Przejdź do zawartości

Big Bang (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
BIGBANG
빅뱅
Ilustracja
Od lewej: Seungri, G-Dragon, Taeyang, T.O.P, Daesung
Rok założenia

2006

Pochodzenie

Korea Południowa

Gatunek

K-pop, hip-hop, R&B, pop, dance, muzyka elektroniczna

Aktywność

2006–2018, od 2021

Wydawnictwo

YG Entertainment (Korea)
Universal Music Group (Japonia)
Warner Taiwan (Tajwan)

Skład
G-Dragon
Taeyang
Daesung
Byli członkowie
Seungri
T.O.P
Strona internetowa

BIGBANG (kor. 빅뱅 Bigbaeng, jap. ビッグバン) – południowokoreański zespół muzyczny utworzony przez YG Entertainment. W skład zespołu wchodzą G-Dragon (lider), Taeyang i Daesung, zadebiutowali 19 sierpnia 2006 roku. Big Bang od razu odnalazł swój własny styl muzyczny i image oraz jest najczęściej oglądanym w internecie koreańskim zespołem. Ich muzyka to połączenie hip hopu i R&B z elementami elektroniki. Członkowie uczestniczą w pisaniu i tworzeniu ich własnej muzyki, a w szczególności lider, G-Dragon, który zdobył szacunek reszty grupy i pochwałę od specjalistów przemysłu muzycznego. Zespół jest jedną z grup muzycznych z największą liczbą sprzedanych egzemplarzy albumów w Korei Południowej. „The Washington Post” nazwała ich „największym zespołem w Azji”[1], a „The Hollywood Reporter” – „największym boysbandem na świecie”[2].

Pierwsze wydawnictwo grupy było umiarkowanym sukcesem. Punkt zwrotny grupy nadszedł z wydaniem minialbumu Always (2007) z piosenką Geojitmal (Lie) (kor. 거짓말(Lie)), która utrzymała się na pierwszym miejscu na koreańskich listach przebojów przez siedem kolejnych tygodni. Dzięki wydaniu późniejszych albumów, Hot Issue i Stand Up, kontynuowali swój sukces. Wielką popularność z tych albumów zdobyły takie hity jak Last Farewell i Haru Haru. Od 2007 do 2008, Big Bang otrzymali wiele nagród, w tym za „Najlepszy Męski Zespół”, „Piosenkę Roku”, „Artystę Roku” i Główną Nagrodę na Rozdaniu Nagród Muzycznych Seulu.

Od 2009 do 2010, Big Bang stał się bardzo popularny w Japonii, większość Japończyków zagłosowała na nich w ankiecie pt: „Koreański zespół, który najbardziej chcą zobaczyć japońscy fani”. Zostali pierwszą zagraniczną grupą, która została okrzyknięta „Najlepszymi Debiutantami” przez Japońską Stację Kablową i Radiową oraz „Najlepszymi Nowymi Artystami” przez MTV Japan. Wśród japońskich sukcesów grupowych, członkowie zaczęli swoje solowe działalności. Taeyang, G-Dragon, i Seungri wydali swoje single. G-Dragon i T.O.P współpracowali przy albumie GD & TOP. Seungri i Daesung zaczęli występować w programach telewizyjnych i w musicalach. T.O.P został wysokiego poziomu gwiazdą filmową. Daesung gościł w wielu popularnych programach telewizyjnych Korei.

Po niemal dwuletniej przerwie w Korei, Big Bang ponownie wrócił w 2011 z minialbumem Tonight. W 2012 r. Big Bang wypuścił swój piąty minialbum Alive w Korei i album w Japonii. W międzyczasie największą popularność zdobyła ich piosenka Fantastic Baby, która jest jedną z najczęściej oglądanych teledysków w serwisie YouTube (ponad 300 mln wejść)[3]. W 2015 roku, po 3 latach przerwy Big Bang powrócił na scenę muzyczną z nowym projektem, MADE.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie i debiut zespołu[edytuj | edytuj kod]

Przed debiutem zespołu niektórzy członkowie mieli już kontakt z przemysłem rozrywkowym. G-Dragon i Taeyang byli pierwszymi, którzy otrzymali szkolenie pod wytwórnią YG Entertainment w wieku dwunastu lat. T.O.P był undergroundowym raperem[4] znanym pod pseudonimem „Tempo”. Jednym z jego najbardziej popularnych utworów był „Buckwild” wykonany z NBK Gray. Po tym, jak G-Dragon został wybrany przez YG Entertainment jako możliwy kandydat na członka boysbandu, G-Dragon skontaktował się z T.O.P, swoim przyjacielem z dzieciństwa, co doprowadziło do jego przesłuchania[5]. Seungri po raz pierwszy wystąpił w reality show Let's Cokeplay: Mnet Battle Shinhwa, w którym zespół Shinhwa poszukiwał członków do utworzenia „Shinhwa drugiej generacji”. Pierwotnie zespół miał składać się z sześciu członków: do wyżej wymienionych doszli Daesung i SO-1, którzy wzięli udział w castingu. Historia powstawania zespołu została opowiedziana w telewizyjnym dokumencie Big Bang Documentary; przed ich oficjalnym debiutem SO-1 został odsunięty[6][7].

Oficjalny debiut Big Bang odbył się 19 sierpnia 2006 roku w Olympic Gymnastics Arena podczas koncertu G Family 10th Year Concert[7]. 29 sierpnia ukazał się pierwszy singel BIGBANG, sprzedał się w ilości ok. 40 tys. egzemplarzy[8]. Drugi singel, BIGBANG is V.I.P, został wydany we wrześniu, a trzeci – BIGBANG 03 – w listopadzie. 22 grudnia 2006 roku ukazał się pierwszy album studyjny zespołu zatytułowany BIGBANG Vol.1[9]. Album sprzedał się w liczbie 110 408 egzemplarzy (stan na październik 2007 rok)[10]. 30 grudnia 2006 roku odbył się pierwszy koncert zespołu The Real[11].

2007: Always i Hot Issue[edytuj | edytuj kod]

8 lutego 2007 roku ukazał się koncertowy album The Real Vol.1 Live Concert[11]. 27 maja grupa rozpoczęła swoją pierwszą trasę Want You Tour[12]. Pierwszy minialbum, zatytułowany Always ukazał się w sierpniu. G-Dragon skomponował i napisał większość utworów zawartych na płycie, w tym singel Geojitmal (Lie) (kor. 거짓말(Lie))[13]. Odbiór albumu był dość pozytywny, zwłaszcza dzięki utworowi Geojitmal (Lie), zdobył kilka nagród i został pierwszym przebojem numer jeden zespołu[12].

Ich drugi minialbum, Hot Issue, wydany w listopadzie, powtórzył sukces swojego poprzednika: główny singel Majimak Insa (Last Farewell) (kor. 마지막 인사(Last Farewell)) znalazł się na szczycie wielu list przebojów[14] i wygrał kilka nagród, w tym „Piosenka Miesiąca” podczas Cyworld Digital Music Awards. Bilety na kolejną trasę Big Bang Is Great zostały wyprzedane w ciągu dziesięciu minut[12].

Pod koniec 2007 roku poinformowano, że członkowie zespołu zostali hospitalizowani z powodu przemęczenia spowodowanego częstymi występami promocyjnymi i napiętym grafikiem koncertowym, przez co management ograniczył aktywność grupy[12][15]. Duże zapotrzebowanie na albumy i single Big Bang spowodowało, że wytwórnia ponownie wydało płyty[16]. Big Bang, dzięki sukcesowi minialbumów, zebrali liczne nagrody, w tym dla najlepszego boysbandu i za piosenkę roku na Mnet Asian Music Awards w 2007 roku[17]. Podczas 17. Seoul Music Awards zespół zdobył nagrodę „Artysta Roku”[18]. Do końca roku zespół zarobił w sumie 12 mld wonów[19].

2008: For The World, With U i Stand Up[edytuj | edytuj kod]

Z końcem 2007 roku Big Bang wyruszyli zagranicę, do Japonii. Ich pierwszy japoński minialbum, For The World, ukazał się 4 stycznia 2008 roku[20]. Grupa dała koncert w JCB Hall w Tokyo Dome City. Big Bang powrócił do Korei Południowej po zakończeniu działań promocyjnych w Japonii. 27 lutego ukazał się koncertowy album The Great Vol.2 Live Concert, którego nagrania pochodzą z koncertów z 28-30 grudnia 2007 r. trasy 2nd Live Concert "The Great"[21]. Drugi japoński minialbum, With U, ukazał się w maju[22].

Choć zajęcia grupowe zostały opóźnione ze względu na solowe projekty, ich trzeci koreański minialbum, Stand Up, został wydany w sierpniu[23]. Płyta została nagrana z udziałem Daishi Dance oraz koreańskiego zespołu rockowego No Brain, została sprzedana w ilości ponad 100 tys. egzemplarzy. Główny singel z płyty, Haru Haru znalazł się na szczycie kilku koreańskich rankingów[24].

Pierwszy japoński album studyjny, zatytułowany Number 1, ukazał się 9 października 2008 roku[25]. Zespół promował płytę wykonując utwór „Number 1” w japońskich programach radiowych i telewizyjnych. Album zadebiutował na 13. pozycji rankingu Weekly Oricon Albums Chart. Miesiąc później, w listopadzie ukazał się drugi koreański album Remember, z głównymi singlami: bulgeun noeul (Sunset Glow) i Strong Baby[26]. Album sprzedał się w ilości ponad 200 tys. egzemplarzy[27]. Big Bang otrzymali swoją drugą nagrodę „Artysty Roku” na Mnet Asian Music Awards w 2008 roku[28]. Z końcem roku 2008 Big Bang zarobił łącznie 36 mld wonów[29].

2009–2010: Drugi japoński album i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2009 roku Big Bang zawiesił działalność ze względu na solowe projekty każdego z członków. Grupa zeszła się, aby nawiązać współpracę z debiutującym wówczas zespołem 2NE1, który został nazwany „żeńskim Big Bang”[30]. Utwór Lollipop ukazał się w marcu 2009 roku, został wykorzystany w celu promocji telefonu komórkowego marki LG Cyon, do utworu został nagrany teledysk[31]. Big Bang wydali cyfrowy singel So Fresh, So Cool, który promował markę piwa Hite.

19 sierpnia 2009 roku ukazał się drugi japoński album zatytułowany BIGBANG[32], którego promowały single MY HEAVEN i Gara Gara Go!!. Pierwszy utwór jest japońską wersją utworu Cheonguk (Heaven) (kor. 천국(Heaven)) z albumu Stand Up; zajął 3. pozycję na liście Oricon Weekly Singles Chart[33]. Drugi singel z kolei zajął 5. pozycję na liście singli[34].

Po powrocie do Korei, członkowie powrócili do swoich solowych projektów. W listopadzie ukazał się trzeci japoński singel, Koe o kikasete[35]. W grudniu zespół zdobył nagrody „Najlepszy Debiut” podczas 42nd Nihon Yūsen Taishō[36] oraz 51st Japan Record Awards.

W styczniu 2010 roku Big Bang, razem z TVXQ, otrzymali miano „kulturowych ambasadorów” przyznane im przez Korea Foundation for International Culture Exchange (KOFICE)[37]. Następnego miesiąca rozpoczęła się druga japońska trasa koncertowa – Electric Love Tour[38]. Choć zespół nie nagrał żadnego oficjalnego albumu, w 2010 roku ukazało się kilka singli promocyjnych. 19 lutego ukazał się singel „Lollipop Pt.2” (dalsza część ich singla „Lollipop”), który użyto w celu promowania telefonu Lollipop2 firmy LG Cyon[39].

W czerwcu ukazał się czwarty japoński singel, Tell Me Goodbye. Utwór został wykorzystany w czołówce japońskiej emisji serialu Irys[40]. Piosenka zyskała popularność i przychylne recenzje[41], zdobyła nagrodę „Piosenka Roku” podczas 52nd Japan Record Awards[42].

2011: Czwarty minialbum i BIGBANG 2[edytuj | edytuj kod]

29 lutego 2011 roku, po prawie dwuletniej przerwie, ukazał się czwarty minialbum – Tonight[43]. W pierwszym tygodniu od premiery sprzedano 100 tys. egzemplarzy[44]. Album spotkał się z pozytywnym odbiorem wśród recenzentów. Choi Jun z Asiae pochwalił nowy kierunek muzyczny grupy, uznając, że w ciągu dwóch lat przerwy „styl i muzyczna wrażliwość [grupy] pogłębiła się”[45]. Siedem dni po wydaniu albumu ogłoszono, że Big Bang zarobił już 7 mld wonów[46]. Główny singel o tym samym tytule zajął wysokie pozycje na listach Gaon Chart. Po zakończeniu działań promocyjnych minialbumu, Big Bang wydał edycję specjalną albumu, Special Edition, z dwoma nowymi utworami: „Love Song” oraz „Stupid Liar”[47]. Teledysk do utworu „Love Song” zdobył ponad 2 miliony odsłon w ciągu dwóch dni od zamieszczenia w serwisie YouTube[48].

Od 10 do 19 maja trwała japońska trasa Love & Hope Tour. 11 maja ukazał się trzeci japoński album, zatytułowany BIGBANG 2, który uplasował się na 1. pozycji listy Weekly Oricon Album Chart[49] oraz zdobył status złotej płyty[50].

Big Bang zdobyli nagrodę „Najlepszy wykonawca światowy” podczas MTV Europe Music Awards 2011 jako przedstawiciele Azji i Pacyfiku z ponad 58 mln głosów[51]. „Love Song” zdobyła także nagrodę „Najlepszy Teledysk” podczas 2011 Mnet Asian Music Awards. Big Bang później obchodził 15. rocznicę wytwórni YG Entertainment uczestnicząc w trasie YG Family Concert Tour. Następnie 14 grudnia ukazał się trzeci album z największymi przebojami, The Best Of BIGBANG[52], na którym znalazła się japońska wersja ich przeboju numer jeden „Haru Haru”. Album uplasował się na szczycie wykresu Oricon Daily Album Chart i sprzedał się w ilości ponad 14 tys. egzemplarzy w pierwszym tygodniu. Z końcem roku 2011 Big Bang zarobił łącznie 88 mld wonów, mimo że zespół był aktywny jedynie przez pół roku.

2012–2014: Alive, pierwsza światowa trasa i aktywności solowe[edytuj | edytuj kod]

Big Bang podczas K-Collection 2012

W styczniu 2012 roku YG Entertainment zaczęło publikować teasery piątego koreańskiego minialbumu Alive, który został wydany w formatach cyfrowym i fizycznym 29 lutego[53]. Preorder albumu wyniósł 260 tys. egzemplarzy w ciągu dwóch tygodni[54]. Album został ogólnie dobrze przyjęty i był chwalony za zaprezentowanie „postępu, różnorodności muzycznej, nonkonformizmu i jednocześnie zachowanie niepowtarzalnej tożsamości Big Bangu”[55]. Główny singel z płyty, „Blue”, ukazał się na tydzień przed na wydaniem minialbumu i osiągnął pozycję numer jeden na wszystkich głównych wykresach krajowych. Alive odniósł sukces komercyjny sprzedając się w liczbie ponad 200 tys. egzemplarzy w ciągu miesiąca od premiery. Na arenie międzynarodowej Big Bang zdobył pięć pozycji z czołowej dziesiątki na liście Billboardu K-pop Hot 100, a także na 150 pozycji listy Billboard 200, co uczyniło ich pierwszym koreańskim artystą, który tego dokonał[56]. Ich popularność zwiększyła się przesuwając zespół na 26. Pozycję listy Billboard Social 50. Uzyskali uznanie m.in. magazynu „Time[57], zdjęcie grupy znalazło się na stronie głównej Grammy Awards[58].

Wydanie albumu zbiega się z dorocznym koncertem, Big Show 2012, który odbył się w Seoul Olympic Park Stadium w dniach 2-4, zespół zagrał dla 40 tys. fanów[59]. Koncert ten rozpoczął pierwszą światową trasę koncertową Big Bang Alive Galaxy Tour 2012, we współpracy z Live Nation[60]. Trasa została wyreżyserowana przez znaną choreograf Laurieann Gibson, zespół wystąpił w 21 miastach z ponad 13 krajów[59]. Materiał filmowy z koncertu Big Show był transmitowany w 160 krajach poprzez MTV World Stage, co pchnęło promocję ich światowej trasy. 6 marca 2012 roku teledysk do „Fantastic Baby” ukazał się na YouTube. Jest to obecnie najpopularniejszy utwór zespołu, zdobył ponad dwieście pięćdziesiąt milionów odsłon na YouTube[61].

Japońska wersja minialbumu, Alive, ukazała się 28 marca zarówno cyfrowo jak i fizycznie, z dwoma dodatkowymi utworami w jęz. japońskim. Na płycie znalazła się bonusowo japońska wersja utworu „Haru Haru”[62]. W dniu premiery sprzedano ponad 23 tys. kopii, a sam album uplasował się na drugim miejscu na listy Oricon Albums Chart, ostatecznie sprzedając się w liczbie ponad 200 tys. egzemplarzy i zdobywając status złotej płyty[63]. Japońskie działania promocyjne rozpoczęły się występem w Springroove Festival obok najlepszych amerykańskich i japońskich artystów hip-hopowych. Big Bang był pierwszym koreańskim artystą, razem z 2NE1, występującym na festiwalu[64]. Po sukcesie koreańskiego minialbumu Big Bang wydał 6 czerwca jego specjalną edycję, zatytułowaną Still Alive[65]. Zawierała cztery nowe utwory. Japoński album również został wydany ponownie 20 czerwca pod tytułem ALIVE -MONSTER EDITION-[66].

Sukces albumu Still Alive przyczynił się do zwiększenia globalnego uznania grupy, dając im 11. miejsce na liście Billboard Social 50[67]. Zespół intensywnie koncertował przez pozostałą część roku, wystąpili w kilku krajach i regionach: Japonii (maj-czerwiec), Chinach (lipiec-sierpień), Azji Południowo-Wschodniej (wrzesień-październik) i obu Ameryk (listopad). Po zwiedzeniu obu Ameryk grupa wróciła do Japonii z trasą Special Final in Dome Tour, występując na jednych z największych stadionów w Japonii w tym Osaka Dome, Tokyo Dome i Fukuoka Dome. Big Bang wystąpili także w Hongkongu i Anglii w grudniu 2012 roku. W Londynie zaplanowano jeden koncert, ale został dodany do trasy dodatkowy termin ze względu na duże zainteresowanie. Trasa Big Bang Alive Galaxy Tour 2012 zakończyła się koncertami w Osace w połowie stycznia, a także z trzema koncertami na Olympic Gymnastics Arena w Seulu pod koniec stycznia 2013 roku.

30 listopada 2012 roku Big Bang otrzymali trzy nagrody na 14. Mnet Asian Music Awards, w tym „Najlepsza Męska Grup” oraz „Artysta Roku”. G-Dragon zdobył także nagrodę „Najlepszy Artysta” podczas tej imprezy[68]. Zespół otrzymał też nagrodę z kategorii „Best Fan” podczas Italian TRL Awards[69]. W następnym roku członkowie zrobili sobie przerwę od zajęć grupowych, aby wydawać i promować własne materiały.

2015–2016: MADE, druga światowa trasa i 10 rocznica[edytuj | edytuj kod]

Po trzyletniej przerwie Big Bang powrócili wydając specjalny projekt do ich koreańskiego albumu MADE: single M, A, D, E[70]. Pierwszy singel M (maj 2015 r.) zawierał dwa utwory: „Loser” i „Bae Bae”, które zajęły odpowiednio pierwszą i trzecią pozycję na liście Gaon Digital Chart[71]. Podczas 13. Korean Music Awards utwór „Bae Bae” zdobył nagrody „Najlepsza Popowa Piosenka” oraz „Piosenka Roku”[72]. W następnym miesiącu ukazał się A (czerwiec 2015 r.) z dwoma utworami „Bang Bang Bang” i „We Like 2 Party”, które również zajęły pierwsze dwa miejsca na liście Billboardu World Digital Chart[73]. 25 czerwca łączna oglądalność utworów specjalnego projektu przekroczyła 100 mln odsłon na YouTube[74]. Utwór „Bang Bang Bang” podczas MTV Iggy zdobył nagrodę „Międzynarodowa Piosenka Lata”[75]. Singel D, wydany w lipcu 2015 r., zawierał piosenki „If You” i „Sober”. Na liście przebojów QQ Music „Sober” zajął pierwsze miejsce pokonując „Bang Bang Bang”. „If You” i „Sober” zajęły odpowiednio 2. i 3. pozycję na liście Billboard World Digital Chart[76]. W tym samym miesiącu łączna oglądalność teledysków M, A i D przekroczyła 200 mln odsłon na YouTube[77]. Singel E, wydany w lipcu 2015 r., zawierał piosenki „Zutter” i „Let's Not Fall In Love”. Druga z nich zadebiutowała na pierwszej pozycji listy Gaon Digital Chart oraz Billboard World Digital Songs Chart[78]. Połączona sprzedaż singli wyniosła ponad 15 milionów egzemplarzy w całej Azji. Aby promować swoje single, grupa rozpoczęła trasę MADE World Tour, która odniosła komercyjny sukces. Trasa rozpoczęła dwoma koncertami w Seulu w 25 i 26 kwietnia, w 66 występach zgromadziła 1,5 miliona fanów na całym świecie[79][80]. Z końcem roku 2015 Big Bang zarobił łącznie 140 mld wonów[81].

Pomimo sukcesu komercyjnego singli, data wydania albumu została przełożona w celu dodania nowych utworów do albumu, a grupa postanowiła odpocząć po czterech miesiącach działań promujących[82]. Podczas 2015 Mnet Asian Music Awards, Big Bang pojawili się jako jeden z największych zwycięzców gali zdobywając cztery nagrody w tym trzecią „Artysty Roku”. Big Bang kontynuowali tournee w 2016 roku, z trasą 2016 Big Bang MADE [V.I.P] Tour w Chinach i na Tajwanie, występując łącznie przed ponad 180 tys. fanów[83]. 3 lutego ukazał się piąty japoński album MADE SERIES. Od 22 kwietnia do 29 maja 2016 roku trwała japońska trasa Babys Fantastic Tour 2016, która zgromadziła 280 tys. fanów[84][85]. Big Bang zgarnęli później nagrodę dla najlepszego artysty podczas MTV Italian Music Awards, zostając pierwszym i jedynym Koreański artystą, który wygrał tę nagrodę[86].

Z okazji 10 rocznicy zespołu powstało kilka projektów. Pierwszym z nich był film dokumentalny Big Bang Made, który przedstawiał grupę podczas tournée MADE 2015 World Tour – został wydany 30 czerwca[87]. Drugim była seria koncertów zatytułowanych 0.TO.10, które odbyły się w dwóch miejscach: 29–31 lipca w Yanmar Stadium Nagai w Osace (Japonia) i 20 sierpnia w Seul World Cup Stadium (Korea Południowa)[88][89]. Trasa została przedłużona o czwartą "Japan Dome Tour", które trwały od 5 listopada do 29 grudnia 2016 roku[90]. Trzeci projekt, nazwany A TO Z, był wystawą prezentującą historię grupy; odbyła się w Seulu od 5 sierpnia do 30 października[91].

Koreański album MADE ostatecznie ukazał się 12 grudnia 2016 roku[92]. Przed jego premierą ukazały się dwa single: Fxxk It (kor. 에라 모르겠다) oraz Last Dance. Te dwa utwory, wraz z Girlfriend, uplasowały się na trzech pierwszych miejscach listy Digital Gaon Chart[93] sprzedając się łącznie w ilości ponad 1 mln egzemplarzy w pięć dni[94]. Piosenki zadebiutowały na 2., 3., i 4. pozycji listy Billboard World Digital Songs, sprzedając się łącznie w liczbie 13 tys. kopii[95]. Wersja cyfrowa MADE sprzedała się w ilości 1,113,494 kopii cyfrowych na QQ Music, Kugou i Kuwo – trzech głównych platformach muzycznych Chin[96]. Album zadebiutował na 172. pozycji listy Billboard 200 z 6000 sprzedanymi płytami, a także na pierwszej pozycji listy World Albums i Heatseekers Albums.

W 2016 roku zespół zarobił 44 miliony dolarów[97].

2017–2020: Trasa Last Dance Tour[edytuj | edytuj kod]

Dwa specjalne koncerty bisowe, zatytułowane Big Bang The Concert: 0.To.10 Final In Seoul, odbyły się w Gocheok Sky Dome 7–8 stycznia 2017 roku, i zakończyły trasę z okazji dziesiątej rocznicy[98].

Zgodnie obowiązkową służbą wojskową w Korei Południowej, T.O.P 9 lutego 2017 roku rozpoczął dwuletnią służbę jako policjant[99]. 8 sierpnia 2017 roku firma YG Entertainment zapowiedziała piątą coroczną trasę koncertową w Japonii, Last Dance Tour, która rozpoczęła się w listopadzie. Odbyło się 13 koncertów w czterech miastach, a frekwencja wyniosła 646 tys. fanów. T.O.P nie wystąpił podczas trasy koncertowej ze względu na odbywaną służbę wojskową w Korei Południowej[100][101]. Dwa finałowe koncerty trasy odbyły się również w Gocheok Sky Dome, w Seulu, w dniach 30 i 31 grudnia[102]. W 2017 roku YG Entertainment stworzyło program rozrywkowy z udziałem grupy, pt. Run, BIGBANG Scout!, udostępniony przez YouTube Red; po raz pierwszy oryginalna zawartość danej usługi została wyprodukowane poza Stanami Zjednoczonymi. Pierwszy odcinek programu został udostępniony za darmo i zdobył ponad 9,6 milionów odsłon na YouTube[103].

Pozostałych czterech członków Big Bangu rozpocznie służbę wojskową wiosną 2018 roku[104]. G-Dragon rozpoczął służbę wojskową 27 lutego[105], Taeyang – 12 marca[106], a Daesung dzień później[107].

13 marca ukazała się niewydana wcześniej piosenka „Flower Road”, która została nagrana, kiedy zespół pracował nad albumem MADE. W nagraniu utworu uczestniczyło pięciu członków grupy[108]. Dzień później piosenka zdobyła status All-Kill[109].

11 marca 2019 roku Seungri ogłosił wycofanie się z branży rozrywkowej przez skandale dotyczące Club Burning Sun, powodując jego odejście z Big Bangu[110]; dwa dni później agencja poinformowała o rozwiązaniu kontraktu z artystą[111].

11 marca 2020 roku YG Entertainment potwierdziło, że G-Dragon, T.O.P, Deasung oraz Taeyang przedłużyli swoje kontrakty z agencją[112].

Od 2022: Powrót po przerwie[edytuj | edytuj kod]

7 lutego 2022 roku YG Entertainment ogłosiło, że Big Bang powrócą wiosną z nowym utworem. Poinformowali również, że T.O.P zakończył swój ekskluzywny kontrakt z YG Entertainment, chociaż nadal będzie brał udział w działalności grupy[113]. Zespół wydał cyfrowy singel zatytułowany „Still Life” (kor. 봄여름가을겨울 Bom Yeoleum Gaeul Gyeoul) 5 kwietnia 2022 roku[114].

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Obecni[edytuj | edytuj kod]

Pseudonim Prawdziwe imię Data urodzenia Pozycja
Latynizacja Hangul Latynizacja Hangul
G-Dragon 지드래곤 Kwon Ji-yong 권지용 1988-08-18 18 sierpnia 1988(dts) lider, główny raper, wokal wspierający
Taeyang (także SOL) 태양 Dong Young-bae 동영배 1988-05-18 18 maja 1988(dts) główny wokal, główny tancerz
T.O.P Choi Seung-hyun 최승현 1987-11-04 4 listopada 1987(dts) prowadzący raper, wokal wspierający
Daesung (także D-Lite) 대성 Kang Dae-sung 강대성 1989-04-26 26 kwietnia 1989(dts) prowadzący wokal

Byli[edytuj | edytuj kod]

Pseudonim Prawdziwe imię Data urodzenia Pozycja
Latynizacja Hangul Latynizacja Hangul
Seungri (także V.I.) 승리 Lee Seung-hyun 이승현 1990-12-12 12 grudnia 1990(dts) wokal wspierający, prowadzący tancerz, maknae

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Live Concert albumy[edytuj | edytuj kod]

 • The Real (08.02.2007)
 • GREAT (29.02.2008)
 • Big Show (22.04.2009)
 • Alive (2012)

Trasy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

2006
 • Cyworld: Rookie of the Month
2007
 • Piosenka miesiąca: Lies (Sierpień)
 • Piosenka miesiąca: Lies (Wrzesień)
 • Piosenka miesiąca: Last Farewell (Grudzień)
 • M.NET/KM Music Festival: Piosenka roku[115]
 • M.NET/KM Music Festival: Najlepsza męska grupa[115]
 • M.NET/KM Music Festival: Muzyczne urządzenie[115]
 • 22nd Annual Golden Disk Awards: Bonsang (Dirty Cash)
 • SBS Inkigayo Nagrody: Złota Nagroda
 • Asian Music Extreme Awards: Najlepszy Azjatycki Nowy Zespół/Wyłom u Francuskich Ludzi
 • Asian Music Extreme Awards: "Always" - Najlepszy Azjatycki Hiphopowy Album

2008

 • Piosenka miesiąca: Haru Haru (Wrzesień)
 • Piosenka miesiąca: Sunset Glow (Listopad)
 • 5th Annual Korean People's Music Choice Award. Netizen Award : Dance & Electronic Section Prize
 • 17th Seoul Music Awards: Muzyczna nagroda
 • 17th Seoul Music Awards: Artysta na topie
 • 17th Seoul Music Awards: Artysta roku
 • M.NET/KM Music Festival: Artysta Roku
 • M.NET/KM Music Festival: Najlepsza Męska Grupa Roku
 • M.NET/KM Music Festival: Muzyczna nagroda
 • M.NET/KM Music Festival: Muzyczny Portal M.NET Award

2009

 • 18th Seoul Music Awards: High1 Award
 • 18th Seoul Music Awards: Najlepszy Album
 • 18th Seoul Music Awards: Mobile Popularity Award
 • 18th Seoul Music Awards: BonSang
 • 21st Korea PD Awards: Najlepszy Piosenkarz (Seungri)
 • Nick Kid's Choice Awards: Najlepszy Męski Piosenkarz
 • Cyworld: Piosenka miesiąca: Lollipop (Feat. 2NE1) (Kwiecień)
 • Nickelodeon Korea Kids Choice Awards: Najlepszy męski wokalista
 • Best Hits Song Festival 2009: Nagroda Złotego Artysty
 • 42nd Japan Cable Broadcasting Award: Najlepszy nowy zespół
 • Ministry of Culture, Sports and Tourism: Artysta roku
 • 51st Japan Record Awards: Najlepszy nowy zespół

2010

 • Japanese Grand Prix du Disque - Najlepszy Nowy Arysta
 • The 24th Japan Gold Disc Award - 'The Best 5 New Artists'
 • Cyworld Digital Music Awards 2009: Best 10
 • Space Shower Music Video Awards: Najlepsza choreografia w klipie muzycznym

2011

 • MTV Europe Music Awards: Best Worldwide Act

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Anna Fifield: They’re the biggest band in Asia, but Big Bang’s days may be numbered. The Washington Post. [dostęp 2017-02-11]. (ang.).
 2. Rebecca Sun: Big Bang's Global Influence: How to Build a Boy Band That Lasts. The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-02-11]. (ang.).
 3. BIGBANG - FANTASTIC BABY M/V. YouTube. [dostęp 2015-07-20].
 4. Niño Mark Sablan: Crazy for K-Pop. showbizandstyle.inquirer.net. [dostęp 2016-07-27]. (ang.).
 5. [新스타고백]지드래곤⑤아이돌그룹 활동, 망설였다. asiae.co.kr. [dostęp 2016-07-27]. (kor.).
 6. Big Bang Profile. world.kbs.co.kr. [dostęp 2016-07-27]. (kor.).
 7. a b '준비된 그룹' 빅뱅, 대폭발 예고. sports.chosun.com. [dostęp 2016-07-27]. (kor.).
 8. Album Sales for the Month of February 2007. miak.or.kr. [dostęp 2016-07-28]. (kor.).
 9. 1st Album : BIGBANG Vol.1. ygfamily.com. [dostęp 2016-07-26]. (kor.).
 10. Album Sales for the Month of October 2007. miak.or.kr. [dostęp 2016-07-28]. (kor.).
 11. a b The Real Vol.1 Live Concert. ygfamily.com. [dostęp 2016-07-28]. (kor.).
 12. a b c d BIGBANG - biografia. kome-world.com. [dostęp 2016-07-29]. (pol.).
 13. 빅뱅, ‘Always’ 선주문 3만장 괴력. hei.hankyung.com. [dostęp 2016-07-29]. (kor.).
 14. 빅뱅 쥬크온차트 8주 연속 1위 기염, JOO도 2주만에 7위 진입. newsen.com. [dostęp 2016-07-29]. (kor.).
 15. 빅뱅, 멤버들 줄부상에 일시 활동중단. star.mt.co.kr. [dostęp 2016-07-31]. (kor.).
 16. Big Bang’s Albums in Short Supply. kbs.co.kr. [dostęp 2016-07-31]. (ang.).
 17. 빅뱅 '올해의 노래'-슈주 '올해의 가수'…MKMF '아이돌 천하'(종합). news.nate.com. [dostęp 2016-07-31]. (kor.).
 18. Big Bang Wins Pop Music Award. english.kbs.co.kr. [dostęp 2016-07-31]. (ang.).
 19. 빅뱅 올 360억원 대박 쳤다. news.donga.com. [dostęp 2016-07-31]. (kor.).
 20. フォー・ザ・ワールド. Oricon. [dostęp 2016-08-02]. (jap.).
 21. The Great Vol.2 Live Concert. ygfamily.com. [dostęp 2016-08-02]. (kor.).
 22. ウィズ・ユー. Oricon. [dostęp 2016-08-02]. (jap.).
 23. 3rd Mini Album: Stand Up. ygfamily.com. [dostęp 2016-08-04]. (kor.).
 24. Big Bang Signs Modeling Contract With FILA Korea. jpopasia.com. [dostęp 2016-08-04]. (ang.).
 25. Japan 1st Album : Number 1. ygfamily.com. [dostęp 2016-08-04]. (kor.).
 26. 2nd Album : Remember. ygfamily.com. [dostęp 2016-08-04]. (kor.).
 27. 빅뱅 정규2집 ‘리멤버’ 선주문 20만장 넘었다! 8일 본격 활동개시. news.joins.com. [dostęp 2016-08-04]. (kor.).
 28. "2008 Mnet KM Music Festival". mkmf.mnet.com. [dostęp 2016-08-04]. (kor.).
 29. 빅뱅 올 360억원 대박 쳤다. ask.nate.com. [dostęp 2016-08-04]. (kor.).
 30. 2NE1 Picked Artist of the Year by Mnet. koreatimes.co.kr. [dostęp 2016-08-10]. (ang.).
 31. 빅뱅-2NE1 ‘롤리팝’ 엠넷차트 4주연속 1위 기염. newsen.com. [dostęp 2016-08-10]. (kor.).
 32. BIGBANG. Oricon. [dostęp 2016-08-10]. (jap.).
 33. MY HEAVEN. Oricon. [dostęp 2016-08-10]. (jap.).
 34. ガラガラ GO!!. Oricon. [dostęp 2016-08-10]. (jap.).
 35. 声をきかせて. Oricon. [dostęp 2016-08-15]. (jap.).
 36. Big Bang receives best newcomer award in Japan. koreaherald.com. [dostęp 2016-08-21]. (ang.).
 37. Big Bang and TVXQ awarded as Cultural Ambassadors. allkpop.com. [dostęp 2016-08-21]. (ang.).
 38. 日언론 “‘2관왕’ 빅뱅, 동방신기 따라잡을 기세”. newsen.com. [dostęp 2016-08-21]. (kor.).
 39. Big Bang's Lollipop 2 MV released. allkpop.com. [dostęp 2016-08-21]. (ang.).
 40. 声をきかせて. Oricon. [dostęp 2016-08-15]. (jap.).
 41. 유인나, 한솥밥 YG 빅뱅 뮤비 ‘텔미 굿바이’ 출연. news.joins.com. [dostęp 2016-08-21]. (kor.).
 42. Big Bang to receive honor at Japan Record Awards. hancinema.net. [dostęp 2016-08-21]. (ang.).
 43. 4th Mini Album. ygfamily.com. [dostęp 2016-08-22]. (kor.).
 44. 빅뱅, 오늘 음반판매 10만장 돌파..음원도 돌풍. media.daum.net. [dostęp 2016-08-22]. (kor.).
 45. '더빅뱅쇼' 빅뱅, 2년 3개월만에 공중파 첫 선··'강렬+파격'. asiae.co.kr. [dostęp 2016-08-22]. (kor.).
 46. '첫방도 안한' 빅뱅, 컴백 6일만에 매출 '70억'. star.mt.co.kr. [dostęp 2016-08-22]. (kor.).
 47. Special Edition. ygfamily.com. [dostęp 2016-08-22]. (kor.).
 48. 빅뱅 '러브송' MV, 전세계 유튜브 점령…이틀만에 100만 클릭. mydaily.co.kr. [dostęp 2016-08-22]. (kor.).
 49. BIGBANG2. Oricon. [dostęp 2016-08-27]. (jap.).
 50. ゴールド等認定作品一覧 2011年5月. RIAJ. [dostęp 2016-08-27]. (jap.).
 51. Bored by Cowell pop? Try K-pop. The Guardian. [dostęp 2016-08-27]. (ang.).
 52. Japan Best Album : The Best Of BIGBANG. ygfamily.com. [dostęp 2016-08-27]. (kor.).
 53. 5th Mini Album. ygfamily.com. [dostęp 2016-09-29]. (kor.).
 54. 빅뱅 새앨범 선주문 26만장. news.nate.com. [dostęp 2016-09-29]. (kor.).
 55. BIGBANG – ‘Alive’ album review: Once again they prove why they are the best. mithunonthe.net. [dostęp 2016-09-29]. (kor.).
 56. K-Pop Hot 100: BIGBANG Is Unstoppable. billboard.com. [dostęp 2016-09-29]. (ang.).
 57. South Korea’s Greatest Export: How K-Pop’s Rocking the World. Time. [dostęp 2016-09-29]. (ang.).
 58. K-Pop Explosion. Grammy.com. [dostęp 2016-09-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-27)]. (ang.).
 59. a b Big Bang ‘Fantastic,’ Drove 40,000 Fans Wild. kpopstarz.com. [dostęp 2016-09-30]. (ang.).
 60. YG Entertainment and Live Nation proudly announce the BIGBANG ALIVE TOUR 2012!. facebook. [dostęp 2016-09-30]. (ang.).
 61. BIGBANG - FANTASTIC BABY M/V w serwisie YouTube
 62. BIGBANG is BACK!全世界待望、2012年完全復活のニュー・アルバム3月28日リリース!!. YGEX. [dostęp 2016-09-30]. (jap.).
 63. ゴールドディスク認定 一般社団法人 日本レコード協会. RIAJ. [dostęp 2016-09-30]. (jap.).
 64. SPRINGROOVE 2012 - LINEUP. Creativeman Productions. [dostęp 2016-09-30]. (jap.).
 65. Special Edition : Still Alive. ygfamily.com. [dostęp 2016-09-30]. (kor.).
 66. ALIVE -MONSTER EDITION-. Oricon. [dostęp 2016-09-30]. (jap.).
 67. Big Bang's 'Alive' and Well on Billboard's Social 50 Chart. billboard.com. [dostęp 2016-10-07]. (ang.).
 68. Winners - 2012 MAMA. mama.interest.me. [dostęp 2016-10-07]. (ang.).
 69. Big Bang Wins 'Best Fan' MTV TRL Award In Italy. mtvasia.com. [dostęp 2016-10-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-10)]. (ang.).
 70. Big Bang Unveils Plan of ′Made′ Series for Upcoming Album. mwave.interest.me. [dostęp 2016-10-29]. (ang.).
 71. 2015년 19주차 Digital Chart. Gaon Chart. [dostęp 2016-10-29]. (kor.).
 72. Big Bang's 'Bae Bae' awarded Song of the Year at KMA. koreatimes.co.kr. [dostęp 2016-10-29]. (ang.).
 73. BIGBANG Own Top Two Slots on World Digital Songs...Again!. billboard.com. [dostęp 2016-10-29]. (ang.).
 74. Big Bang’s ‘MADE’ album exceeds 100m views on YouTube. kpopherald.koreaherald.com. [dostęp 2016-10-29]. (ang.).
 75. Big Bang Win MTV IGGY's International Song Of the Summer 2015 For 'Bang Bang Bang'. kpopstarz.com. [dostęp 2016-10-31]. (ang.).
 76. BIGBANG’s “If You” and “Sober” Enter Billboard’s World Digital Songs Chart + “Made” World Tour Dates in Mexico and Australia. soompi.com. [dostęp 2016-10-31]. (ang.).
 77. BIGBANG Breaks 200 Million Views Total from “MADE SERIES” Music Videos. soompi.com. [dostęp 2016-10-31]. (ang.).
 78. World Digital Songs, August 22, 2015. billboard.com. [dostęp 2016-10-31]. (ang.).
 79. Big Bang's Seoul concert had it all. koreatimes.com. [dostęp 2016-11-06]. (ang.).
 80. BIGBANG is always different… World tour that has drawn 1.5 million fans ended in great success. yg-life.com. [dostęp 2016-11-06]. (ang.).
 81. Big Bang's Album Sales, World Tour Earn Them A Cool $128 Million In 2015. kpopstarz.com. [dostęp 2016-11-06]. (ang.).
 82. BIGBANG postpones 'MADE' Album Release Date; Boy Band Working on Next Album?. ibtimes.co.in. [dostęp 2016-11-21]. (ang.).
 83. Big Bang To Hit 8 Chinese Cities Next Month For 2nd MADE Tour Circuit. kpopstarz.com. [dostęp 2016-11-21]. (ang.).
 84. BIGBANG fascinated 280,000 fans in Japan… Japan event tour successfully ended. yg-life.com. [dostęp 2016-11-21]. (ang.).
 85. BIGBANG FANCLUB EVENT ~FANTASTIC BABYS 2016~. ygex.jp. [dostęp 2016-11-21]. (jap.).
 86. Kpop News: BIGBANG Grabs A Major Award From Italian MTV Award. newseveryday.com. [dostęp 2016-11-21]. (ang.).
 87. 'BigBang MADE' Movie Premieres Today. fashionnstyle.com. [dostęp 2016-12-08]. (ang.).
 88. 【ライブレポート】BIGBANG、デビュー10周年で16万5,000人が熱狂. barks.jp. [dostęp 2016-12-08]. (jap.).
 89. BigBang dazzles 65,000 fans at 10th anniversary concert. yonhapnews.co.kr. [dostęp 2016-12-08]. (ang.).
 90. BIGBANG、ドームツアー追加公演決定&ツアータイトル発表. barks.jp. [dostęp 2016-12-08]. (jap.).
 91. BIGBANG hosts an exhibition to celebrate 10th anniversary of their debut… “Shows BIGBANG’s past, present, and future”. yg-life.com. [dostęp 2016-12-08]. (ang.).
 92. Big Bang reveal their comeback date!. allkpop.com. [dostęp 2016-11-26]. (ang.).
 93. 2016년 51주차 Digital Chart. Gaon Chart. [dostęp 2017-02-06]. (kor.).
 94. 2016년 51주차 Download Chart. Gaon Chart. [dostęp 2017-02-06]. (kor.).
 95. BIGBANG Earns 2nd Entry on Billboard 200 With Career-Defining 'Made' Album. billboard.com. [dostęp 2017-02-06]. (ang.).
 96. BIGBANG Sweeps China by Becoming No.1 on Four QQ Music Charts. yg-life.com. [dostęp 2017-02-06]. (ang.).
 97. Forbes reveals Big Bang earned more than Maroon 5. allkpop.com. [dostęp 2017-06-23]. (ang.).
 98. BIGBANG will meet fans at Gocheok Dome in Seoul in January next year… “Confirmed to hold concert” (Official). yg-life.com. [dostęp 2017-02-06]. (ang.).
 99. BIGBANG’s T.O.P Receives An Official Enlistment Date For Upcoming Army Service. soompi.com. [dostęp 2017-02-06]. (ang.).
 100. 빅뱅, 5년 연속 日 돔투어…해외 아티스트 첫 기록. yonhapnews.co.kr. [dostęp 2017-02-06]. (kor.).
 101. 빅뱅, 해외 가수 사상 최초 5년연속 日 돔투어…탑은 제외. xportsnews.com. [dostęp 2017-02-06]. (kor.).
 102. `탑 제외` 빅뱅, 고척돔 연말콘서트 깜짝 개최. Naver. [dostęp 2018-02-12]. (kor.).
 103. YG’s Variety Contents Contain Various Subjects + Diversified Platforms. yg-life.com. [dostęp 2018-02-12]. (ang.).
 104. Japanese News Sites Talk About BIGBANG Enlistment Next Spring.. iheartkorea.com. [dostęp 2018-02-12]. (ang.).
 105. 지드래곤, 27일 현역 입대 확정 "조용히 입소"(공식). Naver. [dostęp 2018-03-13]. (kor.).
 106. "잘 다녀오겠다"..태양, 팬들 배웅 속 큰절+손인사 입대(종합). Naver. [dostęp 2018-03-13]. (kor.).
 107. "잘 다녀올게요" 대성, 씩씩하게 훈련소行. Naver. [dostęp 2018-03-13]. (kor.).
 108. BIGBANG Slays As 5 With New Single “Flower Road”. soompi.com. [dostęp 2018-03-13]. (ang.).
 109. Big Bang's 'Flower Road' achieves a certified all-kill on music charts a day after release. allkpop.com. [dostęp 2018-03-14]. (ang.).
 110. Big Bang's Seungri announces retirement amid controversy. news.abs-cbn.com. [dostęp 2019-03-12]. (ang.).
 111. YG Entertainment Announces Termination Of Seungri’s Contract. soompi.com. [dostęp 2019-03-13]. (ang.).
 112. 7POP.pl, BIGBANG przedłużyło kontrakty z YG Entertainment, 7pop.pl, ISSN 2451-0416 [dostęp 2020-03-11] (pol.).
 113. YG "빅뱅, 올봄 신곡 발표 예정…탑 전속계약 종료". naver.com. [dostęp 2022-01-07]. (kor.).
 114. 빅뱅, 컴백과 동시 1위…아이튠즈 33개 지역 정상 석권. naver.com. [dostęp 2022-04-05]. (kor.).
 115. a b c Nate.com News. 빅뱅 '올해의 노래'-슈주 '올해의 가수'...MKMF '아이돌 천하'(종합) ("Big Bang 'Song of the Year', Super Junior 'Artist of the Year', MKMF 'Idol Reign' (Updated)"). 17 listopada 2007. Data dostępu: 21 lutego 2008.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]