Big Blue Bus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Big Blue Bus
Big Blue Bus
Autobus linii 10 jadący do Downtown LA
Dane ogólne
Lokalizacja Hrabstwo Los Angeles, USA
Rodzaj transportu autobus, bus rapid transit
Data uruchomienia 1928
Infrastruktura
Liczba linii 18
Liczba pojazdów 240 autobusów typu New Flyer, NABI, Thomas Built Buses, NovaBus, MCI
Inne informacje
Operator miasto Santa Monica

Big Blue Bus – operator autobusowy w zachodniej części hrabstwa Los Angeles, przede wszystkim w Santa Monica, a także w Los Angeles.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

System składa się z 18 linii. Numeracja linii rozpoczyna się od 1 a kończy na 14. Cztery pozostałe noszą nazwy – VA Commuter, Mini Blue Crosstown Ride, Mini Blue Sunset Ride, Mini Blue Tide Ride. Linia nr 3 i linia numer 7 wchodzą do systemu Metro Rapid[1]. Linia nr 10 to linia ekspresowa do centrum Los Angeles. Pojazdy je obsługujące to 240 autobusów typu New Flyer, NABI, Thomas Built Buses, NovaBus, MCI. Kursują one w dni robocze pomiędzy godzinami 5.00 – 23.00 (w zależności od linii). Kursują one także w weekendy i dni świąteczne.

Operatorem systemu jest miasto Santa Monica. Opłata za przejazd wynosi 1 USD (na linii ekspresowej 2 USD)[2]. Na liniach Big Blue Bus nie obowiązują bilety miejskie Los Angeles, umożliwiające przejazd innymi środkami transportu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

System władze Santa Monica uruchomiły w 1928 roku. Charakterystyczne niebieskie autobusy początkowo nazywały się Santa Monica Municipal Bus Lines (pol. Miejskie Linie Autobusowe Santa Monica). W latach 1987, 1992, 1997 i 2000 uznawane były za najlepszy system transportu publicznego w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W wewnętrznej numeracji LACMTA to linie 703 i 707
  2. Opłaty - strona przewoźnika [dostęp 28 grudnia 2012]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]