również Konsulat RP.

W ciągu tych lat razem z redaktorem naczelnym Heleną Usową pismo współtworzyli oddani swojej pracy członkowie Stowarzyszenia "Dom Polski": Tatiana Zalewska, Witalij Majewski, Andżela Bogucka, Julia Koniwszczyńska, Natalia Cympowa, Irena Lisowska, Olga Szyjatowa oraz przedstawiciele Polonii kiszyniowskiej – Krystyna i Florentyna Czupryniak, a spośród Polonii styrczańskiej – Ałła Klimowicz. Zawsze pomagały redakcji nauczycielki języka polskiego, pracujące w Bielcach, Kiszyniowie i Oknicy: Wanda Burek, Małgorzata Kamińska, Alicja Wlazłowicz, Anna Szarek, Beata Błażuk-Chodzińska, Dorota Kruczek, Agnieszka Danowska, Magdalena Bałka. Niektóre z wymienionych osób już wyjechały z Bielc, ale do tej pory współpracują z redakcją za pośrednictwem Internetu.

W redagowaniu "Jutrzenki" chętnie bierze udział młodzież polonijna, także ta studiująca w innych miastach i krajach oraz uczniowie bieleckich szkół. Od dawna uczestniczy we współtworzeniu czasopisma najstarszy korespondent Tadeusz Gaydamowicz, znany architekt z Krakowa, któremu w 2003 roku nadano tytuł Seniora Polonii Mołdawskiej.

"Jutrzenka" dociera co miesiąc do blisko 500 odbiorców na terenie całej Mołdawii. Za największe osiągnięcie należy uznać trwałą pozycję, jaką miesięcznik uzyskał w ciągu swojego istnienia w polonijnym – i nie tylko – środowisku. Na łamach "Jutrzenki" przybliża się czytelnikom zarys historyczny i stan obecny relacji polsko-mołdawskich, wzbudza się zainteresowanie kulturą i tradycją polską, zachęca się do poszukiwania własnych korzeni..

Miasta partnerskie[edytuj]

Odniesienia w kulturze[edytuj]

Słynna żydowska piosenka w języku jidisz "Majn Sztetełe Bełz" odnosi się właśnie do Bielców. Nazwa tego miasta w jidysz brzmiała Bełz. W Bielcach urodził się lub spędził dzieciństwo autor tekstu piosenki, Jacob Jacobs.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Elena Pumnea, Mój rodowód
 2. Population by main nationalities, in territorial aspect. National Bureau of Statistics of the Republic of Moldova. [dostęp 21 stycznia 2015].
 3. Watchtower: Rocznik Świadków Jehowy: 2004. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2004, s. 99.
 4. Służenie Bogu pomimo trudności. „Przebudźcie się!”, s. 19-23, 22 kwietnia 2005. Watch Tower Bible and Tract Society. 
 5. Watchtower: Zebrania zborowe. jw.org. [dostęp 2017-01-19].
 6. 1. Population at the 1959, 1970, 1979, 1989 and 2004 censuses, by sex and area, in territorial aspect. National Bureau of Statistics of the Republic of Moldova. [dostęp 21 stycznia 2015].
 7. Numărul populaţiei stabile al Republicii Moldova la 1 ianuarie 2014, în profil teritorial. National Bureau of Statistics of the Republic of Moldova. [dostęp 21 stycznia 2015].

Bibliografia[edytuj]