Big Boss (Metal Gear)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Big Boss (Naked Snake)
Postać z Metal Gear
Pierwsze wystąpienie

Metal Gear

Ostatnie wystąpienie

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Twórca

Yoji Shinkawa, Hideo Kojima

Grany przez

przechwytywanie ruchu: Mizuho Yoshida (MGS3)
Akio Ōtsuka (MGS4)
Kiefer Sutherland (MGS5)

Dubbing

Wersja japońska
Akio Ōtsuka (MGS3, PO, PW)
Chikao Ōtsuka (MGS4)
Wersja angielska
David Hayter (MGS3, PO, PW)
Richard Doyle (MGS4)
Kiefer Sutherland (MGSV)

Big Boss (jap. ビッグ・ボス, Biggu Bosu) − Naked Snake (ネイキッド・スネーク Neikiddo Sunēku) używa również pseudonimów John Doe[1] (termin oznaczający mężczyznę, którego prawdziwa tożsamość jest nieznana) oraz Jack[2], a także tytułu ro - fikcyjna postać i jeden z dwóch głównych bohaterów serii gier Metal Gear. Pierwszy raz pojawił się w pierwszej grze z serii, Metal Gear z 1987 roku, a ostatni raz w Metal Gear Solid V: The Phantom Pain z 2015 roku.

W grze Metal Gear Solid 3: Snake Eater jest jeszcze młodym agentem CIA o kryptonimie Naked Snake, który zabija swoją mentorkę The Boss, wykorzystywanej przez rząd w tajnej misji po której mogła być zapamiętana jedynie jako zbrodniarka wojenna wobec USA i ZSSR. Snake po zabiciu kobiety zostaje odznaczony tytułem Big Boss, sam jednak czuje traumę z powodu zabójstwa tak bliskiej mu osoby, zwłaszcza po dowiedzeniu się o prawdziwych okolicznościach jej "zdrady"[3][4].

Później [kiedy?] Snake dołącza do organizacji Cipher. Tam wbrew jego woli zostaje sklonowany, czego wynikiem jest powstanie Solid Snake'a, Liquid Snake'a i Solidusa Snake'a. Kiedy Snake się o tym dowiaduje, opuszcza organizację[5].

Po wydarzeniach z gry Peace Walker, Snake uznaje, że jego mentorka pod koniec walki pozwoliła by Jack ją postrzelił, tym samym pozwoliła na to by o zapomniano o tym kim naprawdę była. Żołnierz postanawia, że nie pozwoli, by ludzie o nim zapomnieli, nawet jeżeli oznaczałoby to zostanie terrorystą[6][7].

W Ground Zeroes placówka MSF zostaje zniszczona przez specjalny oddział Cipher, którym dowodzi Skullface. W wyniku eksplozji Big Boss wraz z osłaniającym go medykiem zapadają w śpiączkę. Medyk, przyszły Venom Snake zostaje użyty jako atrapa Big Bossa, przechodzi operacje plastyczne mające upodobnić go do Naked Snake'a, a także wpaja mu się osobowość i wspomnienia Jacka[8][9][10].

W Metal Gear Solid V: The Phantom Pain po przebudzeniu Venoma, obu Snake'ów ucieka ze szpitala, który jest ostrzeliwany przez oddział Skullface'a. W trakcie ucieczki ich samochód rozbija się, gdy dawny medyk jest nieprzytomny, Naked Snake opuszcza go i wyrusza by zrealizować swój plan stworzenia Zanzibarlandu, militarnej nacji, gdzie żołnierze tacy jak on mogą toczyć wojny bez końca[9][11].

W grze Metal Gear Big Boss powraca do Cipher i jako głównodowodzący jednostki specjalnej FOXHOUND wysyła Solid Snake'a z misją zbadania fortecy wroga Outer Heaven i zniszczenia będącego tam mecha nazwanego Metal Gear. Co kończy się śmiercią Venom Snake'a i Big Bossa w opinii publicznej. Przez co Naked Snake opuszcza organizację[12][9].

Następnie w Metal Gear 2 uważany za martwego Big Boss, zarządza już państwem Zanzibarland, wykonuje także akcje terrorystyczne i porywa czeskiego wynalazcę nowego paliwa, w świecie kryzysu energetycznego. Solid Snake ponownie mierzy się z Big Bossem i tym razem zabija Naked Snake'a.[13]

W Metal Gear Solid 4: Guns of The Patriots okazuje się, że po wydarzeniach z MG 2 ciało Big Bossa zostało przechwycone przez Cipher przetransformowanego w Patriotów i było wykorzystywane jako klucz dostępu do systemu SI, który po otruciu Zero (twórcy Cipher) przejął kontrolę nad Patriotami. Ciało Snake'a udaje się odnaleźć EVIE i Revolver Ocelototowi, jego dawnym towarzyszom z misji Snake Eater, jego tkanki zostają później odbudowane z wykorzystaniem ciała jego martwego klona Solidusa. Gdy Big Boss po raz kolejny spotyka się z Solid Snake mówi, że tak naprawdę był w błędzie od tej chwili gdy zabił The Boss. Zrozumiał, że jego mentorka nie chciała, by zmieniać świat, tylko zostawić taki jaki jest dla przyszłych pokoleń. Następnie umiera pogodzony ze swoim genetycznym synem[14][15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Metal Gear Solid 3: Snake Eater cytat: Ocelot: What's your name?/Snake: Snake./Ocelot: No, not that name. You're not a snake, and I'm not an Ocelot. We're men, with names... My name is Adamska. What's yours?/Snake: John./Ocelot: Very well, John.... Plain name, but I won't forget it.
 2. Metal Gear Solid 3: Snake Eater cytat: Snake: Aren't you going to tell me your real name?/Paramedic: Are you going to tell me yours Mr. Snake?/Snake: My name, huh... it's John Doe./Paramedic: And they call you Jack for short?
 3. Kojima Productions, Metal Gear Solid 3: Snake Eater.
 4. Metal Gear Solid 3: Snake Eater (Video Game 2004), IMDb [dostęp 2021-03-19].
 5. Kojima Productions, Metal Gear Solid: Portable Ops.
 6. Kojima Productions, Metal Gear Solid: Peace Walker.
 7. Metal Gear Solid: Peace Walker (Video Game 2010), IMDb [dostęp 2021-03-19].
 8. Kojima Productions, Metal Gear Solid V: Ground Zeroes.
 9. a b c Kojima Productions, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain.
 10. Metal Gear Solid V: Ground Zeroes (Video Game 2014), IMDb [dostęp 2021-03-19].
 11. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Video Game 2015), IMDb [dostęp 2021-03-19].
 12. Konami, Metal Gear (gra komputerowa).
 13. Konami, Metal Gear 2: Solid Snake.
 14. Kojima Productions, Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots.
 15. Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (Video Game 2008), IMDb [dostęp 2021-03-19].