Bielski Okręg Przemysłowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obszar Fiat Auto Poland Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bielsku-Białej

Bielski Okręg Przemysłowyokręg przemysłowy w południowej Polsce, rozciągający się od Żywca na południu po Pszczynę na północy i Cieszyna na zachodzie po Andrychów na wschodzie. Jego granice w przybliżeniu pokrywają się z granicami aglomeracji bielskiej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Bielski Okręg Przemysłowy powstał w I połowie XIX w., a jego powierzchnia wynosi obecnie 2,6 tys. km². W okręgu rozwija się głównie przemysł maszynowy, samochodowy, włókienniczy oraz metalurgiczny. Na terenie BOP funkcjonują podstrefy dwóch specjalnych stref ekonomicznych: Katowickiej oraz Krakowskiej. Największy przemysł rozwija się na obrzeżach miast i wsi, na których to buduje się Strefy przemysłowe znajdujące się w Bielsku-Białej, Żywcu, Pszczynie, Czechowicach-Dziedzicach, Wilkowicach, Rybarzowicach, Skoczowie, Cieszynie, Jasienicy i Kętach oraz Andrychowie.

W 2007 był czwartym polskim okręgiem przemysłowym (po warszawskim, górnośląskim i poznańskim), biorąc pod uwagę wielkość produkcji[1]. Wyniosła ona 32,9 mld zł, co dawało 4,7% PKB kraju.

Główne ośrodki przemysłowe BOP to:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Źródło danych: GUS, Bank Danych Regionalnych, Produkcja sprzedana przemysłu ogółem, według powiatów, dane za 2007 r.