Bielińscy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bieliński – nazwisko kilku polskich rodów szlacheckich, których przedstawiciele byli czasem również zapisywani/pisali się jako Bilińscy.

herb Ciołek

Bielińscy herbu Ciołek[edytuj | edytuj kod]

Bielińscy herbu Ciołek - polski ród szlachecki, którego przedstawiciele w drugiej połowie XV wieku byli właścicielami Bielan i Oran (Oranne) w Powiecie Radomskim[1].

herb Habdank

Bielińscy herbu Habdank[edytuj | edytuj kod]

Bielińscy herbu Habdank - polski ród szlachecki, który według Bonieckiego wziął swoje nazwisko od Biliny w Powiecie Poznańskim. Jego przedstawiciele byli znani głównie w Wielkopolsce, przy czym często pisali się jako Bilińscy.

herb Junosza (odm.)

Bielińscy herbu Junosza[edytuj | edytuj kod]

Bielińscy herbu Junosza - polski ród szlachecki, który według Bonieckiego wziął swoje nazwisko od Bieliny w Powiecie Ciechanowskim, znany już z XV-wiecznych dokumentów, bardzo mocno rozrodzony.

Jedna z gałęzi Bielińskich herbu Junosza zgromadziła pokaźny majątek, awansując do rangi magnatów. W 1798 r. otrzymała również pruski tytuł hrabiowski od króla Fryderyka Wilhelma III.

Członkowie rodu[edytuj | edytuj kod]

herb Rola

Bielińscy herbu Rola[edytuj | edytuj kod]

Bielińscy herbu Rola - polski ród szlachecki, który wziął swoje nazwisko od Bielina vel Bilina w Województwie Brzesko-Kujawskim. Jego przedstawiciele pisali się również jako Bilińscy. Dwóch z nich - a to: Hieronim i Mikołaj dopuściło do swojego herbu rodowego trzech braci Rudzkich (Jana, Mateusza i Stanisława) na sejmie 1592 r. za zasługi w walkach z Tatarami na Podolu[2].

herb Szeliga (odm.)

Bielińscy herbu Szeliga[edytuj | edytuj kod]

Bielińscy herbu Szeliga - polski ród szlachecki, który według Bonieckiego wziął swoje nazwisko od Bielin w Województwie Rawskim.

Jedna z gałęzi Bielińskich herbu Szeliga otrzymała w 1825 r. rosyjski tytuł hrabiowski od cara Aleksandra I.

Członkowie rodu[edytuj | edytuj kod]

herb Trzaska

Bielińscy herbu Trzaska[edytuj | edytuj kod]

Bielińscy herbu Trzaska - polski ród szlachecki, z którego pochodziła Zofia Bielińska zamężna za Bogusławskim - babka Kaspra Trzemeskiego, biskupa sufragana gnieźnieńskiego[3].

herb własny Bielińskich vel Bieleńskich

Bielińscy herbu własnego[edytuj | edytuj kod]

Bielińscy herbu własnego - polski ród szlachecki, którego właściwie znany jest tylko jeden jedyny przedstawiciel - Gabriel (Hawryło) Bieliński vel Bieleński - Rusin obdarzony szlachectwem w 1557 r. Jego herb przedstawiał w polu czerwonym hełm stalowy otwarty z grzebieniem i z piórami białymi, zaś w klejnocie - takiż hełm, lecz z przepaską czerwoną.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b A. Boniecki Herbarz Polski tom I Warszawa 1899
  2. B.Trelińska Herby nobilitacji i indygenatów XV-XVIII w. Lublin 2001
  3. A. Boniecki Herbarz Polski - Uzupełnienia i sprostowania do Części I. Warszawa 1901